İncelemeler

2020’de iPhone 6S Hala Alınır mı? Paranızı Çöpe ATMAYIN!

Apple, Eylül etkinliğiyle iOS 14 işletim sistemini tüketicilerin beğenisine sundu. Bu arkadaşımız; yani iPhone 6S ise güncellemeyi alan eeeen yaşlı iPhone olma ünvanına sahip.

Peki, 2020’yi neredeyse bitirdiğimizi ve 2021’e merdiven dayadığımızı düşünürsek; iPhone 6S hala alınır mı?


Bu kez farklılık yapıp, yeni bir ürün yerine gariban işi iPhone 6S’in emeklilik planlarından bahsedeceğiz. Bunu yaparken de, yeni MacBook veya AirPods Pro gibi ürünler alırken, neden yeni bir iPhone almadığımdan da bahsetmek istiyorum.

Ve bence, iPhone 6S hiç ilgi alanınızda olmasa bile, olaylara farklı açılardan yaklaşmayı seven biriyseniz, bu konu da ilginizi çekecektir.

iPhone 6S Neydi?

Apple, iPhone 6S’i 2015 yılında piyasaya sürdü. Zamanının güçlü işlemci ve donanım özellikleriyle ciddi bi’ amiral gemisi olmasına karşın, günümüz teknolojisiyle kıyaslandığında artık bu özellikler çağın bi’ tık gerisinde kalıyor.

iPhone 6S Alınır mı

Yine de, iOS 14 işletim sistemini alan son telefon olması, ekonomik bi’ cihaz arayışında olanların aklına karpuz kabuğu olarak iPhone 6S’i düşürmeye yetiyor.

Bu incelemeyi yaparken kullandığım iPhone 6S yaklaşık 4-5 aydır benimle. Bundan önce iPhone 7 Plus kullanıyordum ve 7 Plus’ı almamın en büyük nedeni YouTube çekimlerime yardımcı olabileceğini düşünmemdi.

Tabii kamera ile telefon arasındaki kalite farkı uçurum olunca, 7 Plus’ı babama hediye edip, 6S’i kullanmaya başladım.

Pişman mıyııım? Pek sayılmaz…

iPhone 6S’in Güçlü Özellikleri 2020’de Ne Kadar Güçlü?

iPhone 6S, 2 GB RAM ve Apple A9 işlemciye sahip.

Evet, zamanının gerisinde ama bence hala hafife alınmaması gereken bir donanım.

Zira mobil cihazınızda oyun oynamıyorsanız, bu donanım ikilisi size, son model bir iPhone ile yapabileceğiniz “neredeyse” her şeyi yapma imkanı sunuyor.

iPhone 6S Tasarımı

Web’te aylak aylak dolaşmak, maillerinize bakmak, sosyal medya veya anlık mesajlaşma uygulamalarında vakit geçirmek de buna dahil.

iPhone 6S ile hiç 3 boyutlu oyunlar oynamadım ama bilmeyenleriniz için belirteyim bi’ mobil oyun şirketinde çalışıyorum. Takdir edersiniz ki, çalıştığım şirketin oyunu ve rakip oyunları sürekli deniyorum.

Bence her şey akıcı ve elimdeki cihaz bana 5 yıllık bir cihaz olduğunu hatırlatmıyor. Tabii, işin rengi 3 boyutlu oyunlara geçtiğimizde değişiyor.

Onun için “3 boyutlu oyun oynamazam elim ayağım titrer” diyorsanız, bence 2020’de iPhone 7 veya 7 Plus alınır mı içeriklerine de göz atmaya başlamalısınız.

6S’te bizi 4.7 inçlik Retina HD ekran bekliyor. 1334×750 piksel çözünürlüğü ise mobil cihazınızdan film ve dizileri izlemek için oldukça yeterli.

iPhone 6S Film İzlemek

Ekrana bastırma hassasiyetinizi algılayan 3D Touch teknolojisi ise günlük koşuşturmacasında hızlı aksiyon almak isteyen parmakları bekliyor.

7 Plus ile kıyaslayacak olursam, daha sönük bir ekranı var ama bence boyutu çok ideal. 7 Plus cebimdeyken bağcıklarımı bir yere oturmadan bağlamakta zorluk çekiyordum.  Bazı pantolonlarımın da cebine iPhone 7 Plus sığmıyordu.

Onun için iPhone 6S’in ekran boyutunun 2020’ye rağmen hala ideal olduğunu düşünenlerdenim.

Tasarım olarak 6S kullanıcılarını çağın çok da gerisinde bir cihaz beklemiyor. Aliminyum alışımlı kasası, düşmelere karşı günümüz cihazlarından dayanıklı.

Yalnız, 5 yıllık cihazla hava atmayacağınız için anahtar, cüzdan telefon kombosuna eşlik etme konusunda güçlükler yaşayabilir.

Yine de iyi yanından bakalım. Hala basabileceğiniz fiziksel menü tuşu ve artık yeni modellerde bulamayacağınız jack girişiyle 6S, gönlü zengin bir cihaz. Ki bence, kablolu kulaklığınızı kullanırken aynı anda cihazınızı şarj edebilmek de hafife alınası bir özellik değil.

iPhone 6S Jack Ve Kulaklık Girişi

Bu arada ne kadar büyük bir eksiklik bilmiyorum ama iPhone 6S’in suya dayanıklılığı yok.

Hoparlörleri açısından fena sayılmaz ama 7 Plus’ın hoparlörlerine alıştıktan sonra Stereo’nun ve ses şiddetinin eksikliğini hissediyorsunuz.

Kamera konusunda iPhone 6S günümüz standartlarının epey altında… Kamerası tost makineniz kadar kötü değil ama 5 sene sonra üretilen cihazlarınki kadar berrak fotoğraflar beklememelisiniz.

iPhone 6S kamerası

Instagram fotoğraflarımı genellikle fotoğraf makinemle çektiğim kareleri atıyorum. Yine de atacak olsaydım, iPhone 6S ile çektiğim fotoğraflar beni mutlu etmeye yeterdi.

Aslında işlerin sarpa sardığı en önemli nokta batarya performansı.

iPhone 6S’i bugün sıfır alsanız bile, en iyi ihtimalle 2 yıl önce üretilmiş cihazı kullanacaksınız. Çünkü cihazın üretimi 2018’de sona erdi. Buna bir de 6S’in batarya kapasitesinin 1715 mAh olduğu gerçeğini eklersek, günün tamamını tek şarjda çıkarmak pek mümkün değil.

iPhone 6S Batarya Performansı

Kullandığım cihazın benden önceki evveliyatı biraz karanlık ve aslında artık bataryasını değiştirmem gerekiyor. Yine de %85 kapasiteye düşmüş bir pile rağmen gün ortasında beni açıkta bırakmıyor.

Elbette, kullanım çok önemli bir faktör. Günün büyük bölümünde bilgisayar başında olduğum ve sosyal medyayı iş dışında kullanmadığım için telefona bağlı bir hayat sürmüyorum.

Telefonunuzla çok fazla vakit geçiriyorsanız veya kendinizi poweruser dediğimiz kullanıcılardan biri olarak görüyorsanız, bu büyük bir dezavantaja dönüşebilir.

Gün içinde her zaman prize ulaşma imkanım olduğu ve yanımda powerbank taşıdığımdan şimdilik bu dezavantajı da sineye çekebiliyorum.

Neden Yeni iPhone Almıyorum?

Peki, neden yeni iPhone almayı tercih etmiyorum?

Teknoloji şirketleri artık her yıl yeni bir cihazla karşımıza çıkıyor ve inovasyon adı altında önümüze sürülen yenilikler bence olmazsa olmaz şeyler değil.

Hatta bana öyle geliyor ki, artık böyle bi oturup “yahu bu yıl ne satsak?” diye düşünüp, ellerindeki en güzel silahları sonraki sene için saklıyorlar.

Ufak bi kıyaslama yapmam gerekirse:

  • FaceID güzel mi? Evet. Ama TouchID de işimi görüyor.
  • Ya da, tüm günü kulaklıklarıya geçiren biri için stereo hoparlörler pek anlam ifade etmiyor.
  • Ultra güçlü bir işlemciye sahip olması harika ama zaten bilgisayarda yapılacak bir işi telefonda yapmak için kendimi kasmıyorum.
  • Evet, batarya performansı yerlerde ama unutmayalım ki “kurşun iki bıçık milyon lira” ve bir Powerbank 100 liraya satın alınabiliyor.

Yani, iPhone 6S ile aynı işi yapabiliyorken, son model iPhone’a yatırım yapmak benim için, “altını çiziyorum, benim için” mantıklı değil.

Kardeşim ve etrafımdaki bazı arkadaşlarım hala iPhone 6 kullanıyor ve dünya onlar için de dönmeye devam ediyor.

iPhone 6S 2020’de Hala Alınır mı?

Özetle iPhone 6s hala alınır mı?

  • Eğer telefonunuzdan bilgisayarınızın yapması gereken işleri beklemiyorsanız,
  • 3 boyutlu oyun oynamadığınızda krize girmiyorsanız,
  • Kaliteli fotoğrafı çekmek hayatınızın atardamarı değilse,

Evet.

iPhone 6S’i bugün alsanız bile tahminimce en az 2 yıl kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bunların dışında beklentileriniz veya ihtiyaçlarınız varsa hiç düşünmeden bir üst modele veya daha iyi cihazlara bakmanızı tavsiye ederim.

Malum her şeyi tek bir içeriğe sığdırmak mümkün değil. Bu incelemeden sonra mutlaka aklınızda sorular olacaktır. Yorum bölümüne sorularınızı yığarsanız, onları da elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. 😊

Hatta eğer iPhone 6S, 7 veya 7 Plus kullanıcısıysanız, lütfen siz de yorum yapın. Sizce hala idare ediyor mu, veya 2 yıl daha kullanılabilecek olmasını gerçekçi buluyor musunuz?

Her hafta teknoloji, üretkenlik ve minimalizm dikeyinde bir yeni içerik paylaşıyorum. Yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için Instagram hesabımı takip edebilir veya YouTube kanalıma abone olabilirsiniz. ✅

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “2020’de iPhone 6S Hala Alınır mı? Paranızı Çöpe ATMAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.