Site Engelleme Nasıl Yapılır? - Burak Göç

internet kısıtlama programı
Program

Dikkat Sorununa Röveşata Çeken Yazılım: Cold Turkey Blocker

Çok basit bir soru sorayım… Sence sanayide çalışan işçinin mi dikkati daha kolay dağılır, ofiste bilgisayar başında çalışanın mı? Lise yıllarımın büyük bölümünü sanayide çalışarak geçirmiştim. Tabii, o zamanlar kışın soğukta çalışırken insanın tek hayali karşı ofiste çalışan grafikerlerden biri olmak oluyordu.

Bana o gün için gelip, kim olmak istediğimi sorsalardı, mutlaka o adamlardan biri olmak istediğimi söylerdim. Dışarda soğuktan k*çın titriyor, ayakta durmaktan da beline kramp girmiş bir de yağ pas içindeki üstün başın var. O ortamda çalışanlara özenmemek o zamanki ben için mükün değildi. Her sabah mis gibi kıyafetlerini giyerek gelirler, sıcak ortamda kaseleri sobanın karşısında olmak suretiyle çalışırlardı.

İtiraf edeyim, internet işlerine burnumu sokmamda bu adamların üzerimdeki payı büyük. Onlar sayesinde inat ettim ve bu işlere daldım diyebilirim. Hikayeyi buralara kadar getirdim diye sakın ana sorudan ve konudan şaştık sanma. Cevap belli; elbette bilgisayar başında çalışan adamın dikkati daha kolay dağılır!

Neden mi? Bak şimdi, sanayi ortamı içerisinde bulunduğum süre boyunca bir tane bile güzel kadının etrafta dolandığını görmedim. Tam 4 yıl boyunca etrafta görebildiklerimin en hallicesi, benim dünya ahiret kankam olabilecek durumdaydı. Gerisini varsın sen düşün.

Oysa internet böyle bir şey değil. İşimi yaparken ansızın dikkatimi dağıtacak bir Ayça_22’nin her an oradan buradan fırtlaması muhtemel. Diyelim ki bu olmadı, o zaman WhatsApp’dan biri yazabilir. Hadi o olmadı, biri Facebook’dan yazar veya DM’den yürüyebilir.

Tüm ihtimalleri eledik mi? Bence hayır. Birilerinden ansızın gelebilecek maillerimizin olma ihtimali de var. Kısacası var oğlu var ve bu listenin bir sonu yok. İşin tuhaf yanı sanayide çalışan adamın bu tür dikkat dağıtıcı sinyalleri yok. Yani demem o ki, kendimizi hizaya sokmak ve beynimizi doğru şekilde eğitmek için bazen dışardan destek almamız şart; mesela Cold Turkey Blocker gibi!

Bu Cold Turkey Blocker Ne Ola Ki?

Cold Turkey Blocker Dashboard

Cold Turkey Blocker, bağımsız bir geliştirici tarafından Mac ve Windows kullanıcıları için geliştirilen dikkat dağınıklığını engelleme ve motivasyon arttırma aracı. Yalnız baştan belirteyim; Cold Turkey sadece bilgisayar başında çalışıyorsanız size yardımcı olabilir.

Cold Turkey Blocker’ı bilgisayarınıza yükledikten sonra kendi hareketlerinizi takip edip, dikkatinizi dağıtan ögeleri yazılıma işlemeniz gerekecek. Örneğin çok sık zaman geçirdiğiniz internet siteleri, sosyal ağ siteleri, bilgisayarınızda ansızın 5 dakika için girdiğiniz ama saatlerce çıkmadığınız oyunlarınız vs.

Daha sonra çalışmak için bilgisayarınızın başına oturduğunuz anda Cold Turkey Blocker’ı belli bir süre için ayarlayacaksınız. Misal ben zaten Pomodoro tekniğiyle çalıştığım için her 25 dakikalık zaman dilimine ayarlıyorum. Cold Turkey Blocker, bu 25 dakika boyunca dikkatinizi dağıtan internet siteleri ya da programlara girmenizi engelliyor. Üstelik, bunlardan herhangi birine giriş yaptığınızda STV’nin Sır Kapısı programı niteliğinde öğütler vererek sizi işinize motive etmeye çalışıyor

Mesela yukarıdaki görsel, çalışma sürecim içerisinde kendi kişisel bloguma girdiğimde karşıma gelen ekrandan ibaret. Unutmadan birçok harika yazılımda olduğu gibi Cold Turkey Blocker’da da içerikler İngilizce. Tabii, bu yazdıklarımın aklınızdaki soru işaretlerini bitirmeye yeterli olmayacağına adım kadar eminim. Bu yüzden birkaç popüler soruya da yanıt vermek istiyorum;

Soru 1: Cold Turkey Blocker’ı Çalışırken Kapatamaz mıyız?

Hayır. Cold Turkey Blocker’ı bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılar için yetkili kılıyorsunuz. Kendisinin üzerinde de beni kapat butonu yok. Yani, bir kere süreci başlattığınızda Cold Turkey Blocker’ın süresi bitinceye dek işinizi yapmak zorundasınız.

Soru 2: Bilgisayarı kapatırsak, yazılımı silersek yine de kapanmaz mı?

Bilgisayarınızı kapatsanız da, yazılımı silseniz de süre sayacı sona erene kadar kesinlikle yasaklı program veya internet sitelerinize giriş yapamıyorsunuz. Elbette işi çok kasarsanız komut satırı yardımıyla yapabileceğiniz birkaç hamle var ama sürekli güncellenen bir yazılım olması nedeniyle işiniz oldukça zor.

Soru 3: Ya, acil bir şey olursa ne olacak?

Yazılımın geliştiricisi bunu da düşünerek beyaz liste özelliği iliştirmiş. Beyaz liste sayesinde yasakladığınız bir internet sitesi veya uygulamanın spesifik bölümlerini izin verebiliyorsunuz. Örneğin Burakgoc.com’a giremem ama acil bir durum olduğunda burakgoc.com’un yönetim paneline giriş yapabilirim. Hiç olmadı zaten mobil cihazınız her zaman yanınızda duruyor olacak öyle değil mi?

Soru 4: Bir insan neden böyle bir şeye ihtiyaç duysun?

Yazılımın amacı sizi bir şeylerden kısıtlamak değil. Burada amaç çalışma saatleriniz içerisindeki dikkat dağınıklığı unsurlarını sıfırlamak. Bu sayede işinize odaklanmayı bir alışkanlık haline getirebilir ve bir gün Cold Turkey Blocker’ı kullanmanıza gerek kalmadan da pekala kendi kendinize aynı disiplini sergileyebilirsiniz. Ki bence, Cold Turkey Blocker bu açıdan oldukça başarılı bir yazılım.

Cold Turkey Blocker Ücretli mi? Nereden İndirebilirim?

Cold Turkey’in hem ücretli hem ücretsiz sürümü var. Ücretsiz sürümünde uygulama engelleme, beyaz liste oluşturma, zamanlama özelliği gibi birçok özelliği maalesef kullanamıyorsunuz. Cold Turkey Blocker’ın tüm özelliklerine sahip olarak kullanmak içinse bir seferlik ₺85 ödemeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

₺85 gibi bir rakam bu tarz bir program için çok görünüyor olabilir. Yalnız, bir defa ödedikten sonra ömür boyu Cold Turkey Blocker’a sahip olacağınızı düşününce ya da saatlerce sürecek dikkat dağınıklığınızı işinize sarf ederek nakte dönüştürebileceğinizi düşünürsek, bence ₺85 ödenebilir bir bedel gibi görünüyor.

Cold Turkey Blocker Blocker’ın ücretli veya ücretsiz sürümlerini indirmek için de buradan resmi sitesine erişebilirsiniz.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇