Takva
İzlediklerim

İzledim: Takva (2006)

Yalnızdım, seni düşündüm, seni düşündüm, yalnızım… Hani bazı filmler vardır, ansızın bir yerde ayaküstü 5 – 10 dakikasını izlersiniz. Bir sahnesini görürsünüz, ya da filmden meşhur bir replik düşer ansızın karşınıza. Sonra “İyi filmmiş lan izlerim ben bunu bi’ aralıkta” der, o filmi listenize eklemek yerine hafızanızın kör bataklığına itersiniz . Takva benim için o tarz bir filmdi. O bataklığa itildi ve unutuldu. Şans eseri geçenlerde kuzenlerle muhabbeti geçince unutulduğu bataklıktan kurtuldu ve karanlık çamurlukta geçirdiği yılların ardından film listemin zirvesine oturdu.

Takva Filminin Konusu

Takva, kendi halinde bir işçi olan Muharrem’in hikayesi. Bu sadece gariban bir adamın öyküsü değil, aynı zamanda İşçi Muharrem’den Muharram Efendi’ye yolculuğun hikayesi. Özünde dini temalı bir yapım olan Takva, bir adamın Allah korkusunun temsilen beyaz perdeye aktaran en başarılı örneklerden biri. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen verdiği seyir keyfi ve Muharrem’i canlandıran Erkan Can’ın başarılı oyunculuğu ise takdire şayan.

yalnızdım seni düşündüm seni düşündüm yalnızım

Muharrem, ömrünü mütevazi sınırlar içinde sürdüren orta yaşlarda bir erkek. Baba yadigarı olarak çalıştığı çuvalcı dükkanından ekmeğini kazanıyor ve kendine kalan vakitlerini zikir yoluna adıyor. Gittiği dergahın efendisinin dikkatini çeken Muharrem’e Allah ve dergahı adına çalışması için bir teklif yapılıyor. İstemeyerek de olsa Muharrem dergahından kopmamak için teklifi kabul ediyor. O andan sonra Muharrem’i hayırlı olan ile Allah korkusu arasındaki ince çizgide mücadele vereceği günler bekliyor.

Takva Film Eleştirisi ve Yorum

Bazı filmler var, başına oturuyorsun ve ne izlediğin hakkında fikrin olmadan kendini hikayenin ortasında buluyorsun. Hep bir bekleyiş hep bir telaş. Biliyorsun ki bir şeyler olacak. Sonra oluyor ama ne olduğunu anlamlandıramıyorsun. Takva başından sonuna kadar ve sonundan sonra dahi bunu iliklerime kadar hissettiğim bir film oldu.

İslami amaçla kurulan dernekler ve ve vakıfların görünen yüzünün ardında görünmeyene de değiniyor ve işin realite boyutu öz biçimde ortaya koyuluyor. Sakın yanlış anlamayın, dini alıp yerden yere vuran filmlerden biri sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı şekilde Takva’yı dini yerden göğe çıkaran yapımlarladan sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz. Burada mevzu dinden ziyade Allah korkusu yaşayan bir adam ve onun zor şartlar altında yaşadıkları. Piyanist’in dini versiyonu gibi düşünün…

Peki güzel miydi? Finali dışında gerçekten başarılı bir filmdi. Bu kadar güzel bir filmin sonu bence biraz bayağı kaldı. Bence bir filmin nasıl başlayıp ilerlediği kadar nasıl bittiği aynı oranda önemlidir. Eğer film sonunda bekleneni verebilseydi gerçekten daha başarılı bir film olabilirdi.

Film Fragmanı

Takva
8.2

Bir insanın Allah'a olan korkusunun beyaz perde üzerine aktarılan en başarılı örneği.

  • Senaryo7
  • Seyir Keyfi9
  • Oyunculuk10
  • iBurakDB7.4
  • IMDB Puanı7.5
Ziyaretçilerin Oyu: 0 ( 0 Oylar )

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!