Bak Bu Tutar!Nasıl Yapılır

Ananıza Bacınıza Gönderilen Reklam SMS’lerini Engelleyip, Şikayet Etmek

Bir gün kızım olursa potansiyel damat adayında 3 kritere bakarım:

 1. Trafikte farklı şeritlere yandan kaynak yapıyor mu?
 2. Milletin anasına bacısına durduk yere reklam mesajları ve mailleri gönderiyor mu?
 3. Yukarıdakilerinden herhangi birini yapana ne yapıyor? Mesela reklam mesajı şikayet ediliyor mu, yoksa göz mü yumuyor?

Reklam mesajlarının sinir bozucu olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz nokta; alakasız biçimde birilerinin numaramıza erişmesi ve bunu bir şekilde pazarlama kaynaklarına satması, kazanç elde etmesi…

Önce şu konuyu açıklığa kavuşturalım:

Eğer “reklam mesajı almak istemiyorum.” diyorsanız, bu mesajın size izniniz olmadan gönderilmesi alenen işlenmiş bir suçtur. Bu yöntemle pazarlama, reklam veya tanıtımlar; yalnızca reklamı kabul eden kullanıcılara yapılır.

Reklam SMS’i Almak İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

istenmeyen sms engelleme

Reklam SMS’lerini kimse size silah zoruyla gönderemez. Gönderenleri de şikayet edebileceğimiz bazı kanallar var ki; buna zaten yazının ilerleyen bölümünden ulaşabilirsiniz. Biz, ilk aşamada işi tatlılık ve güzellikle çözelim istiyoruz.

Yasal olarak size reklam SMS’i atan bir şirket, bu mesajları almak için cayma hakkı kullanmak isteyebileceğinizin bilincindedir. Bu arada, bu hak sizin en doğal hakkınızdır.

Şirketler, reklam mesajı iptal etme adımlarını SMS’lerinde belirtmelidir ya da SMS gönderimini iptal etmek için bir abonelik linki göndermek zorundadır.

Mesela aşağıdaki örneğe bir göz atın:

IHS Reklam mesajı

Firma tarafından gönderilen reklam mesajının nasıl iptal edilebileceği hemen mesajın sonunda belirtilmiş. IHS RET yazıp, 7889‘a bir mesaj atarak artık bu mesajların bana gönderilmemesini sağlayabilirim.

Bazı şirketler mesajlarında çok fazla karakter kullanmak zorundadır. Böyle olunca istenmeyen mesajları iptal etmek için takip edebileceğiniz adımları, mesajın sonuna ve MERSIS numarasının yanına iliştirebilirler. Mesela bunun gibi:

vatan reklam mesajı

Yani, bu tip bir reklam mesajını bir daha almak istemiyorsak RET yazıp, 4933‘e mesaj göndermeliyiz.

Bazı reklam SMS’lerinde, aşağıdaki şirketin yaptığı gibi size doğrudan bir iptal link verilebilir:

isimtescil reklam mesajı

Bu servisin istenmeyen reklam mesajlarını iptal etmek için linke tıklamalı ve ilgili iptal adımlarını takip etmeliyiz.

Buraya kadar işler tatlı tatlı gidiyor. Fakat bazen “uyanık pazarlamacılar” insanların hakkını gasp ediyor ve iptal yönergelerini mesajlarına eklemiyor. Böyle olduğunda reklam kodlarından faydalanarak reklamı kimin gönderdiğini bilmemiz gerekiyor.

 

Reklam SMS kodları nedir? Nereden buluruz?

Reklam SMS kodları ya da namı diğer B Kodları, yasal olarak reklam mesajı gönderen sağlayıcıların BTK’da kayıtları olduğunu kanıtlayan bir koddur.

Reklam SMS Kodları BTK

Size reklam SMS’i gönderen her şirket, mutlaka reklam mesajında B kodunu belirtmelidir. Dikkat ettiyseniz, yukarıdaki tüm yasal şirketler B koduna mesaj sonunda yer vermiştir.

Reklam mesajının sonuna iliştirilen bu kod genellikle BXXX şeklindedir. Örneğin, B001 AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ‘ye aittir.

Size gönderilen mesajda, reklam mesajını engellemek veya iptal etmek için yönergeler açıkça verilmiyorsa, bu mesajı size kimin gönderdiğini bulmak için B kodlarından faydalanabilirsiniz.

Eğer B kodu kaydı hiç yoksa, hatalıysa veya SMS’i iptal etme yönergesi sunulmamışsa reklam mesajlarını şikayet edebilirsiniz.

Bu arada; reklamların B kodlarına şuradaki BTK listesinden erişebilirsiniz.

B koduna göre size reklam mesajı göndereni bulduktan sonra, şirketle irtibata geçebilir ve reklam mesajlarını almak istemediğinizi müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz.

B kodunu bulduktan sonra genelde ilgili şirketin internet sitesinden istenmeyen SMS’in gönderilmesi hakkındaki kararınızı değiştirebilirsiniz.

 

Neden Reklam Mesajları (SMS) Alıyorsunuz?

Reklam mesajını ilk aldığınızda, sanki biri trafikte beklediğiniz şeride kaynak yapıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Fakat önünüzdeki araç ile aranızda 5 metre bırakırsanız, suça teşvik etmiş olursunuz.

neden reklam mesaji aliyorum

Aynı şekilde reklam SMS’lerini iptal etmek için önce şirkete bu reklamı göndermek için izin verip, vermediğinizi öğrenmeniz lazım.

Pazarlamacıların reklam SMS’lerini size kabul ettirmek için kullandıkları yöntemler genellikle basit ve benzerdir:

 • Hastane gibi yerlerde doldurulan formlarda sizden telefon numaranız talep edilir. Sözleşmenin hiç okunmayan, mikroskobik karakterlerle yazılan bölümünde, size reklam mesajları gönderileceği belirtilir. Yanınızda bu yazıyı incelemek için mikroskobunuz olmadığından, reklam almayı kabul etmiş olursunuz.
 • Kayıt olduğunuz internet siteleri veya servisleri, kullanıcı sözleşmenin hemen altında bir madde olarak; üye olduğunuz anda reklam almayı kabul ettiğinizi bildiren bir madde yerleştirirler. Ya da “X.com’un göndereceği cazip kampanyalar ve fırsatlardan haberdar olmayı kabul ediyorum.” gibi bir ibareyle sanki size çok büyük fırsatlar sunacaklarmış gibi görünüp, reklam bültenlerini kabul ettirirler.
 • Vodafone, Turkcell, TürkTelekom ve BİMCell gibi operatörler biraz daha uyanıktır. Bu operatörler bedava dakika, SMS veya X GB internet gibi ödüller karşılığında tanıtım ve reklam mesajları almanızı sağlarlar.
 • Perakende mağazaları da SMS pazarlamasından faydalanır. Mesela Vatan Bilgisayar, pazarlama mesajlarını almayı kabul ettiğinizde size sözde daha cazip fiyatlar sunar.

 

Reklam Mesajı Nereye, Hangi Şartlarda Şikayet Edilir?

 • Reklam mesajı izniniz olmadan gönderilmişse
 • Reklam SMS’leri nasıl iptal edeceğiniz gönderilen mesajda belirtilmemişse
 • Reklam mesajında B kodu gönderilmemişse ya da gönderinin B kodu kaydı yoksa

SMS, E-posta ve sesli çağrıların tümünü şikayet edebilirsiniz.

 

Reklam Mesajı Atmanın Cezası Nedir?

Her bir ticari elektronik ileti için bin 95 liradan 16 bin 443 liraya kadar idari para cezası uygulanabiliyor. Bu ceza, bir defada birden fazla gönderilen iletiler için 60 bin 293 liraya kadar çıkabiliyor.

En önemlisi: Şikayetler, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 3 ay içinde yapılabiliyor.

 

Reklam Mesajları Nereye Şikayet Edilir?

Bu tür iletiler ticaret kapsamlı iletilir olduğu için şikayetler BTK’ya yapılmıyor. Şikayetler doğrudan dijital ortam üzerinden Ticaret Bakanlığı’na iletiliyor.

 

Reklam Mesajı Nasıl Şikayet Edilir?

Yukarıda değindiğim gibi önce işi tatlılıkla çözebileceğimiz adımları takip etmekte fayda var. Ben, yukarıdaki adımlar derman olmadığında reklam smslerini şikayet ediyorum.

Peki, diyelim ki haklarımıza tecavüz eden bir SMS aldık. Bunu, nasıl şikayet ederiz?

 1. https://tiss.gtb.gov.tr/ internet sitesine gidin. E-devlet üyeliğinizi kullanarak giriş yapın.
  reklam mesajı şikayet etme 1. adım
 2. Sol menüdeki İşlem Menüsü başlığının altından “Kısa mesa (SMS) şikayeti yap” butonuna tıklayarak devam edin.
  reklam mesajı şikayet etme 2. adım
 3. Kısa mesaj şikayeti başvurusunda bulunmak için bu forumu okuyun, anlayın ve eksiksiz biçimde doldurun.
 4. Formdaki tüm bilgileri doldurduktan sonra, verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu taahhüt ettiğinizi belirten kutucuğu işaretleyin ve “Başvuru Yap” butonuna tıklayın.
  reklam mesajı şikayet etme 3. adım

Şikayetimizi tamamladık. Bundan sonraki süreçte yine https://tiss.gtb.gov.tr/ adresini kullanarak, şikayetinizin incelemesinin ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

Şikayetler tamamlanınca size bildirim gönderilmiyor. Dolayısıyla elle takip etmeniz ve başvurunuzun ne durumda olduğunu incelemeniz lazım. İncelemeseniz de bir zararınız yok. Siz üstünüze düşeni yaptınız. Gerisi Ticaret Bakanlığı’na kalmış.

Reklam mesajı atanları şikayet ettiniz fakat nereden takip edeceğinizi bilmiyorsanız, şu basit adımları takip edebilirsiniz:

 • https://tiss.gtb.gov.tr/ internet sitesine gidin. E-devlet üyeliğinizi kullanarak giriş yapın.
 • Sol menüdeki İşlem Menüsü başlığının altından “Şikayet durumu takibi” linkine tıklayın.
 • İlgili şikayetleriniz ve incelenme durumu burada listelenecektir.

 

Ananıza, babanıza, bacınıza ve size izinsiz mesaj atanları lütfen boş vermeyin! Birkaç dakikanızı ayırıp, izinsiz reklam mesajı atanları şikayet edin. Hakkınızı siz korumazsanız kimse sizin yerinize korumaz.

SoyIu insan, hak ve adaIeti her şeyden üstün tutar.

– Konfüçyüs

4 Yorum “Ananıza Bacınıza Gönderilen Reklam SMS’lerini Engelleyip, Şikayet Etmek

 1. Murat Erçelebi Yanıtla

  Merhaba burak bey, yazınız son derece faydalı oldu. Teşekkürler. B kodunu ve istenmeyen sms’lerin nereye şikayet edileceğini öğrenmiş olduk. Artık onlar düşünsün 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!