İnternetİş GüçNasıl Yapılır

Instagram’da Gönderi Planlama (Zamanlama) Nasıl Yapılır?

Ne düşünüyorum biliyor musunuz, bana kalırsa Instagram sosyal medya uzmanları ve danışmanları kıvrım kıvrım kıvransın istiyor. Hatta gizli teorilerime göre bu hırbolar bir odada toplanıp “Zaaaa nasıl da bu ibinelere hayatı zindan ediyoruz ama asklfhaslkdajfasf amkduklarım! asdfa” gibi arkamızdan çirkin muhabbetler çeviriyor olabilir. Aksi halde bizim gibi meslek erbabı kişilerin Instagram ile çektikleri bunca çileyi açıklayacak başka bir yol bulamıyorum.

İçerikleri bilgisayarda hazırlıyoruz ama içerikleri bilgisayardan gönderemiyoruz. Hadi onu geçtim, içerikleri zamanlayalım istiyoruz bu sefer de Instagram karşımıza geçip “Hoop arkadaşım, madem sen bu işe giriştin sana hafta sonu monu yok. Hatta sen sosyal hayata da hiç girişme. Bütün gün bilgisayarın karşısında oturup gönderi yayınlayacağın zamanın gelmesini bekle.” diyor. Ve bu hiç hoş olmayan tavrı ben Kemal Sunal’a yapılan sendikalı Haranlı muhabbetine benzetiyorum.

Elbette tüm umutlar tamamen tükenmiş değil. Zaten Instagramda gönderi zamanlama üzerine bir blog yazısı yazıyor olmamın da nedeni bu, öyle değil mi?

Instagram’dan Gönderi Zamanlama Sanatı

Bugüne kadar böyle bir sanat dalının varlığından haberdar olmamış olabilirsiniz. Çok doğal. Çünkü bu sanatı kendi öz kaynaklarımla tamamen neticemden uydurdum. Yine de sakın olayı abartıyorum sanmayın. Böylesine zor bir işi yapmaya çalışmak ve başarılı şekilde yapmak bence bir sanattır.

Öncelikle Instagram’a gönderi planlayabileceğini 2 farklı yol var. Baştan uyandırayım bu yolların hiç biri sizin için işleri günlük gülistanlık hale getirmiyor ancak en azından sosyal hayatınıza devam edip, eşinize dostunuz ve arkadaşlarınıza vakit ayırmanıza yardımcı oluyor.

#1- Gönderi Hatırlatıcı Uygulamalar

Gönderi hatırlatıcı uygulamalar bana kalırsa tıraş. Komple işlevsiz değiller ve birçok kişinin işini görebilirler ancak bu yöntem ile gönderi planlamak için hem gün içinde vaktinizin olacağından emin olmasınız hem de sürekli internet bağlantınız olmalı. Eğer sadece günde 2 – 4 Instagram gönderisi zamanlayacaksanız işinizi görebilirler.

Bu tür hatırlatıcı uygulamalar arasından benim şimdiye kadar en çok beğendiğim Buffer oldu. Sistem nasıl işliyor gelin adım adım bahsedeyim;

 • Önce buffer üzerinden bir hesap oluşturuyorsunuz (ücretsiz) ardından oluşturduğunuz bu hesaba Instagram profilinizi bağlıyorsunuz.
 • Android veya iOS cihazınızdan Buffer’ın mobil uygulaması indirip hatırlatma özelliğinin çalışması için gerekli izinleri verip, uygulama üzerindeki talimatları takip ediyorsunuz.
 • Artık gönderilerinizi Buffer üzerinden (yani bilgisayarınızdan Buffer’ın sitesine giderek) istediğiniz bir zamana planlayabilirsiniz. Yalnız dikkat! Bu planladığınız gönderiler Instagram’da kendiliğinden paylaşılmayacak.
 • Gönderinin paylaşılma vakti geldiğinde mobil cihazınızda internet bağlantınız varsa uygulama size bir bildirim yollayacak. Bu bildirimi açtıktan sonra mobil cihazındaki Instagram uygulamasından gönderi yapacağınız hesapla giriş yapmış olduğunuzdan emin olacaksınız ve paylaşım aşamasına geçeceksiniz.
 • Bu aşamada Buffer sizin için gönderiyi Instagram’da hazırlayacak ve bilgisayardan gönderi için oluşturduğunuz açıklama metnini kopyalamanız için karşınıza getirecek. Instagram uygulamasına geri dönüp bu açıklamayı yapıştırdıktan sonra gönderiyi manuel olarak paylaşacaksanız.

Tüm aşamalar sırasında benden kopmadan olayı takip ettiyseniz bu işi neden tıraş bir yöntem olarak gördüğümü anlamış olmalısınız. Buffer’ı bu şekilde kullanarak Instagram’da gönderi paylaşmanın avantaj ve dezavantajları olacaktır.

Buffer’ı Kullanarak Instagram’da İçerik Zamanlamanın Avantajları

 • Buffer ücretsiz olarak size bu hizmeti sunacak.
 • Günde 2 veya 4 gönderi paylaşıyorsanız veya zaten mobil cihazınızdan tüm gün internetiniz varsa el ile gönderi yapmak yerine işler hızlanacaktır.
 • Manuel olarak gönderi yapmak yerine işinizi pratikleştirecek ve sosyal hayata dahil olma şansı sunacaktır.

Buffer’ı Kullanarak Instagram’da İçerik Zamanlamanın Dezavantajları

 • Teknik olarak hala tüm işi siz yapıyor olacaksanız.
 • Gönderi zamanlamalarını dalgınlıkla kaçırabilir müşterilerinize mahçup olabilirsiniz.
 • Telefonunuz her zaman yanınızda olmayabilir, internetiniz olmayabilir veya gönderiyi paylaşmak için uygun bir ortamda olmayabilirsiniz. Bunlar Buffer’ı bağlamayacak.

#2- O Bir Efsane: Gramblr

Gramblr, Instagram’a içerik planlamak için tercih ettiğim en büyük yardımcım. Peki, bu Instagram’dan çakma ismiyle dikkat çeken Gramblr nedir? Özünde Gramblr, yaptığı işin yanı sıra kendi kişisel hayatını da yaşamak isteyen güzel yürekli sosyal medyacıları kurtaran basit bir bilgisayar programıdır.

Hem Mac hem Windows sürümlerini ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz Gramblr, Instagram’da içerik zamanlamayı sizin için tümüyle yük olmaktan çıkarabiliyor. Bu koca yürekli yazılımın bizlerden yalnızca tek bir beklentisi var; o da gönderi yayınlanacağı süre boyunca bilgisayarımızın açık olması.

Gelin Gramblr’da işler nasıl yürüyor bir bakalım;

 • Bilgisayarınıza Gramblr’ı kurduktan sonra oluşturduğunuz bir üyelik ile sisteme giriş yapıyorsunuz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra da yazılımı Instagram hesabınız için yetkilendiriyorsunuz.
 • Gramblr tıpkı bir mobil cihazı taklit ediyor. Gönderi paneli üzerinden istediğiniz bir Instagram gönderisini hemen hesabınızda paylaşabileceğiniz gibi isterseniz gönderinizi farklı bir zamanda yayınlama şansı da sunuyor.
 • Anlayacağınız bilgisayarınızı açık tutmak sizin için bir sorun olmayacaksa Gramblr tüm Instagram zamanlama işini sizin için yapıyor.

Tıpkı Buffer gibi Gramblr’ın da elbette kendince bazı avantaj ve dezavantajları var.

Gramblr’ı Kullanarak Instagram’da İçerik Zamanlamanın Avantajları

 • Tüm içeriklerinizi Facebook veya Tweetdeck üzerinden zamanlar gibi Gramblr üzerinden zamanlayabilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı gönderim için hazırlarken yeniden boyutlandırabilir ve tüm Instagram efektlerini uygulayabilirsiniz.
 • Fotoğraf veya video paylaşımı yapabilir, paylaşımlarınızın açıklamalarına emoji ekleyebilirsiniz.
 • Kısacası normal Instagram uygulaması üzerinde kullandığınız tüm özellikleri ve fazlasını kullanabilirsiniz.

Gramblr’ı Kullanarak Instagram’da İçerik Zamanlamanın Dezavantajları

 • Gönderilerin yayınlanacağı süre boyunca bilgisayarınızın açık olaması gerekiyor.
 • İnternet bağlantınızda kopma sorunu yaşamıyor olmanız gerekiyor.
 • Eğer internet bağlantınız cortlarsa yarım saat boyunca Gramblr gönderinizi paylaşmaya çalışıyor. Yarım saatlik dilimde gönderiyi paylaşamazsa (yaşayacağınız internet kesintisinin daha uzun olması gibi düşünün) gönderiyi paylaşmaktan vazgeçip askıya alıyor.

Şu an için Instagram’dan içerik planlamak isteyen arkadaşların tercih edebileceği en sağlam ve denenmiş teknikler bunlar. Ha, bunların dışında daha pratik bir çözümüz varsa Allah aşkına yorum köşesinden bana da bildirmeyi unutmayın 🙂

6 Yorum “Instagram’da Gönderi Planlama (Zamanlama) Nasıl Yapılır?

 1. Tubidy Yanıtla

  Harika bir özellik bu zamanlama. Ancak insanları da aynı robotlar gibi yapıyor bu tarz sistemler. Eskiden elimizle kendimiz eklerdik. Şimdi her şeyi botlara bağlar olduk.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Valla bu botlar olmasa ne halt yerdik bilmiyorum. Her gün 6 farklı içeriği sosyal medyada zamanını tutturarak yayınlamak gerçekten büyük meziyet. Bu konuda botlar bize inanılmaz vakit ve esneklik kazandırıyor.

 2. Anıl Semalar Yanıtla

  Instanome diye bir şey var ama denemedim… Bilgisayar kapalıyken de paylaşımların yapılabildiğini söylemiş yapan kişi sanırım.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Eğer kullanıcıdan aldığı verileri kendi sunucuları üzerinde işledikten sonra işleme sokuyorlarsa doğrudur. Bahsettiğiniz yazılımı hiç duymadım ve kullanmadım ama bi’ ara göz atacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.