BilgisayarEvdeki MacmacOS

Bin Dereden Su Getirmeden iPhone’un Ekranını Mac’e Getirmek; QuickScreen

Basit ve tek atımlık bir soru; Apple kullanan vatandaşlar ne istiyor?

Madem burada benden başka kimse yok cevabını vereyim; basitlik, sadelik ve kullanışlılık.

Apple uzun bir süre boyunca bunu başaran en iyi firmalardan biriydi. Sonra ne olduysa işler b*ka sarmaya başladı. Kullanıcının yükü arttırıldı, bi’ sürü değişik değişik gereksiz teknolojilerle bu üç ilke dışlandı. Yetmedi örselendi, ötekileştirildi.

Bunun en büyük örneklerinden biri bence iPhone’un ekranını Mac’e yansıtmak. Bakın, işin içine Windows veya Linux katsak anlarım. Lakin kendi işletim sisteminizde bu olayın işlevsel olmaması demek, cılbır cılbır yağmurda kendi sahanızdaki ziyaretçileri açık köşeye oturtmak anlamına geliyor.

E oğlum dolarları biner biner saydık size? Hani biz biznız klastık?

Allah’tan bu ekosistem içinde hayırsever ve para sever geliştiriciler var da, Apple’ın bıraktığı boşluklar bir şekilde kapanıyor. QuickScreen tam o kafa bir yazılım.

Bin Dereden Su Getirmeden iPhone Ekranını Mac’e Getirmek; QuickScreen

QuickScreen baya bildiğiniz hayırsever bir yazılımcı tarafından geliştirilmiş iPhone ekranını Mac’e yansıtma aracı. Üstelik kendisi Mac’imde yer alan en kullanışlı yazılımlardan biri.

Olay şu baba; iPhone’unu şarj kablosu yardımıyla Mac’e bağlıyorsun, sonra…

Sonrası yok. Hepsi bu kadar.

Oğlum çok iyi değil mi yaaağğğuuuu?

QuickTime rezaletiyle ya da basit bir işlev için sizi para vermek zorunda bırakan bir takım yazılımlara tepki ve Osmanlı tokatı olarak doğan QuickScreen, iPhone’un ekranını Mac’e aktarmanın bence en kolay yolu.

iOS cihazınızı kablonuzla Mac’inize bağladıktan hemen sonra QuickScreen’i açıyorsunuz. Yalnızca birkaç saniye süren yazılımın ayılması sürecinden sonra iPhone ekranınız tüm çıplaklığıyla karşınızda sizi bekliyor.

QuickScreen’in Ne Gibi Marifetleri Var?

İlk marifetinden yukarda bahsettim. Bence ikinci ve en büyük marifeti şlaaaaks! diye pratik biçimde screenshot alabiliyor olmamız. QuickScreen’in hemen üst kısmında yer alan “Screenshot” butonuna tıkladığımızda bizim için misler gibi bir Screenshot çekiveriyor.

Bu hayvanın ayılıp bayıldığım bir diğer özelliği ise görüntü ölçeklemenin keyfinizin kahyasına göre hareket edebilmesi. Pencereyi istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Hatta istiyorsanız tam ekran bile yapabilirsiniz!

Uygulama geliştiricisiyseniz veya iPhone ile sunum yapmak zorunda kalırsanız QuickScreen’in bu özelliğine mutlaka ayılıp bayılacaksınızdır. Tam ekran modunda yazılımın ekranı yan modda (ecnebiler Landscape diyor buna) çalıştırması ise fevkaledenin de fevkine ulaştığımız nokta.

Fotoğrafları geçmeniz gerektiği bir yerde veya bir uygulamanın tanıtımı için rahtça Mac’den Screenshot almak istediğinizde bu özellikler işinizi inanılmaz pratikleştiriyor.

Bunların dışında QuickScreen hakkında söylenebilecek daha fazla bir şeyim yok. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu yazılımı kodlayan abi tam olarak eski Apple kafasını kullanmış. Detay yok, gereksiz konfigürasyonlarla uğraşmak ve deveye hendekler atlatmak hiç yok.

Tek bir şey var; tak, çalıştır ve işlevsel olarak kullan.

Unutmadan, uygulama için bir kamyon laf ettikten sonra hemen şuraya Mac App Store linkini eklemezsem ayıp olur biliyorum; QuickScreen

Son Sözler

iPhone’unuzdan bilgisayarınızda kullanacağınız Screenshot’lar çekmek, olur olmadık sunumlarda uzatmaları oynamak ve daha birçok alanda QuickScreen’in en hızlı şekilde işinizi görmeye yardım edeceğini düşünüyorum. Hemide bu olaya Beşiktaş’da dükkan kirası ödemek zorunda değiliz.

Ne kadar işe yarar bilmiyorum ama bize QuickScreen’i ücretsiz kullanma fırsatı verdiği için buradan o hayırsever geliştiriciye hayırlarımı, sevgilerimi saygılarımı gönderip anası gillerin ellerinden öpüyorum.

6 Yorum “Bin Dereden Su Getirmeden iPhone’un Ekranını Mac’e Getirmek; QuickScreen

  1. ugur Yanıtla

    vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ediyorum . bu yazılım macOS highsierra işletim sistemi ile uyumluluğu var mı ne dersiniz

  2. Veli Yanıtla

    Dedim kurayım amma olmuş 26 lira .ücretsiz olduğu günlere yetişememişiz
    En azından seni tanıdık anlatımın harika olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.