iPhone’ların RAM’i Neden Android Cihazlardan Daha Az? - Burak Göç

Genel

iPhone’ların RAM’i Neden Android Cihazlardan Daha Az?

RAM bizim ülke için çok sakıncalı bir şey abi. Telefon lansmanından, ekmek almaya giderken yolda denk gelen arkadaşa kadar, herkesin dilinde bir RAM türküsü var. “Ne o Ayfon mu? E ama benimkinin RAM Cigolaytı daha fazla cnm yha .s.s”, “Ben iPhone kullanamıyorum baba, onlarda 1-2 Cigolayt Rem oluyor. Bana yetmiyor.” gibi geyiklerden usanmışken, iPhone’ların RAM’i neden Android cihazlardan daha az hiç merak etmiş miydin? Etmediysen artık et bi’ zahmet. O kadar yazdım, merak etmeni ve okumanı isterim.

Önce bi’ kısadan RAM olayına açıklık getirelim. RAM dediğimiz şey; işlemci tarafından uygulamaları bekletmek veya yürütmek için kullanılan izzeti ikram teknolojisidir. RAM’in Cigolaytlarını, Şarkıcı Cugili veya depolama alanı anlamında kullandığımız GB ile (Aslında onun doğrusu Gb şeklinde yazılıyor) karıştırılmasın.

Hemen aşağıya bazı popüler, amiral gemisi telefon modelleri ve RAM değerlerini iliştiriyorum:

2013’den 2016’ya kadar giden uzun ince RAM yolculuğunda göreceğiniz üzere iOS işletim sistemini kullanan cihazlar hiç üslubunu bozmuyor. 2016 yılına geldiğimizde ise artık 2 GB ve 3 GB RAM belleklerinin kullanılmaya başladığını görüyoruz.

Tablodaki Android cihazlar ise 2013 yılından bu yana 2 GB ve üstü RAM belleklerini kullanıyor. Yani evet, iPhone teknik olarak ve bu verilere göre Android’e oranla daha az RAM belleğine sahip. Ama iPhone nasıl kullanıcı deneyimini sakatlamadan daha az RAM ile çok şey yapmayı başarıyor?

iOS ve Android Karşılaştırmalı RAM Testi

Burada vaktiyle Android Authority tarafından yapılmış bir RAM testi istatistiklerinden yardım alacağız. Fakat testi adam akıllı anlamak için önce nasıl yapıldığını anlamak gerekiyor.

Bir uygulama resim yükleme gibi basit bir fonksiyonu çalıştırdığında, bu fonksiyonu gerçekleştirmek için cihazlarımız belleğe ihtiyaç duyuyor. Diyelim ki bu işlem için 1 MB bellek talep ediyor olsun. Bu aşamada uygulamanın sanal boyutu artıyor ancak sistem henüz bellek kullanmıyor. RAM, uygulama çalışmaya başladığı ve görseli işemeye başladığı anda kullanılmaya başlıyor ve bu veriler RAM’e yazılıyor. Eğer resim yüklemek için 1 değil de sadece yarım MB gerekiyorsa uygulamanın sanal boyutu da ona göre düşüyor.

Bir uygulama tarafından kullanılan fiziksel bellek ecnebiler tarafından ”Resident Set Size veya ”RSS” olarak adlandırılıyor. Zaten Android Authority’de bu testleri yaparken RSS bazında ölçüm yaparak, çeşitli uygulamaları çalıştırmak adına Android ve iOS’in ne kadarlık RAM belleğine ihtiyaç duyduğunu ölçümlemeye çalışıyor.

Yapılan test sonucunda elde edilen veriler şu şekilde görünüyor:

 

Senin de gördüğün gibi sonuçlar İstanbul trafiği benziyor; karman çorman. Crosby Road uygulaması Android platformunda çalışırken 383 MB bellek kullanıyor. Aynı uygulama iOS tarafında ise 308 MB RAM kullanıyor. Temple Run’da ise bu kez Android 211 MB kullanırken, iOS platformu 364 MB ile arşa çıkıyor.

Android’in biraz daha fazla RAM kullandığını kabul edebiliriz. Ama sokaktaki arkadaşımızın anlattığı gibi yarı yarıya RAM tüketimi söz konusu değil. O zaman iş daha da karışmıyor mu? Bu işin sihirli tarafı nerede?

Arkaplan ve Önplan

Madem eşit oranda RAM kullanıyorlar o zaman iPhone’ların RAM’i Neden Android cihazlardan daha az? Bu sorunun cevabı iki işletim sisteminin ön ve arka planında takip ettikleri adımlarda saklı.

iOS platformundaki uygulamalar arkaplanda şöyle işliyor:

  1. Bir uygulama, arka plana itilmeden önce ön planda olduğunda başlamış bir görevi tamamlama zamanı talep ediyor.
  2. İndirme işlemi başlatan uygulamalar, bu işlemi sisteme geçirebiliyor ve bu nedenle indirme işlemi kesintiye uğramaksızın askıya alınabiliyor veya durdurulabiliyor.
  3. Arka planda belirlenmiş bir işi halletmek için çalışması gereken uygulamalar ihtiyaç olması halinde kullandıkları desteği arkaplan modüllerine aktarabiliyor. Bir nevi arka plandaki uygulamalar kendi aralarında yardımlaşıyor gibi düşünebilirsiniz.

Bu yaptığım açıklamadan hiçbir şey anlamadıysanız (ki şaşırmam) şöyle bir test yaparak anlayabilirsiniz:

  1. iPhone’dan Safari’ye girin. Herhangi bir internet sitesi adresi yazın.
  2. Adrese gitmek için Enter’a bastığınız anda Home butonuna iki kere basarak tüm açık uygulamaların gösterildiği alana gelin.

Şimdi sizin de farkettiğiniz üzere asılında Safari gitmek istediğiniz adrese gitmedi ve işlem askıya alındı. Böylece öncelik doğrudan önplandaki işleme verilmiş oldu. Ama Safari’de gitmek istediğimiz adres iptal de edilmedi. Sadece, biz tekrardan Safari’ye girdiğimizde devam edilmesi üzere askıya alındı.

Android’de ise cihaz RAM’i sürekli aktif tutuyor. Böylece Cigolaytlarca boş RAM belleği israf edilmiş oluyor. Eeee Android o zaman neden bunu düzeltmiyor? Bunu Apple çözmüş. Hatta yarım yamalak bu işlerden anlayan biri olarak ben bile çözmüşüm. Neden Google’cığım neden?!!

Çünkü Google bunu farklı bir avantaj için kullanıyor.

RAM’in sürekli aktif tutulması uygulamaların daima canlı tutulmasına ve dolayısıyla pil tüketiminin düşmesine yardımcı oluyor. RAM belleği harcanıyor ancak bu sırada Google, Android kullanıcılarına pil tasarrufu avantajını bahşediyor. Uygulamayla kullanıcının işi tamamen bittiğindeyse sistem uygulamayı kapatarak arkaplandaki işlem sayısını düşürmüş oluyor.

iOS kullanıcıları arkaplandaki uygulamaya geri döndüklerinde, aslında işlevi sonlandırılmış ancak biz tekrar açtığımızda canlandırılmış bir uygulamayla karşı karşıya kalıyor. Aynısını Android’de yapan arkadaş daha az beklerken bizlerin haliyle bir tık fazladan beklemesi gerekiyor. Android kullanıcıları ise daha çok RAM belleği kullanarak arkaplandaki uygulamalardan tam verim alıyor. Bu nedenle Android’in daima iOS’den daha çok RAM belleğine ihtiyacı oluyor. Tüm bu ön ve arka plandaki farklılıklar bize iPhone’ların RAM’i neden Android cihazlardan daha az kullandığını açıklamaya yetiyor.


2 Yorum “iPhone’ların RAM’i Neden Android Cihazlardan Daha Az?

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇