iOS developer
Bak Bu Tutar!Tamamen Kişisel

iOS Developer Olma Yolundaki İlk Adımlarım

Kaypaklık yapıp lafı uzatmadan konuya çooot diye gireceğim. iOS & Android geliştiricisi bir arkadaşım var. Ben “astronomik maaş” dediğimiz olayı onunla konuşana kadar yalnızca astronotların aldığını maaş sanıyordum. Meğer astronotlar haricinde işini bilen ve yaratıcılığını kullanan insanlar da astronomik maaş dediğimiz maaştan alabiliyormuş. Bunun duyduktan sonra Burak hiç durur mu? Tabii durmaz! Hemen çalışma takvimimi yeniden elden geçirdim ve iOS Developer olma yolunda ilk adımlarımı geçtiğimiz haftadan bu yana atmaya devam ediyorum.astronomik ucret

Basit bir bilmeceyle devam edelim. Minicik ömrünü yazılımcıların kıçının dibinde geçirip hiçbir yazılım dilini tam manasıyla öğrenmeyen insana ne denir? Elbette Burak denir! Yıllar geldi, geçiyor. Ben ise hala yazılımcıların içinde yazılımcılar için içerik üreten ama kendini olaya sokmayan adam modunda yaşamaya devam ediyorum. Bunu tıpkı düğün çalgıcısı olmak gibi düşünebilirsiniz. Adam bütün milleti güldürüyor oynatıyor ama kendisi oynamıyor. Düğüne olay katan adam çalgıcılar ama düğünde eğlenemeyen adamda onlar. İşte iş hayatım böyle bir şey.

Web geliştirme alanında bazı ufak tefek hünerlerim var ancak yazılım dillerinin hiç birini tam manasıyla bir proje geliştirecek kadar bilmiyorum. Bir şeyleri bilmek ve işini görecek kadarını bilmemek hiçbir şey bilmemekten iyidir. Ama düşünsenize neden elinizde potansiyeliniz varken kendinizi daha azıyla sınırlamak zorunda kalasınız ki? Neden? Neden? Neden? Sahi neden yaa?

İşte bu beyin fırtınası ve hemen akabinde arkadaşımın ve muadili arkadaşların aldıkları astronomik fiyatları duyunca, işin temellerini atmaya başladım. Bir de bu iş zaten aklımda olmayan bir iş değildi. Küçüklüğümden beri kendi yazılımlarımı (özellikle mobil uygulamalarımı) geliştirmek istiyordum. Sadece insan yazılım dünyasındaki dev atılımları görünce sürekli bir geç kalmışlık hissiyle yüzleşiyor. Bu geç kalma hissini en sonunda yendim.

Neden Web Programlama Değil de iOS?

iOS uygulama gelistirmek

Yıllardır web dünyasının içindeyim. Haliyle web programlama alanı benim için çıtır çerez bi alan. Yani web programlamada iOS geliştirmekten kat kat hızlı yol katedebileceğimi biliyorum fakat benim küçüklükten beri hayalim kendi mobil yazılımlarımı üretmekti. Web ortamı üzerinde yapılan yazılımlar için çok fazla nüans var. Üstelik çok fazla iş imkanı olmasına karşın kendini yetiştirmiş çok fazla yetenekli ve kalifiye eleman var.

Bir de şu var; insanlar artık hayatlarını mobil cihazlarla idame ettiriyor. Web hala büyük bir parçamız ancak App’ler insanların olmazsa olmazı. Bu pazarda yer almak haliyle web programlamayla kıyasladığımda bana daha mantıklı geliyor. Üstelik iOS Developer olarak kendi uygulamalarımı geliştirmek inanılmaz büyük bir zevk olacaktır. Hem iOS Developer olarak yine şimdi yaptığım gibi serbest olarak çalışmaya devam edebilirim.

iOS Developer Olmanın İlk Adımlarını Nasıl Attım?

Önce bir kurs ayarlamak gerekiyordu. Yakınımda yöremde kurs vardı ve fakat kurslar pek benlik değil. Kurs ortamını sevmiyorum. Okulu da sevmiyorum. Eğitim adı altında bir şeyler yapınca nedense benim için olay tüm büyüsünü yitiriyor. Huyumu bildiğim için kendi kendime öğrenebileceğim bir yol arayışına girdim.

Daha önce web programlama ve Linux kullanmayı öğrenmek için farklı kitaplardan yardım almıştım. Linux konusunda sıkıntı çekmesem bile PHP kitabından açık ara hiçbir cacık anlamadım. Takıldığım yerde tökezledim kaldım. Bu nedenle global alanda oldukça popüler olan Udemy’den Atil Hoca’nın kurslarıyla iOS geliştiricisi olmanın ilk adımını attım.

Objective-C Değil, Swift O Cınım Ya!

Apple teknolojilerini takip eden arkadaşlar bilirler, normalde iOS uygulamalarını geliştirmek için oldukça kılıbık bir dil olan Objective-C’yi öğrenmeniz gerekiyordu. Sonra 2014 yılında Apple “Ben bu oyunu bozarım arkadaş!” Nidalarıyla masaya yumruğunu vurdu ve karşımıza Swift adını verdiği daha işlevsel ve kesinlikle öğrenmesi çok kolay olan bir programlama dilini getirdi. Özellikle benim gibi birkaç programlama dilinin az buçuk temellerini biliyorsanız işiniz sandığınızdan daha kolay.

Hangi Aşamaya Ulaştım?

swif gelistirme

Henüz yalnızca bir haftadır kurs eğitimini takip ediyorum. Bu süre içinde Swift’in temel prensiblerini ve dilin omurilik soğanı olan fonksiyonlarını kapmış durumdayım. Hatta dün akşam tamamlamış olduğum son dersten sonra artık ilk mini uygulamamı yazmak için hazır hale geldim. Çok büyük bir şey değil ama bu hafta içinde basit fakat işlevsel bir hesap makinesi uygulaması yapacağım.

Şimdilik Hedeflerim Neler?

Öncelikli hedefim ortalama 1 yıl gibi bir sürede tamamen iOS konusunda kendimi geliştirmeyi başarıp dilin temel prensiplerine hakim olmak üzerine kurulu. Junior seviyesinde bir geliştirici olmamla birlikte aklımdaki irili ufaklı mobil uygulama fikirlerini geliştirmeye başlayacağım. Bu sayede geliştireceğim uygulamalar yardımıyla ufakta olsa kendime yeni bir gelir kapısının yollarını aralamış olacağım.

Tam manasıyla emekleme adımlarımı attıktan sonra ise Burak Göç Blog için yerleşik (Native) iPhone uygulamasını geliştirmek istiyorum. Mobil cihazlardan okuma deneyiminin ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyorum. Blogumun mobil uygulaması için aklımda deli şahane fikirler var.

Bakalım kafamdaki düşüncelerin ne kadarını eyeleme dökmeyi başarabileceğim. İlerleyen aylarda bu konu hakkında muhakkak farklı blog yazılarımla karşılaşacaksınız 🙂 Kendinize çok iyi davranın!

5 Yorum “iOS Developer Olma Yolundaki İlk Adımlarım

 1. Devrım Yoruk Yanıtla

  Selam , kolay gelsin.Kurs eğtimi demişsin online olarak mı alıyorsun ? Ben de ayrıca Seo için bakıyorum da bir sorayım dedim.

 2. sanatsizlar Yanıtla

  Merhabalar, yazınızı yeni keşfettim öncelikle teşekkür etmek isterim bana çok yardımcı oldu fakat aklıma takılan bir soru var atıl hocadan aldığınız dersler yararlı oldu mu ? veya bu konu hakkında şu sıralar önerebileceğiniz online kurslar var mı ?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Merhaba, Atil hocanın anlatımı gerçekten çok iyi. Üstelik Udemy üzerinden sorulara da sürekli yanıt veriyor. Atil hoca dışındaki alternatifleri de elbette araştırmanızı öneririm. Sonuçta o zamandan bu zamana yeni insanlar mecralara katılmış olabilir. Ben Atil hocanın kurslarının oldukça faydasını gördüm. Tabii iş hayatımın temposu nedeniyle dersleri yarıda bırakmak zorunda kaldım orası ayrı 😀 İngilizceniz varsa İngilizce ücretsiz birçok kaynak var. Fakat TR için Atil hoca en ideal eğitim kaynaklarından biri diyebilirim.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!