AndroidiOSUygulamalar

Swiftkey’e Geçiş Yaptım: iPhone için En İyi Klavye Uygulaması!

90’lı yılların teknolojisinden nasibini alanlar bilirler, ilk kullandığımız telefonlarda fiber hızında SMS’ler atmamızı sağlayan T9 klavyelerimiz vardı. Bu klavyenin esbab-ı mucizesi, numaralara denk gelen karakterlere tıklayarak -tabii o zamanlar dokunmak yok- telefonun yazacağımız kelimeyi tahmin etmesini sağlamaktı. Telefonun tahmin edemediği olursa da işe el atar, kelimeyi sözlük yardımıyla kendimiz öğretirdik. İşin güzel yanı, o zamanın cihazlarında fiziksel tuşlarımız olduğundan insanın kanı T9’a hemen ısınıyordu. T9 deyip geçmeyin, ben bu klavye konusunda olimpiyatlara katılsa şanlı bayrağımızı dalgalandıracak, İstiklal Marşı okutacak arkadaşlar tanıdım.

Lisedeyken bir arkadaşım ders esnasında cebinden telefonu çıkarıp, gelen mesajı sıranın altında okuyor, hoca enselemesin diye cebine sokarak mesaj yazıp, gönderiyordu. Bu satırları yazarken benim zamanımda düz lise eğitiminin sat komandosu eğitimlerini aratmadığını şimdi bir kez daha farkettim. (Gencecik çocuklara ne psikolojik işkenceler yapmışsınız lan!) Adam öyle stres altında kalmış ki, T9 ile parmakları ve zihnini bütünleştirmiş…

Swiftkey

Gün geldi devran döndü. Fiziksel tuşlarla birlikte havalı T9 klavyemiz tarihe karıştı. Yalanım yok, iOS ‘de T9’un yokluğu yıllarca böğrümü deşmişti. Bilgisayarda 10 parmak klavye kullandığım için hızlı yazmak sorun değildi ama dokunmatik ve el kadar cihazdaki QWERTY klavyeye hiç kanım ısınmamıştı. Önceleri kendimi T9’u QWERTY ile aldatmış hissetmiş ve istemeyerek de olsa bu diretilen klavye düzenine (keyboard layout) alışmak zorunda kalmıştım.

Arada ufak kaçamaklarım olmadı değil. iPhone için geçtiğimiz yıl bir T9 numerik klavye uygulaması keşfedince hemen üstüne atladım. Yalnız baktım random atamıyorum (gülmeyin lan bu ciddi bir ihtiyaç), acil durumlarda T9 elim ayağıma dolanıyor, iPhone için yeni klavye arayışına girdim. Bu sırada iPhone için en iyi klavye uygulaması olduğuna inandığım Swiftkey ile karşılaştım.

Neden Swiftkey?

Öncelikle Swiftkey ücretsiz bir iOS klavye uygulaması. Ve fakat iOS veya Android farketmez, bir yazılımı birleri size ücretsiz olarak(!) sunuyorsa, bir şekilde sizi gondikleyecekler demektir. Swiftkey eskiden uygulama içi satın alma yoluyla temalarını ücretli satıyordu. Son değişiklikle birlikte temalarını da ücretsiz yapmışlar. Kafamdaki ihtimaller denize göre birkaç ihtimal var:

 • Kısa süreliğine ücretsiz sunup, sonradan uygulama içi satın almaları dayayacaklar
 • Kullanıcı alışkanlığı haline dönüştürüp aylık faturalandırmalı kullanım modeli veya tamamen satın alınan bir şeye dönüştürecekler
 • Eğer bir ürün ücretsizse ürün sizsinizdir: Türkçe meâli, verilerinizi alttan alttan toplayacaklar.

Bu 3 ihtimali göz önünde bulundurarak kullandığım Swiftkey benim bir zamanlar deneyip, inanılmaz giydirdiğim, yerden yere çaldığım, it yerine koyup taşladığım Swiftkey değil. Otomatik kelime düzenleme özelliği inanılmaz başarılı çalışıyor. Özellikle TDK özürlüsü Apple’ın Türkçe klavyesiyle kıyaslayacak olursam Swiftkey fezaya ulaşmış.

Apple’ın TR klavyesini biliyorsunuz, “yok” yazdığınızda “YÖK”, “canım” yazdığınızda “Can’ım” yapıyor. Nasıl bir cinsi sapık tarafından bu kelimelerin klavyeye öğretildiğini merak etmemek elde değil.

Swiftkey’in kelime tahminlerinin oldukça başarılı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bazen bir şeyler saçmalıyorum, ben bile ne saçmaladığımı düşünürken Swiftkey leb demeden “le le le Sakine, niye gittin tütüne” demek istediğimi anlıyor. Kocaman bir alkış!

Uygulama temalar konusunda da baya yol katetmiş. Mesela ben siyah iPhone 6s kullanıyorum ve klavyemin siyah olması hoşuma gidiyor. iOS 7’den beri beklediğimiz siyah klavyeyi Apple bir türlü akıl edemediğinden dolayı Swiftkey bu açığı kapatıyor. Bu tür klavye uygulamalarının içimi gıcaklayan bir çift dilli klavye özelliği var. Bakın, soda açacağından sonra benim için en büyük icat budur arkadaşlar… Türkçe yazdığınızda Türkçe, İngilizce yazdığınızda İngilizce yazdığınızı anlayan bir klavye kullanmak, otobüs biletinizin cam kenarına gelmesi ve yanınızın yolculuk boyunca boş kalması kadar hoş bir şey.

Son sözler ve toparlama çabaları

Benim gibi iOS’in TDK özürlüsü klavyesinden kurtulup, diliniz ve derdinizden anlayan bir klavye uygulaması kullanmak istiyorsanız, bir de bunun ücretsiz olması taraftarıysanız Swiftkey tam sizlik.

Yukarıda uzun uzun söz sanatı yaparak anlattıklarımın özetini istiyorsanız:

 • Swiftkey, başarılı kelime tahminleri yapıyor ve “iyi akşamlar”, “teşekkür ederim”, “iyi bayramlar Kobra Necdet” gibi birçok cümleyi kelime akışından tahmin ediyor.
 • “Yok” yazdığınızda “YÖK” yapmıyor, leb demeden “le le le Sakine, niye gittin tütüne” demek istediğinizi anlıyor.
 • Ücretsiz veya en azından şimdilik ücretsiz.
 • Başarılı temalarıyla kişiselleştirilmiş klavye deneyimi sunuyor.
 • Sosyal medya hesaplarınızdaki konuşma alışkanlığınızı öğrenip, damara göre şerbet ve emoji verebiliyor. Hatta bulut sayesinde sizden öğrendiği kelimleri haznesinde saklayarak, yeni cihazlar kullandığınızda, size geri satıyor.

Bir kamyon arabası iyi klavye uygulaması üzerine konuştuktan sonra, uygulamayı indirme linki vermemek olmaz. Swiftkey’i iOS için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

8 Yorum “Swiftkey’e Geçiş Yaptım: iPhone için En İyi Klavye Uygulaması!

 1. Çağrı Mustafa ALKAN Yanıtla

  Daha önce kullandım bunu ama artık korkmaya başladım. Beni o kadar tanıyordu ki gelen bir mesaja vereceğim cevabın ilk cümlesini (yazma alışkanlıklarımı gözönünde bulundurarak) adeta ben değil de o yazıyor gibiydi. Utanmasa “Terli terli su içme” falan diyecek, sırtıma havlu koyacak.

 2. Ali Karahisar Yanıtla

  7 yıldır kullandığım klavye uygulaması olmasına rağmen, iOS üzerinde bana göre stabil değil. Android üzerinde takır takır çalışan uygulama, az önce iOS’de resmen çöktü.

 3. Adem ŞAHİN Yanıtla

  Yılların Android kullanıcısı ve yaklaşık 1 senelik IOS kullanıcısı olarak Android uygulamasının çok gerisinde kalıyor ne yazık ki. Baktığınız zaman özellik olarak aynılar ama iş kullanıma geldiğinde Android cephesinde Swiftkey çıtayı Allahu Ekber dağlarına çıkarmışken IOS için onu söylemek imkansız.

 4. Hüseyin Özdemir Yanıtla

  bence tahmin yeteneği çok iyi olmasına rağmen kelime düzeltme başarısız. aynı bölgede olan harflere basıldığında, mesela ASLA yerine ADŞA yazıldığında bunu düzeltemiyor bu konuda ios klavyesi daha başarılı fakat denildiği gibi yok’u YÖK yapması gibi örnekler yüzünden ios klavyesi kullanamıyorum. Sonuç olarak başka bir klavye arayışı içerisindeyim. Şu an tambu’yu deniyorum ve güzel gibi duruyor.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Swiftkey gerçekten çok iyiydi. Sonra abidik gubidik güncellemelerle mantara bağladı. Son bir yıldır iOS’in varsayılan klavyesini kullanıyorum. Ve sanırım artık iOS’in varsayılanına daha iyi bir alternatifimiz yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.