İnternetSabitler

İnternete RTÜK Denetimi Getirildi!

Çok konuşulan ve çok tartışılan o tasarı kabul edildi! İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı Meclis’te kabul edildi. Bundan böyle internet üzerinden yapılan tüm yayınlar da RTÜK tarafından denetlenecek ve aynı zamanda RTÜK cezaları ile yaptırım uygulanacak. Meclis’te kabul edilerek yasalaşan tasarıda son anda bir değişiklik yapılması da dikkatlerden kaçmadı. 

Yapılan önerge değişikliği erişimin engellenmesini konusunu yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu değişiklik kapsamında internet erişim yasağının, yasak yayın yapan internet sitesine değil sadece yasak olan yayına yapılabileceği kararına varıldı. Yani bir internet sitesi yasak kapsamında yer alan bir yayın yaptığında erişimi engellenmeyecek. Ancak o yayına erişim RTÜK kararı ile önlenebilecek.

Son anda yapılan önerge değişikliğinde bir madde daha yer alıyor. Bu kapsamda bireysel iletişim yapılabilen sosyal medya platformlarının bu kapsama alınmadığı da belirtildi. Sosyal medya platformlarının yanı sıra bireysel video paylaşım platformlarının da bu kapsamın dışında bırakılması da önerge değişikliği içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla bu yasa özellikle haber sitelerini çok yakından ilgilendiriyor. 

Kimler RTÜK’ten Yayın Lisansı Almak Zorunda?

Meclis’te torba tasarılar görüşülmeye devam ediyor. Yasa kapsamında medya hizmet sağlayıcıları bundan böyle RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda olacak. Aynı zamanda internet ortamında yayınlarını iletmek isteyenlerin de RTÜK’e başvurarak “yayın iletim yetkisi” almak zorunda olduğu da bu yasa kapsamında yer alıyor. Radyo, televizyon veya internet yayınlarını sadece sanal ağ üzerinden sunmak isteyenlerin de bu iki belgeyi almak zorunda olduğu tasarıda yer alan maddeler içerisinde bulunuyordu. 

Peki, yayın hakkı ya da yayın lisansı bulunmayanlar için bu yasa nasıl bir yaptırım öngörüyor? Konuya dair en çok merak edilen hususlardan biri de buydu. Yasa kapsamında yayın hakkı veya lisansı olmayan ya da mevcut yayın hakkı ve lisansları iptal edilenlere erişimin engellenmesi kararının yolu açıldı. Ancak bu karar RTÜK tarafından talep edilirse Sulh Ceza Hakimi tarafından verilecek. RTÜK talep etmezse böyle bir yaptırım da uygulanmayacak. 

Aynı zamanda Sulh Ceza Hakimi tarafından RTÜK’ün talebinin 24 saat içerisinde duruşma yapmadan bir karara bağlaması da gerekiyor. Elbette hakim tarafından verilecek bu karara itiraz yolu da açık bırakıldı. Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre verilen erişim yasağı kararına itiraz edilebilecek. Yasa tasarısı Meclis’te onaylansa da bazı yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesiyle ilgili bazı usul ve esaslar 6 ay içerisinde yani daha sonra düzenlenecek. Düzenleme konusunda yetkili kurum ise RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olacak. Yayınların denetlenmesiyle ilgili bazı esasların da daha sonra belirleneceği belirtildi. RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelik ile tüm bu konular da bir esasa bağlanmış olacak. 

Muhalefet Düzenlemeye Tepki Gösterdi!

Muhalefet ise bu düzenlemeye tepki gösterdi. Düzenleme muhalefet partileri tarafından “sansür” olarak nitelendi. Aynı zamanda internetin üzerine çuval geçirmeye çalışmak ifadeleri de muhalefetin tepki açıklamasında yer aldı. Öte yandan internetin güvenli şekilde kullanılması konusunda da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu alanda uzmanlaşmış isimler güvenilir oyun siteleri ya da güvenilir bahis siteleri gibi site seçimlerinin titizlikle yapılması gerektiğini belirtiyor. 

Siber saldırıların son derece yaygınlaştığı bugünlerde en çok güvenlik önlemi alması gerekenler firmalar oluyor. Firmaların online olarak kullandığı veri depolama platformları da kötü amaçlı yazılımların hedefleri arasında yer alıyor. Bu nedenle firmalar da online veri aktarımı ve veri erişimi sağladıkları tüm platformlarda üst düzey güvenlik önlemleri almalı şeklinde uyarılar da uzmanlardan daha sık gelmeye başladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!