Sosyal Ağlar

Instagram’da 3 Adımda Hashtag Takibi Nasıl Yapılır?

Kahvaltı fotoğrafları, yeni koltuk takımı ve sırf eltisine nisbet olsun diye oğluşunu paylaşan tanıdıklarımı seviyorum. Ama Instagram’ı bundan fazlası için kullanmayı daha çok seviyorum…

İçerik akışınızı kaliteli içeriklerle doldurmayı başarmak artık bir meziyet. Siz de benim gibi, Instagram’da geçirdiğiniz vakti daha faydalı kılmak ve ilgi alanınızladan içerikleri lüpletmek istiyorsanız, Instagram’da hashtag’lerin izi sürmeyi bir an önce öğrenmelisiniz!

Instagram’da Hashtag Takibi Nasıl Yapılır?

Instagram’da arkadaşınızı, eşinizi veya dostunuzu takip ettiğiniz gibi hashtag’leri de takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz hashtag’ler sayesinde; ilginizi çeken konular, yerler, yeni kişiler ve birçok alandan güncel içeriğe zahmetsizce erişebilirsiniz.

Instagram Hashtag

İyi ama neden durduk yere Hashtag takip etmek isteyelim?

 • İlgi alanınızdan içeriklere ulaşırsınız. Hashtag takibi yaparak, yayın akışınızda ilgilendiğiniz konular veya hobilerinize ilişkin sürekli güncel, kaliteli içerikleri yakalayabilirsiniz. Mesela, makyaj ipuçlarına meraklı bir kadın için #makyaj ve benzeri etiketler altın niteliğinde olabilir…
 • Yeni insanlar ve konuları keşfedersiniz. İlgi alanınızda paylaşım yapan ancak henüz varlığından haberdar olmadığınız insanları keşfedebilirsiniz. (Bakın beyler, burada çok önemli bir yatırım ve fırsat ipucu yatıyor uyandırayım)
 • Güncel içerikleri takip edebilirsiniz. Sürekli güncellik gerektiren konular hakkında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Bu; teknoloji olabileceği gibi, tenis turnuvaları da olabilir.
 • İşletmenizi/markanızı rakiplerinizin önüne geçirirsiniz. Hashtag takibiyle markanız hakkındaki en güncel paylaşımlara erişebilir, ürünler hakkında yapılan yorumlar gibi metrikleri inceleyerek sürekli veri ve fikir toplayabilirsiniz.

Tamam. İhtiyacımız olan tüm bilgileri cukkaladık. Karda yürüyüp, nasıl mı hashtag takip edeceğiz? Çok basit! Şu 3 kolay adımı takip etmeniz yeterli:

 • Instagram’ı açın ve arama sekmesine gidin.
  Instagram hashtag takibi
 • Keşfetmek ve takip etmek istediğiniz Hashtag etiketini yazın. Mesela, teknolojiye meraklı biri olarak “MacBook” için sürekli güncel içeriklerle karşılaşmak istiyorsam, MacBook araması yapabilirim. Hesaplar yerine direkt Hashtag’lere erişmek için arama esnasında, filtre olarak Etiketler’i seçmeyi de unutmayalım.
  Instagram Hashtag Takip Etme
 • Hashtag’e girdikten sonra, üst köşedeki Takip Et düğmesine dokunmamız yeterli.

Bundan sonra ne mi olacak?

Bir Hashtag (konu etiketini) takip etmeye başladığınızda, ana sayfanızda hashtag’i ve o konuda içerik yayınlayan kullanıcıları gösteren, en iyi yayınları görmeye başlarsınız. Aynı şekilde, takip ettiğiniz hashtag’i hikayeler çubuğunuzda en yeni hikayelerle de göreceksiniz.

Instagram’da Hangi Hashtag’leri Takip Ettiğimi Nasıl Görürüm?

 • Takip ettiğiniz hashtag’lerin bir listesini görmek için profilinize gidin.
 • Önce Takip bölümüne, sonra Konu etiketleri sekmesine dokunun.
  Instagram Hashtagh Takibi
 • Buradan, takip ettiğiniz tüm hashtag’lerin bir listesini görebilir, istediğiniz zaman bir Hashtag etiketini takip etmeyi bırakabilirsiniz.
  Instagram konu etiketleri

ÖNEMLİ: Profiliniz açık olduğunda takip ettiğiniz hashtag’lerin herkes tarafından görülebileceğini unutmayın. Gizli hesap kullanıyorsanız, takip ettiğiniz konu etiketlerini sadece sizi takip eden kullanıcılar görebilecektir.

Evvvet. Artık Instagram’da izinizi belli etmeden Hashtag takip etmeye hazırsınız! Aklınıza takılan veya paylaşmak istediklerinizi, hemen alt köşedeki yorum kutusuna savurmayı emmmean unutmayın! 🙂

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Instagram’da 3 Adımda Hashtag Takibi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.