İnternet

Instagram Fotoğrafınız Başka Biri Tarafından Çalınırsa Ne Yapabilirsiniz?

Kim bilir, belki rahmetli Shakespeare sosyal medyayı kullansaydı, “Paylaşmak veya paylaşmamak, paylaştığında çaldırmak. İşte bütün mesele bu…” derdi? Milyonlarca insanın bir araya tıkıştığı uygulamada herkesin kankanız kadar samimi olmasını bekleyemezsiniz. Gerçek dünyada olduğu gibi Instagram’da da iyi ve milleti stalk’layan, garıya gıza laf atan, sevgilisine uyudum deyip milleti layklayanlar var. Hepsine eyvallah ama bir de Instagram fotoğraflarınızı çalanlar var.

İstanbul trafiğinde hayatta kalmanız için uymanız gereken yazılı olmayan kurallar gibi Instagram için de bir fotoğrafı paylaşmanın Adab-ı muaşereti var. Önce gönderiyi paylaşan kişiden izin istersiniz, sonra fotoğrafın sahibini etiketleyerek paylaşırsınız. Bu kurallardan bihaber olan arkadaşlar doğrudan Instagram fotoğraflarınızı çalar ve sizi etiketlemeden fotoğrafınızı paylaşabilir. Peki, Instagram fotoğraflarımız çalınırsa ne yapabiliriz?

1- Screenshot Alın

Bir şey yapmadan önce ilk adımınız biricik sevgiliniz Screenshot (ekran görüntüsü) almak olsun. Ekran görüntüsünde zaman damgalarının açık olmasına dikkat edin.

2- Tatlı Dili Devreye Sokun

Bazen insanlar düşüncesizce davranıyor. “Emmean alsam n’olcak ki? Nasıl olsa anlamaz bile.” diyerek fotoğraflarınızı cebe indirebiliyor. Bu durumda ilk aşama tatlı dil olmalı. Ha bir de sakın fotoğrafınızı çalan kişi / kişilere hemen ana avrat kitabının ortasından okumaya başlamayın. Haklıyken haksız olursunuz.

Yaptığının yanlış olduğunu söyleyin. Eğer fotoğrafınız çok kişisel değilse (Benim köyde yalakta yıkanırken çektirip paylaştığım fotoğraf gibi) fotoğrafı kaldırmaları yerine basit bir ibare yerleştirmelerini, sizi etiketlemenizi isteyebilirsiniz.

Söz konusu hesap kişisel bir kurumsal marka hesabıysa bunun işinize geleceğini garanti edebilirim. Kişisel hesap gönderiyse ancak gönderiniz çok kişisel bir şey değilse sadece etiket atamasını isteyebilirsiniz.

3- Hesabı Tartın

Bir şeyler yapabilmeniz için Instagram’da fotoğrafınızı çalan hesabın hangi tip olduğu gerçekten çok önemli.

  • Hesap ipsiz sapsız ve birkaç yüz takipçisi olan birine mi ait?
  • Hesap sizin fotoğraflarınız üzerinden pazarlama yapıp para kazanıyor mu? Yoksa hayır ağacı olarak mı Instagram’da yeşeriyor?

Bu iki kilit sorunun cevabı bir sonraki adımı atmanız adına oldukça önemli olacaktır.

4- Instagram’a Şikayette Bulunun

Instagram yayın haklarına gayet saygılı. Zaten resmi bir işletme olduğu için yasal olarak bunu yapmakla yükümlü. Buraya tıklayarak Instagram’ın yardım merkezine ulaşabilirsiniz.

Kişisel hesap sahipleri için burada kendinizi ciddiye aldırabileceğiniz birkaç madde var:

  • “Beni taklit eden bir hesap buldum”
  • “Benim adım veya kuruluşumun adı iznim olmadan kullanılıyor”
  • “Birisi bana ait gizli bilgileri paylaştı”
  • “Ben (veya yasalar uyarınca kendisinden sorumlu olduğum biri) Instagram’da görüntülenmesini istemediğim bir içerikte görünüyorum”
  • “Ticari marka haklarımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum”
  • “Telif haklarımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum”

Bu aşamadan sonrası bir seçim yapmaya kalıyor. Sakın bodoslama telif hakkı olarak düşünmeyin. Eğer ortada telif hakkını belgeleyebileceğiniz bir şey yoksa bunu ispatlayamazsınız. Instagram’ın ota b *ka şikayette bulunanlara hiç iyi şeyler yapmadığını ve bu konunun ciddi olduğunun farkına varın. Dalga geçeyim, ya tutarsa diye attırayım derken kendinizi platformdan banlattırabilir dahası nur topu gibi bir dava sahibi olabilirsiniz.

Daha önce bir arkadaşımın gizli profilindeki bir fotoğrafı başka biri kendi sayfasında paylaşmıştı. Bu aşamada biz “Ben (veya yasalar uyarınca kendisinden sorumlu olduğum biri) Instagram’da görüntülenmesini istemediğim bir içerikte görünüyorum” maddesi üzerinden şikayette bulunarak sonuç aldık.

Yaptığınız şikayete geri dönüşün süresi sabit değildir ve daima değişkenlik gösterebilir. Geri dönüşlerin çoğunun ilk 24 saat içinde sonuçlandığı ve en geç 48 saat içinde cevap alındığını ek not olarak düşeyim.

Allah kimsenin içeriklerini ona buna çaldırıp cebine attırmasın inşallah! Amiiiiiiiiin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!