AppleiPhoneMobil uygulamalar

iPhone için En İyi 8 İnternet Tarayıcısı

Etobur yaşantıdan iOS’e doğru göç hareketini başlattığımda gözümü Safari ile açtım. O zamanlar Metin Okuma Modu gibi şahane özellikler sadece Safari’de vardı. Üstelik iOS cihazlar baz alındığında Safari diğerlerine oranla kesinlikle daha hızlıydı. Devir değişti ve Safari’nin ötesinde iPhone için yeni internet tarayıcısı alternatifleri türedi.

iPhone için en iyi internet tarayıcısını bulma maratonu tamamen kişisel bir parkurda gerçekleştirilmeli. Yani; seçeceğiniz internet tarayıcısı sizin için en iyiyken bir başkası için en kötü olabilir. Bu listede değindiklerim zaman zaman kullandığım, denediğim ve iOS kullanıcıları arasında kabul gören iOS için en iyi internet tarayıcılarıdır. Her birini kısa bir süre denemek, özelliklerini sindirdikten sonra karar vermek, iPhone için en iyi internet tarayıcısını bulma yolculuğunuzda size yardımcı olacaktır.

01. Google Chrome

Google Chrome, Windows ve Android cihazlar için tercih edilen en iyi tarayıcı uygulamalarından biri. Google’ın ünlü tarayıcısı iOS cihazlarda da kullanılabiliyor. Google Chrome’un iOS sürümünde ,Google hesabınızla oturum açarak, yakın zamanda açtığınız sekmelere, yer işaretlerinize ve favorilerinize farklı cihazlardan erişebilirsiniz. iOS için Google Chrome, güçlü altyapısı sayesinde internette gezinmeyi kullanıcı dostu hale getiriyor. Özellikle farklı işletim sistemlerinde çalışan birden fazla cihaz kullanan kullanıcılar için Chrome, iPhone için en iyi tarayıcı uygulaması nezdinde bolca kabul topluyor.

Google chrome iOS

Google Chrome’un Öne Çıkan Özellikleri

 • Çapraz platform ve farklı platformlardaki cihazlar arası senkronizasyon
 • Önceden ziyaret edilen sayfalara hızlıca erişebilme
 • Arama kutusu olarak çalışan adres çubuğu
 • Açılış sayfası üzerinden, sık ziyaret edilen sayfalar ve en çok ziyaret ettiğiniz siteleri kolayca erişebilme

02. Opera Mini

Opera Mini, iPhone için farklı bant genişliklerinde kusursuz çalışabilen hafif bir web tarayıcısı uygulaması. Opera Mini’de ışık hızında yüklenen sayfalar, sayfa sıkıştırma işlevi sayesinde veri kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olur. Hatta bunun hakkında tozlanmış bir içeriğim için şuraya göz atabilirsiniz: İnternet Paketi Zart Diye Biten iPhone Kullanıcılarına Tavsiyeler

Opera Mini’nin varsayılan kırmızı renkli teması, Safari’nin sıkıcı gri temasıyla yollarınızı ayırmak istiyorsanız, Opera’yı en iyi Safari alternatiflerinden birine dönüştürüyor.

Opera Mini’nin Öne Çıkan Özellikleri

 • Yerel okuma modu ve gece modu özellikleri; sıkı okuyucular ve gece baykuşları için biçilmiş kaftan
 • Yerleşik reklam engelleyici sayesinde sinir bozan reklamlardan kurtulabilirsiniz
 • Eski iPhone modellerinde bile sorunsuz ve ışık hızında çalışır
 • Özel sekmeleri kullanarak içeriklere kolayca anonim olarak erişebilirsiniz

03. Dolphin Mobile Browser

Dolphin’i harika bir Safari alternatifi haline getiren çok sayıda özelliği var. Sekmeli tarama özelliği uygulamalar arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar. Hareket geçişleri, hızlı aramalar vb. özellikleri sayesinde internet sörfünü daha pratik ve konforlu hale getiriyor. Ayrıca tek renge takılıp kalmak istemeyenlerdenseniz, Dolphin Mobile Browser’ın birkaç farklı teması da mevcut.

Dolphin Mobile Browser’ın Öne Çıkan Özellikleri

 • Dolphin Gestures, ekranda kişiselleştirilmiş semboller çizerek favori web sitelerinizi ziyaret etmenizi sağlar
 • Tarayıcı uygulamasının sesli arama işlevi cihazı sallamanız başlatılılabilir
 • Hızlı aramalarla, sık erişilen web sitelerini kolayca ziyaret edebilirsiniz
 • Farklı renklerde internet tarayıcısı kullanmak isteyenler için için bolca tema seçeneği

04. Puffin Browser

Puffin Browser, bu listedeki diğer tarayıcılardan farklı olarak önceliği hızlı olmak olan bir web tarayıcısı. Uygulamanın sıkıştırılma işlevi, sayfa yükleme süresini minimumda tutma konusunda oldukça başarılı. Diğer internet tarayıcılarının aksine Puffin, Adobe Flash desteğine sahip olduğu için iOS cihazınızda Flash sayfalarını ziyaret etmenizi destekler (artık flash ile hazırlanan sayfa neredeyse kalmadı ama olsun). Uygulamanın en son sürümü, sunucu bağlantı süresini kısalttığı için Puffin Browser sınırlı internet paketiyle hayatta kalmak zorunda olan kullanıcılar için bir nimettir.

Puffin Browser’ın Öne Çıkan Özellikleri

 • Mükemmel bir tescilli sıkıştırma algoritması, sayfaları daha hızlı yükleme için sıkıştırır
 • Chrome yer imleri Puffin uygulamasında otomatik olarak senkronize edilir.
 • Web sayfaları için akış kalitesi ve görüntü çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

05. Adblock Browser 2.0

Dürüst olmak gerekirse reklamlar internet dünyasına sinsi bir sivrisinek gibi sızdı. İnternette gezinirken rahatsız edici reklamlar görmek istemeyenlerdenseniz, Adblock Browser 2.0, iPhone için en iyi internet tarayıcısı uygulamalarından biridir. Uygulamanın otomatik reklam engelleme işlevi, web sitelerini huzurla ziyaret etmenizi sağlar. Belirli bir web sayfasından reklam görmek istiyorsanız istisnalar da ekleyebilirsiniz. Mesela beni bu istisnalara eklemezseniz hakkımı helal etmem 😀

Adblock Browser 2.0’ın Öne Çıkan Özellikleri

 • Mükemmel reklam engelleme özelliği
 • Konumunuzu ve cihazınızı izleyebilecek sosyal medya düğmelerini devre dışı bırakabilirsiniz
 • Hayalet modu internette gizli bir şekilde gezinmenizi sağlar
 • Tarayıcı uygulamasında varsayılan arama motorunuzu değiştirebilirsiniz

06. Firefox Focus

Firefox, web tarayıcıları listesinde şok edici bir isim olmasa gerek. Masaüstü sürümünü zaten yıllardır birçoğumuz kullanıyoruz. Firefox Focus ise iPhone kullanıcılarına bambaşka bir deneyim vaat ediyor.Firefox Focus, normal bir internet tarayıcısından ziyade; gizliliğe odaklanarak bir uygulama. Web’de sizi takip eden botlardan kaçmak için herhangi bir gizli modu kullanmanız gerekmez. Çünkü Firefox Focus’un gizlilik modu her zaman açıktır. Firefox Focus, incik cincik ayarlarla uğraşmaya gerek kalmadan birçok web izleyicisini sizin yerinize kolayca engeller.

Firefox Focus’un Öne Çıkan Özellikleri

 • Tarama geçmişi sadece tek bir dokunuşla silebilirsiniz
 • İstediğiniz arama motorunu varsayılan olarak kullanabilirsiniz.
 • Web’deki neredeyse her tür izleyiciyi (Tracker) engelleyebilirsiniz.

07. Ghostery

Ghostery, uygulama olarak hayatına bir gizlilik yardımcısı olarak başladı. Daha sonra etkileyici özellikleriyle gizlilik müptelalarının vazgeçilmez internet tarayıcısına dönüştü. Ghostery bir izleyici (tracker) sizi web sayfasındayken izlemeye çalıştığında sizi uyararak tam gizlilik sağlar. Gizlilik özelliği dışında Ghostery, bir internet tarayıcısının tüm işlevlerini eksiksiz olarak sunuyor.

Ghostery’nin Öne Çıkan Özellikleri

 • İzleyici kontrolü sayesinde, ziyaret ettiğiniz web sayfalarındaki tüm izleyicileri görmenizi sağlar
 • Tüm çerezler ve önbellek sadece tek bir tıklama ile temizlenebilir
 • DuckDuckGo tarafından güvenli aramalar yapar
 • Wi-Fi koruma özelliği, cihazınız belirli bir Wi-Fi’ye bağlı olduğunda izleyicileri engellemenizi sağlar

08. Yandex Browser

Rus yapımı Yandex, iPhone için en iyi tarayıcı uygulamalarından biri olarak tercih ediliyor. Varsayılan iOS tarayıcısının tekdüze görüntüsünden ve sorunlarından sıkılanlar için Yandex Browser iyi bir Safari alternatifi olabilir. Yandex, veri kullanımını azaltır ve özel Turbo moduyla sayfa yükleme süresini hızlandırır. Bir tarayıcı uygulamasının tüm temel işlevlerine Yandex Browser’dan erişebilirsiniz.

Yandex Browser’ın Öne Çıkan Özellikleri

 • Türkçe sesli arama olanağı sağlar
 • Yandex Zen özelliği, tarayıcıdaki kullanıcılara özelleştirilmiş içerik sağlar
 • Uygulamanın açılış sayfasının arka planını ayarlayabilirsiniz
 • Reklamları engellemek için, tarayıcının yerleşik reklam engelleyiciyisini kullanabilirsiniz

Toparlama

iPhone için en iyi internet tarayıcısını arıyorsanız, App Store’un en popülerleri arasından derlediğim bu liste mutlaka işinizi görecektir. İçeriğin başında da belirttiğim gibi “en iyi” internet tarayıcısı daima sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Bazı kullanıcılar gizliliğe odaklanan uygulamaları tercih ederken, diğerleri veri tüketimini en aza indiren uygulamaları kullanmayı tercih edebilir. Bu listede bahsettiğim tüm iPhone tarayıcı uygulamalarını, Apple App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilirsiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “iPhone için En İyi 8 İnternet Tarayıcısı

 1. Çağrı Mustafa ALKAN Yanıtla

  Ben klasik bilgi arama, haber okuma gibi standart işler için Safari, şifre gerektiren ya da uzun süre kullanacağım siteler için Chrome kullanıyorum. Bir ara Opera da denedim fakat kalabalık olmaması açısından şimdilik kendisine veda ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.