iPhone için T9 Numerik Klavye Uygulaması

Hemen bir hafızanızı yoklayıp tuşlu numerik telefonları kullandığımız günleri gözünüzün önüne getirin. Baya hızlı yazdıyorduk değil mi? Birçoğumuza göre tuşlu telefonlarda daha hızlı yazmamızı sağlayan şey mekanik tuşlardı. Bu sayede elimiz işte gözümüz başka bir yerde olsa bile kütür kütür 1 kontöre SMS gönderiyorduk. Peki bizi gerçekten hızlı yazma süper gücünü veren şey neydi?

Tuşlu telefonlarda daha hızlı yazmamıza imkan tanıyan bir diğer detay çoğumuzun kullanmaya alıştığı T9 sözlük yardımcısıydı. Sadece belli harflerin belli rakamlara tanımlı olduğu klavyenin tuşlarına hızlı hızlı basıyor ve yardımcının bizim için sözcükleri oluşturmasını bekliyorduk. (çoğu zaman onu da beklemiyorduk, telefon bize arkadan yetişiyordu.)

T9 savaşı tuşlu telefonlardan sonra da bir süre devam etti. Nokia’nın 5800’ını kullandığım zamanlarda herkes ısrarla QWERTY klavyeye geçerken ben numerik T9’u kullanmaya devam ediyor ve diğer arkadaşlarımdan daha hızlı yazıyordum. Tabii sonraları iPhone ile birlikte T9’un pabucunu dama bıraktık. Yaklaşık bir ay önce şimdiye kadar nasıl keşfetmediğime şaşırdığım inanılmaz faydalı bir uygulama keşfettim; Type Nine nam-ı diğer iPhone için T9 numerik klavye uygulaması.

iPhone için T9 Klavye Uygulaması: Type Nine

Type Nine Uygulamasi

iPhone için geliştirilen ve TR dil desteğine sahip Type Nine uygulaması, bizi 3310’lu günlerimize geri götürüyor. Bu klavye uygulaması modern biçimde T9 numerik klavyeyi kullanmanıza yardımcı olup, normal yazma hızınızı (kendimi baz alırsam) en az 3 kat daha hızlandırıyor.

Normalde ben 10 parmak klavye kullanıyorum ve açıkçası oldukça hızlı yazıyorum. Fakat mobil cihazlardaki QWERTY klavyede sadece iki parmağımızı kullanıyoruz. Bu da yazma hızımızın ciddi oranda etkiliyor. Type Nine uygulaması bu açığı kapatarak size yepyeni bir klavye deneyimi sunuyor.

1 Ayın Sonunda Type Nine Uygulamasının Hangi Avantajlarını Gördüm?

  • En önemli avantajı tek elle yazabilme rahatlığı. iPhone 6s ile tek elimi kullanarak eskiden QWERT klavyeyle yazdığımdan en az 3 kat daha hızlı yazıyorum.
  • T9 Türkçe klavyesi açık ara Apple’ın kendi klavyesinden daha iyi. Apple klavyesinde canım yazdığımda “Can’ım” olarak düzeltme yapıyor. Bu tarz hataları Type Nine’da hiç görmedim.
  • İkili kelimeleri kanser olmadan yazmak, imleci boşluk tuşuyla kaydırmak,  hızlıca emoji atmak, harf veya kelimeyi tek seferde silmek gibi çok güzel kolaylıklara sahip. Uygulamayı kurduktan sonra mutlaka içindeki kullanım rehberi videolarını izleyin. Aksi taktirde birçok şey havada kalır ve en can alıcı özelliklerden mahrum kalabilirsiniz.
  • Çeşitli göz yormayan ve şık temalara sahip.

Type Nine’ın Dezavantajları

  • Kullanmaya alışmak zaman alıyor. İlk hafta QWERTY’den daha yavaş yazıyordum 2. haftada 3310’lu günlerime geri döndüm.
  • Web sitesi adresini yazmak büyük bir çile olabiliyor. Buna çözüm olarak Apple klavyesini de acil durumlar için sistemimde tutuyorum. (Güncelleme: Aslında adamlar oldukça basit bir yolunu yapmışlar fakat ben sonradan keşfettim. Sözlükte olmayan bir kelimeyi yazmak için herhangi bir harfin üzerinde basılı tutup ilk harfi attıktan sonra klasik t9 mantığıyla yazabiliyoruz. Örneğin Google yazacağız diyelim. GHI tuşuna basılı tutup G’yi seçiyoruz. Daha sonra 3 kere MNO tuşuna basarak bir tane o, 3 kere daha basarak ikinci o, 1 kere GHI, 3 kere JKL tuşu ve 2 kere DEF tuşuna basarak tamamlayabiliyorsunuz. Kelimeyi yazdıktan sonra boşluk bırakıp tavsiyeler kısmında beliren kelimenin tamamlanmış haline dokunarak kelimeyi sözlüğe atayabiliyorsunuz.)

iOS 9 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz Type Nine uygulamasını kullanmak istiyorsanız elinizi cebinize atmanız gerekiyor. 13,99 TL’den satılan uygulama bana sorarsanız verdiğim her bir kuruşu hak ediyor. Type Nine uygulamasına App Store üzerinden erişip satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!