İnternetin Faydaları Neler? - Burak Göç

internet
BilgisayarİnternetMakaleler

İnternetin Faydaları Neler?

Sizce artık akıllı telefonların kölesi olduğumuz fikrinden kafamızı kaldırmanın vakti gelmedi mi? İnternetin zararları ve tüm dezavantajları bir yana son 10 yıl içinde internet, insan hayatını hayal edilemeyecek düzlüğe çıkardı. Düzlüğün tadını çıkarmayıp internetin sürekli zararlı köşelerine kafayı takanlardansanız, farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak çağın teknolojisi ve internetin faydaları.

İnternetin Sağlık Alanındaki Faydaları

 • Her ufacık problemde size kanser teşhisi koyan internet içeriklerini görmezden gelirsek internet sağlığınız için harika bir kaynak. Gençler ve küçük yaştaki internet kullanıcıları yetişkinlerle konuşamayacağı birçok konu hakkında kaynak bulabiliyor. İstatistiklere göre her 6 çocuktan 1’i cinsel sağlık, depresyon ve uyuşturucularla ilgili sağlık araştırmalarını internetten yapıyor.
 • Şaka gibi ama gerçek! Online vakit geçirme alışkanlığına sahip olan yetişkinler metal olarak daha aktif oluyorlar. Mental aktivitesi %20 oranında artış gösteren internet kullanıcılarının depresyona girme şansı da aynı oranda %20 düşüş gösteriyor.
 • Birçok faydalı internet kaynağı sayesinde doğrulanmış bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor. Farklı sosyal medya kanalları yardımıyla hastalığı geçirenler tarafından yapılan yorumlar hastaların kendi rahatsızlıklarına farklı pencerelerden yaklaşmalarına yardımcı oluyor.

İnternetin Eğitim Alanındaki Faydaları

 • Araştırmalara göre online ortamlarda yeteri kadar vakit geçiren öğrencilerin notları, internette vakit geçirmeyenlere oranla %6 ila %8 daha iyidir.
 • Uzman öğretmenlere göre ise çocukların beynini çalıştırma şansı sunan her tür materyalin onların gelişimi için faydalı olduğu düşüncesi kabul görüyor.
 • Online kurslar ve internet üzerindeki eğitim kaynakları, çocukların derslerine yardımcı oluyor ve kişisel gelişim olanakları sunuyor.

İnternetin Ekonomi Alanındaki Faydaları

 • İnternet artık sadece boş vakitlerin geçirildiği bir ortam değil. Başta ABD olmak üzere birçok ülke ekonomik gücünü internet alanındaki teknolojilerinden elde ediyor.
 • İnternet yeni mesleklerin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Mesela bu yazıyı hazırlayan ben deniz bir metin yazarıyım. İnternetin oluşturduğu mesleklerden birini kullanarak hayatımı kazanıyor, ülke ve dünya ekonomisine faydada bulunuyorum.
 • Büyük küçük demeden hemen tüm markalar internet ortamında yer alıyor. İnternet müşteriye ulaşmayı daha kolay hale getirdiği gibi, müşterilerin işletmelere ulaşmasının önünü açıyor. Daha çok müşteri daha çok satış ve daha güçlü ekonomiler anlamına geliyor.
 • İnternet yeni servislerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Dünyaca ünlü yayın ağı Netflix’in yaygın hale gelmesi, korsan içeriğe yönelmenin 40% oranında önüne geçmeyi başarmıştır.
 • İnternet, ekonomik kampanyaların başarıya ulaşmasına aracılık ediyor. Hayvan hakları ve hayvanlar için kurulan derneklere yapılan bağışların internetin yaygın hala gelmesinden sonra ne kadar arttığını tahmin bile edemezsiniz.

İnternetin İletişim / Haberleşme Alanındaki Faydaları

 • Microsoft’un popüler haberleşme yazılımı Skype ile son 10 yılda tüm dünyada 300 milyondan fazla insan birbiriyle iletişim sağlamayı başardı. Skype gibi nice uygulama insanları birbirine bağlayıp etkileşimde kalmalarına yardımcı oluyor.
 • 2005 ile 2012 yılları arasındaki çiftlerin %35’inin internet aracılığıyla tanıştığı düşünülüyor. İnternetin faydalarından belki en büyüğü aşk olabilir. Ne dersiniz?

İnternetin insan hayatına faydası o kadar büyük ki, internet erişiminin bir insanın temel hakkı olduğu düşünülüyor. İnsan hakları evrensel beyannamesi için yapılan anketlere göre internetin insanın temel hakkı olduğu gerçeği %79 oranında kabul ediliyor. İlerde bir gün internet karşınıza insanlık hakkı olarak çıkarsa sakın şaşırmayın 🙂


2 Yorum “İnternetin Faydaları Neler?

 1. Ali Çömez Yanıtla

  Merhaba Burak, İnternetite yıllardır aktif şekilde rol oynuyorum Şahsım adına internetin bana kattığı en büyük değer sivilde tanımamım imkansız olduğu onlarca arkadaş kazandırdı gerisi hikaye 🙂

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Şahsen ben de çok fazla iyi insanla tanıştım. Hiçbiriyle uzun süreli görüşmeyi başaramadım konumumdan dolayı ama olsun. İnternetten ticaret yaptığınızda gerçekten iyi insanları tanıma şansı yakalayabiliyorsunuz.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇