Garaj

İlk Defa Araba Alacak Arkadaşlarım için 7 Tavsiye

Bizler küçüklükten beri aynı üçlemeyle büyütülen çocuklarız. Henüz bacak kadar boyumuz varken ailelerimiz bize papağan gibi aynı şeyleri söylemeye başladı; “Büyü, işini eline al, arabanı al ve evlen” oysa ben bu üçlemeyi at, silah ve avrat olarak orta çağda bıraktık sanıyordum. Bırakamamışız. Öyle veya böyle, ilk arabanızın sahibi olmanın ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu anlatamam. Ya da tekrar bi’ düşündüm. Galiba bu duyguyu ilk arabamı aldıktan sonra özetlemeye çalışmıştım. Bu sefer elinden 3 motosiklet 2 araba geçmiş 24 yaşında bir arkadaşınız olarak size ilk araba tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

İlk arabanızı satın almadan önce şunu aklınızdan çıkarmayın; Türkiye’deki otomotiv piyasası ocağınıza incir ağacı diken en pahalı ve en çok para kaybettiren sektördür. Akıllıca adımlar atmanız fazladan para savurmanızın önler. İlk arabanızı satın almanın heyecanına kapılarak her önünüze gelen topu egolu forvet oyuncusu gibi kaleye göndermeye çalışmayın. Akıllıca davranın ve kaç yaşında olursanız olun Türkiye’de yaşadığınız gerçeğini bir an için bile aklınızdan çıkartmayın.

#1- Aynanın Karşısına Geçip, Kendinizi Sorgulayın

“Ya ne yaptın amk, altı üstü araba alacağız” diye düşünmeyin. Lütfen önce kendinizi aynanın karşısına alıp samimi olarak kendinize şu soruları sorun. Kendinizi kandırmadan delikanlı gibi sorulara cevap verin;

 • Aylık toplam giderleriniz haricinde elinizde kalan net miktar ne kadar?
  Her ay sonu harcamaya müsait cebinizde en az 300 TL yoksa bu işi unutun.
 • Aracınızın başına bir şey gelmesi halinde kendinizi kurtarabileceğiniz en az ₺1.500 birikiminiz var mı?
  Yoksa ya hemen kendinize arabanız için bir acil durum fonu oluşturun ya da acilen limiti ₺1.500 civarında olan bir kredi kartı edinmeye bakın.
 • Arabanızla aylık olarak tahmini olarak kaç kilometre yapmayı düşünüyorsunuz?
  Eğer aylık 500 kilometreden az yol yapacaksanız araba almak hiç mantıklı olmayabilir.
 • Arabanızı krediyle almayı düşünüyorsanız, arabanızın kredi taksiti bitine kadar gireceğiniz başka borçlar olacak mı?
  En yakın örnek kuzenim; geçtiğimiz sene çok güzel bir arabayı 20 bin lira krediyle satın aldı. Bu sene evlenme kararı aldı ve arabayı 14 bine sattı. Arabadan 1 yıllık bakım olarak ettiği zarar + krediden ettiği zarar + yaya kalmış olması… Bence anlamanız gerekeni anladınız 🙂

#2- Bütçenizi Bilin, Türkiye’yi Tanıyın

Sakın, ben nasıl olsa 2. el ucuz bir araba alacağım, bunun eksiklerini tamamlayacağım ve yıllarca kullanacağım diye düşünmeyin. Ben ilk arabamı satın aldığımda araba motoruna dair bildiğim tek şey cam suyu bidonu ve akünün nerede olduğuydu. Şu an utanmasam arabaya sibop ayarı yapar, uygun ortamını yakalasam piston sekman atarım. Ustalarla takıla takıla usta oldum amk.

Artık saniyede beklerken birinin arabasının bozulduğunda ustadan önce teşhisi koyabiliyorum. Eski araba bana bildiğiniz yeni yeni yetenekler ve süper güçler kazandırdı. Bence siz bu yetenekleri kazanmasanız da olur. Çünkü İlk arabamı 11 bin 750 TL’ye satın alıp, bir senede 10 bin masraf yapıp, arabayı 11.000’e satan bir adam karşınızda duruyor. İkinci el araba alıyorsanız sakın ama sakın eski araba almayın.

#3- Sıfır Araba Almayın

Sıfır arabalar artık gerçek manada baş belası. Daha dün %40 MTV vergisi zammı yapıldı. Yeni arabanın vergisi, dergisi, serviste yapılan masraf bakımları ve aracın sıfır fiyatından dolayı ikinci elde yaşadığı değer kaybını göz önüne alırsanız Türkiye’de yapacağınız en mantıksız şey sıfır araba almaktır. İkinci el bir otomobil alın ama bu Şahin veya Doğan gibi artık miadını tamamen doldurmuş araçlar olmasın.

Olabildiğince orta segment veya orta segmentin bi altındaki araçları satın alın. Yıl artık olmuş 2017, bu saatten sonra mümkünse tank gibi araba at gibi araba diye size gaz verenlere inanıp 2009 modelin altında araçlara bakmayın. Emin olun ilk arabanızı satın aldıktan sonra neden daha konforlu bir arabanın ciddi bir ihtiyaç olduğunu anlayacaksınız.

#4- Mutlaka Alacağınız Aracı Kontrol Ettirin

Arabanın geçirdiği kazalar şase ve tavana sıçramamış olması halinde her aracı satın almayı mantıklı buluyorum. Özellikle kazalı arabalar üvey evlat muamelesi gördüğü için fiyatları çok daha uygun. Normalde değeri 80 bin lira olan bir arabayı hasarlı olarak 50 – 40 bin arasına satın alabilirsiniz. Merak etmeyin aldığınız arabayı yarın ertesi gün satmak isterseniz yine kazalı fiyatından ve biraz geç satacaksınız. Uzun yıllar aynı arabayı kullanmayı düşünüyorsanız kazalı araba oldukça mantıklıdır. Kaportadan ziyade önemli olan başka şeyler de;

 • Arabanın lastikleri ve jantları: eğer bunları bitik durumdaysa arabayı alır almaz kafadan bin ila 2 bin arası masrafınız olur.
 • Aracın motor durumu: bunu öğrenmek için ya bir tanıdık devreye sokacaksınız ya da almayı düşündüğünüz arabayı bir ekspere götüreceksiniz.
  Ölümcül darbe; bir arabayı ekspere götürecek kadar kafanıza taktıysanız aracın sahibinden garanti isteyin. “Eğer araba söylediğin gibi çıkarsa alıyoruz, söylediğinin dışında arabada bir ibnelik varsa eksper masrafını sen karşılıyorsun. Ben de bize yemek ısmarlıyorum.” Şeklinde reddedilemeyecek bir teklif sunabilirsiniz.
 • Aracın egzoz dumanını kontrol edin: siyah, aşırı koyu gri ve mavi egzoz motorda bir şeylerin tersine gittiği anlamına gelir. Böyle bir şey dikkatinizi çekerse mutlaka ama mutlaka aracı ekspere sokun.
 • Test edin: arabayı test sürüşüne çıkarıp hem gidişini hem de aracın içindeki sesleri dinleyin. Takır tukur, haşır huşur eden her şey varsa bunlar daha sonra size kaçacak demektir.
 • Arabayı mutlaka gündüz gözüyle görün: Ben ilk arabamı akşam saatinde görmüştüm. Sabah gördüğümdeyse aslında arabada oldukça fazla çizik olduğunu fark ettim. Ben ettim siz etmeyin, etrafında iyice dönüp boyasının ve çiziklerin ne durumda olduğunu kontrol edin. Aynı zamanda aracın dış kusurlarını böylece daha rahat fark edebilirsiniz.

#5- Masrafları Göz Önüne Alarak Araba Satın Alın

Araba dediğiniz meret satın almakla bitmiyor. Alacağınız araba için her yıl ne kadar vergi, otopark, servis, bakım ve tahmini yakıt harcaması yapacağınızı öncede hesaplayın. Örneğin benim tamamen ekonomi sınıfı bir araca yönelmemin nedeni bu. Aynı paraya BMW de alırsınız ama belinizi doğrultamazsınız. Bunu göz önünde bulundurun ve tüm masraflarınızın ne kadar olacağını tahmini olarak kağıt üstünde tutun.

#6- Pazarlıksız Asla Araba Almayın

Değeri 23 bin lira olan bir arabayı bazen 20 hatta 19 bin liraya satın alabilirsiniz. Burada önemli olan arabanın durumu ve satıcının satış karakteridir. İlk arabamı satarken pazarlık ile fiyatını baya düşürdüysem bunun nedeni arabamın ciddi bakım masrafları çıkaracak olmasıydı. Oysa şimdiki arabamı satarken belirlediğim satış fiyatı üzerinden 1 lira bile düşeceğimi sanmıyorum. Çünkü araç bakımlı ve hiçbir sorunu yok. Arabada veya hayatta asla unutmayın; iyi mal iyi paradır.

#7- Masraf Günlüğü Tutun

İlk arabamı aldıktan sonra yaptığım en büyük eksiklik bir masraf günlüğü tutmamış olmamdı. Eğer bir masraf günlüğü tutmuş olsaydım, ilk arabamın gider ve masraflarının yüzün astarını geçeceğini fark eder ve köprüden önceki son çıkıştan dönerdim. İlk arabanızı aldıktan sonra yürüyen ve servis masraflarının tümünü not alın. Bu sayede baktınız iş boka sarıyor zararın neresinden dönerseniz dönün kardır.

Aslında düşündüğümden bile daha uzun bir yazı oldu. Yine de merak ettiğiniz ve ilk defa araba alacak biri olarak bana sormak istediğiniz bir şey varsa hemen aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “İlk Defa Araba Alacak Arkadaşlarım için 7 Tavsiye

 1. Ömer Yanıtla

  Çok beğendim bu tür yazıların sıklığı tutulmalı konuşma tarzın çok cana yakın diğer siteler gibi çok sami olmayan tiplerden olmayan birisiniz tebrik ediyorum amk seni 🙂

 2. Egemen Yanıtla

  Ben de ilk defa araç alacağım. Yazınız çok hoşuma gitti. Hiç sıkılmadan keyifle okudum, okurken bilgilendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.