Bak Bu Tutar!İnceleme Atölyesi

IKEA Markus Sandalye İncelemesi & Yorumlar

Dijital dünyaya adım attığım günden beri bir köşe takımı, bir kenar minderi gibi yatak tepesinde çalıştım. O kadar çok yatarak ve kaykılarak çalıştım ki, yatarak çalışanlar derneği falan kursalar kesin yönetim kurulundan bi yatak kapardım. Daha sonra iş için İzmir’e transfer olduğumda IKEA Markus Sandalye ile tanıştım. Yıllarca yatarak çalışmanın verdiği rehaveti üstümden atar atmaz, bugüne kadar totoma ve karın kaslarıma en büyük eziyeti yine kendimin çektirmiş olduğunun farkına vardım.

Yatakta çalışmak hoştur, keyiflidir ama yatakta ne yaptığınız önemli 😀 Eğer gerçek manada işin dışında bir işle meşgulseniz okey. Yok, haldır haldır metinleri yetiştirmek için çalışıyorsanız yatak tüm ergonomisini kaybediyor. Bir taraftan yetişecek metinler bir tarafdan yatakta PS ile çıldırmacalar derken içiniz şişiyor. 4 saat süren yoğun çalışmalardan sonra karın bölgenizde tarifsiz bir ağrı oluşuyor ve bu ağrı sizi çalışmaktan soğutuyor.

İzmir’de ilk defa tanıştığım IKEA Markus Koltuk ile 3 ay boyunca yediğimiz içtiğimiz hiç ayrı gitmedi. Bu süre zarfında bazen günde 15 saat üstünden inmediğim koltuk, beni inanılmaz memnun etmiş ve bu işler için masaya geçmemin şart olduğuna ikna etmişti. Keza, kullananları tarafından fiyat kriteri haricinde IKEA Markus yorumcularından hiç negatif oy almamış bir koltukmuş.

Gün gelip kürkçü dükkanına, İstanbul’a geri dönünce, masayla birlikte Markus Koltuk, alışveriş listeme damladı. 3 ay oradan 3 ay buradan kullanınca artık üzerinde atıp tutmak için yeterli deneyimi edindik diye düşünüyorum.

Tasarım

ikea markus sandalye koltuk 2

Markus Sandalyenin öyle ahım şahım bir tasarımı yok. Tasarım bu baba. Öne çıkarılan kolçaklar, hafif kavisli ve sağlam fileli bir bel desteği. Toto için son derece rahat bir sele… Yalnız Markus Koltuğun hikayesi zaten burada değil, ergonomi ve kullanışlılık kısmında başlayacak. IKEA Markus Ekşi sözlük kullanıcıları tarafından tasarım açısından pek beğenilmemişti. Benim kurulu düzenime hem renk hem yapı açısından gayet cuks oturdu.

ikea markus sandalye koltuk 3

Benim kullandığım modeli deri model. Bir de normal koltuk kumaşından yapılan modelleri var. Onlar 100 lira kadar daha ucuz. Deri koltuk, tasarım ve kullanış açısından daha iyi olacağını düşündüğümden ben tercihimi deriden yana kullanadım.

Konfor

Baştan söyleyeyim; bu g*t ne koltuklar gördü Markus koltuk gibisini görmedi… Eğer kilonuz ekstrem değilse ve boyunuz 170’in üzerindeyse Markus’un konforu dillere destan. En yoğun çalışma dönemimde ortalama 17 saat kadar oturmak zorunda kaldım ve Markus beni hiç rahatsız etmedi.

Hani ne bileyim, normalde diğer koltuklar ve sandalyeler dört saat oturunca bi batma yapar, rahatsızlık hissi verir. Yaptığın yapacağın işe pişman eder seni, iki gün bel ve toto ağrısı çekersin. Bu öyle değil baba. Bundaki sele bildiğin totoyu sarıp sarmalıyor. Saatlerce oturup çalışmak zorunda olsanız bile totonuzda yanma ve batma hissi oluşmuyor.

ikea markus sandalye koltuk 4

Ben çalışırken bel ağrısı çekmenin nasıl büyük bir perişanlık olduğunu bildiğimden daima bel destekli çalışma koltuklarına yöneliyorum. Markus koltuk bu yönden de harika performansa sahip. Makam koltuklarını bilirsiniz, sırt desteğini öyle bir yaparlar ki yazın sıcakta sırtınız sucuk olur. IKEA’nın tasarımcıları derdimizi çok iyi anlamış olacaklar ki, bel desteğini sağlam fileden yapmışlar.

Bu sayede çalışırken beliniz sucuk olmuyor. Bir de, bu beli tam saran tipteki çalışma koltukları bana fazla rahat geliyor. Çalışma koltuğu dediğin o kadar rahat olmayacak yoksa bir süre sonra başlıyorsunuz mayışmaya. Hatta çok rahat olursa, yemek yedikten sonra çalışmak külfete dönüşüyor. E koltuk rahat amk, insanın uykusu geliyor. Yatak yataklığını, koltuk koltukluğunu bilecek.

Kullanışlılık

IKEA Markus sandalyemiz, kullanışlılık açısından standartların üstünde bir şey sunmuyor. Eğer uzakları yakın edecek über süper fonksiyonlar arıyorsanız o özellikler bu koltukta yok. Bu koltukta ne var; sağ tarafınızda koltuğun yüksekliğini, sol tarafında belin sabit konumunu ayarlamanıza yardımcı olan iki farklı kol var.

ikea markus sandalye koltuk 5

Eğer bel kısmı sabit olmasın diyorsanız, sol elcikten kilidi kaldırabiliyorsunuz. Koltuğun alt kısmında bel kısmı sabit olmadığında geriye yaslanırken hızlı mı yavaş mı yaslansın diye ayarlama yapabileceğimiz ayrıca bir kumanda daha var. Şahsen bunu bu güne kadar hiç kullanmadım.

Kullanışlılık yönünden gördüğüm tek eksiklik, bel kilitleme pozisyonu aralıklarında çok boşluk var. Rahat edeceğimi düşündüğüm noktada maalesef yeterli ayar deliği yok. İnsanı başlangıçta bu kıllık ayar etse de zamanla alışıyorsunuz.

Fiyat

Fiyat biraz değil baya baya damarlı… Şu koltuğun fiyatı 300 – 350 TL arası olsa IKEA’da stok bulamazsınız. Yalnız fiyatı biraz tuzlu olunca sadece keyfine düşkün ve bütçesi el veren arkadaşların gücü yetiyor. 10 yıl garantiyle birlikte sunulan Markus koltuğun deri modelinin fiyatı ₺699, Vissle koyu gri olarak adlandırılan kumaş olanıysa ₺599. Tabii yıllarca kullanacağınız bir ürün söz konusu olunca bence ₺100 fazladan vermek gözünüzü korkutmasın.

Sonuç:

Yana döne koltuk/sandalye arayan, “Ağabey totomuz ağrıyor, neticemizin acısından işe güce kendimizi veremez olduk.” diyen herkese gidecek bir ürün. Fiyat damarlı ama bence hakkıdır. En nihayetinde bu ürün size en az 10 yıl hizmet edecek. Ortalama günlüğü 2 kuruşa gelir ki, bu koltuğun gazıyla çalıştığınızda zaten parasını hayli hayli çıkartırsınız.

Koltuğu satın almayı düşünüyorsanız ve aklınıza takılan sorularınız varsa hemen aşağıdan bana yorumlarınızı fıydırtabilirsiniz 🙂

IKEA Markus Sandalye İncelemesi

IKEA'nın en çok tercih edilen çalışma sandalyesi / koltuğu Markus kolçaklı koltuğu enine boyuna inceledim. Kime gider, kime gitmez, artıları ve eksileri...

  • Tasarım
  • Konfor
  • Kullanışlılık
  • Fiyat
Ziyaretçilerin Oyu: 2.9 ( 6 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “IKEA Markus Sandalye İncelemesi & Yorumlar

  1. Seyit Ali Doğan Yanıtla

    4 yıldır totomu kıytırık suni deri, yakıp kavuran bir sandalyeye koyuyorum. Haklı olarak arada bir kalkıp vantilatöre doğru döndüğümde oluyor. Sandalye fiyatları biraz pahalı gelse de önerine bakarsak bu fiyata değer gibi. Acilen rahata kavuşmam lazım. Dili olsa da konuşsa..

  2. Ergün Yanıtla

    Koltuk çok rahat ve ergonomik fakat uzun yıllar kullanmayı düşünüyor iseniz deri olanı değil kumaş olanı almalısınız. Deriler belli bir süre sonra kuruma, dökülme, çatlama, pullanma ve terletme yapıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.