Zenciye Veda Edip, İnternetten Saat Almak (Güvenli Rehber) - Burak Göç


Erkek Kol saati
Dutluk Altıİnternet

Zencilere Veda Edip, İnternetten Saat Almak — Güvenli Şekilde —

İnternetten saat almak mı demiştik? Bundan tam 4 yıl önce bir Aralık ayıydı. Kuytu kenar bir sokakta olduğum yerde dikilmiş, avucumda akrebi kopuk melül melül duran saatime bakıyordum. Neden mi? Sadece birkaç gün önce aldığım saatimin akrebi, yelkovana yetişmek için yerinden kopup depar atmaya başlamıştı… Zenciden saat alma hatasını noktalayıp, internetten saat alma fikrini ilk defa o zaman aklıma sokmuştum.

Hemen akabinde internetten saat almak hakkında araştırmalara gömülmüş ve internetten ilk saatimi alıp, — 24 Aralık 2013’te — bu blog yazısını yayınlamıştım. O günden bu yana internetten saat almak hakkında paylaştığım ipuçlarım binlerce kişiye ulaştı ve belki onlarca kişinin başarılı bir alışveriş deneyimi edinmesine yardımcı oldu. Neden bunlardan biri de sen olmayasın ki?

İnternetten Saat Almak vs Zenciden Saat Almak

kol saati

Hemen yukarda kısaca değindiğim dram sahnesi tamamen gerçektir ve yaşanmıştır. O güne kadar saat satın almak istediğimde ilk tercihim hep göçmen zenci saatciler olmuştu. Çarpık İngilizceleri ve Amerikan tarzıyla dikkat çeken bu adamlarla şahsi olarak sorunum yoktu. Bilakis, antik kuntik işlerle uğraşmaları yerine alın teriyle para kazanmalarına saygı duyuyordum. Benim de sorunum zaten bu zenci gardaşların kişiliğiyle değil. Benim sorunum sattıkları süper dandik saatlerdi!

Her seferinde ulan bu sefer aldığım saat uzun ömürlü olur diye 20 – 30 lira vererek bir saat alır, saati ilk haftası bile dolmadan çekmecemdeki mezarlığa kaldırırdım. Bir ürün satın aldığınızda o ürünün ihtiyacınızı karşılamasını beklersiniz. Yeni bir saat aldığınızda en son isteyeceğiniz şey, bir kaç gün sonra akrebin yelkovana yetişmek için yerinden kopup kovalamaya başlaması olabilir.

Film yapsak IMDB’de en az 8 ortalama alacak bu dram filminin bir de devamı var! Hurda olan saatimi çekmecemdeki diğer saatlerin yanına bıraktığımda bir sorun olduğunu farketmiştim. Ulan bir insanın çekmecesinde neden bozuk saatler olur? Dikkat edelim saat değil, saatler. Üstelik bir değil iki değil tam 6 saat!

Pazarlıkçı bünyemi işin içine katarsak, kaba taslak bu 6 saatlere o zamanın parasıyla ₺100 vermişimdir. Peki elimde neler var bakalım;

 1. Akrebin yelkovana yetişmek için yerinden kopup kovaladığı saatler.
 2. Kopuk kordonlar.
 3. Daha 1 ay dolmadan pili biten saatler, saatlerimiz…

Yani bizim internetten saat almak güvenli mi demeyi bırakıp, bir an önce kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor; zencilerden saat almak ne kadar güvenli?

İnternetten Saat Almak Neden Avantajlıdır?

İnternetten Saat Almak
Eğer ekstrem bir saat almıyorsanız ve saatler hobiniz değilse bir saat alırken kendinize üç soru sormanız gerekir;

 • Saat nasıl görünüyor ve bana hitap etti mi?
 • Saat bileğimde veya falan fıstık kıyafetimle nasıl görünecek?
 • Saatin fiyatı nedir?

İnternetten saat alırken, bu 3 fenomen sorudan sadece ikisine yanıt verebilirsiniz. Saatin size ne kadar hitap ettiğinden emin olabilir ve saatin fiyatının ne olduğunu bilebilirsiniz. Saatin bileğinizde nasıl duracağı veya kıyafetinizle nasıl gideceği gibi sorulara ancak saatiniz elinize gelince karar verebilirsiniz.

Bir mağazadan saat alırken de saatin size ne kadar hitap ettiğinden ve kıyafetinizle nasıl görüneceğinden emin olabilirsiniz. Fiyat mı? Eğer bir güç sizi o mağazanın içine o saati almak sokuyorsa fiyatı da aynı şekilde sokacaktır.

Tabii her zaman internetteki fiyatıyla arasında uçurumlar olmayacak olabilir ama unutmayın, fiziksel işletmelerin daha fazla gideri vardır ve giderlerini çıkartıp kar etmek için daha yüksek fiyatla satmak zorunda kalılar. Peki, internetten saat almak mağazadan saat almaya kıyasla neden daha avantajlıdır?

 • İnternetten saat almak ekonomiktir. İstediğiniz saati mağaza fiyatından daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.
 • İnternette sizi bekleyen yüzlerce marka ve binlerce çeşit söz konusudur. Sadece stokta olanlarla yetinmek zorunda olmadığınız gibi, elde kalanlarla da yetinmek zorunda değilsinizdir.
 • Mağazadan alacağınız saatte bir sorun yaşamayacağınızın garantisi olmadığı gibi internetten alacağınız saatte de sorun yaşamayacağınızın garantisi yoktur. Oysa ne var biliyor musunuz, orijinal saatler garantili olarak satılıyor. Yani, saatte bir sorun yaşarsanız karşınıza alıp derdinizi anlatabileceğiniz muhattaplarınız var. Mağazadan da saati aldığınızda sorun çıkması durumunda servise göndermenizi isteyecekler veya bunu sizin yerinize onlar yapacak. Kısacası işler eskisi gibi değil, ikisinin arasında artık pek fark yok.
 • Güvenlidir. Evet evet, hem de çok güvenlidir. Doğru internet sitelerini kullanarak alışveriş yaparsanız internetten saat almak fiziksel mağazadan alışveriş yapmaktan çok daha güvenlidir. Çünkü e-ticaret sitelerinin büyük çoğunluğu satıcının hakkını koruduğu kadar sizin de hakkınızı korur.

İnternetten Saat Almak mı? Bu İpuçları Kulağınıza Küpe Olsun!

 • Alışveriş yapacağınız internet sitelerini doğru seçin. Özellikle alıcıyı koruma politikası olan Gittigidiyor, n11 ve benzeri internet sitelerini kullanın. Eğer sahibinden.com’u kullanacaksanız, mutlaka GET ilanlar üzerinden alışveriş yapın.
 • Yukarıdaki internet siteleri dışında özel bir internet mağazadan alışveriş yapma konusunda gözünüzü korkutmayın. Lakin alışveriş yapmadan önce sitenin adını bi Google’layın. Bakalım müşterileri ne demiş. Hatta bir de Şikayet Var’ın sitesine göz atmayı unutmayın.
 • Çok sık internet alışverişi yapan biri değilseniz ve bankanız sanal kart servisi sunuyorsa sanal kart kullanarak ödemenizi yapın.
 • Alacağınız saatin fiyatı ciddi bir miktara denk ise ve saati beğenmeme ihtimaliniz varsa — ya da en azından kafanızda soru işareti kalmışsa — alışveriş yaptığınız yerin iade politikasını mutlaka sorun. Geri iade seçenekleri kısıtlıysa farklı bir ürün ile değiştirme imkanı sunulup sunulmadığını öğrenin.
 • Alacağınız ürünün orijinalliğinden emin olun ve garantisini öğrenin. Öğrenin ki, en az 2 sene daha zenci arkadaşları ziyaret etmek zorunda kalmayın.
 • İnternetten saat almak zaman ister. Bolca araştırma yapın ve tüm fırsatları gözden geçirin. Bazen Gittigidiyor’da 180’e bulduğunuz bir saati n11’de ₺150’ye, özel bir saat satıcısında ₺120’ye bulabilirsiniz.

Tüm ipuçlarını kulağınıza küpe yaptığınıza göre şimdi internetten saat almak için hazırsınız! Kafanıza takılan bir soru mu var? Hemen aşağıda bir yerlerdeki yorum kutusunu bana soru sormak için kullanabilirsiniz. İyi alışverişler!

2 Yorum “Zencilere Veda Edip, İnternetten Saat Almak — Güvenli Şekilde —

 1. umut Yanıtla

  burak bey merhaba şimdi gitti gidiyordan bi satıcıyla iletişime geçip saatin orjinalliğini sorguladım .bana ürünlerin orjinal olduğunu kesinlikle replika olmadığını ve kendi firmalarının teknis servisinin 24 ay garantisi altında olduğunu söyledi sizce almalı mıyım ya da nasıl bir yol izlemem gerekit

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bence zaten satıcı arkadaşlar verilmesi gereken yanıtı vermişler. Sundukları garanti ürünün orijinal olduğunu ispatlar nitelikte duruyor, yine de her ihtimale karşı satıcının GittiGidiyor profili ve yorumlarını bi’ gözden geçirmeyi ihmal etmeyin derim 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;