Evdeki MaciPhone

Sadece Google Fotoğraflar’ı Kullanarak, Nasıl 48 TL Kazandım?

Fotoğraf çekme ve saklama konusunda Japonlar kadar başarılı değilim. Bazı anıları saklamak ve yıllar sonra “Ulan iyi kilo almışım. Hayvan gibi olmuşum haaa” nidaları atmak hoşuma gidiyor.

Hoşuma gitmeyen şey; her yıl fotoğraflarımı saklamak için Japonların ödemediği kadar para ödememdi.

Geçtiğimiz yıl radikal bir karar aldım. Tüm fotoğraflarımı iCloud’da barındırmak için 50 GB’lık iCloud aboneliğimi başlattım. Aylık 2 TL verecek ve karşılığında tüm anılarımı tepe tepe saklayacaktım. (OLMADI.)

ABD ile aramızın limoni olması ve Apple’ın kura bağlı zammıyla fiyat 3,99 TL’ye güncellendi.

Kişisel harcamalarımı kontrol ettiğimde artık iCloud için her ay 3,99 TL ve toplamda yıllık 47,88 TL ödeyeceğimi fark ettim.

Bu meblağ büyük bir tutar değil. Çoğumuz belki hiç ipe sapa gelmeyen şeyler için bu parayı harcıyor olabiliriz. En basit akşam kaçamağında, bu parayı fastfood’a vereceğimizi zaten biliyorum.

Asıl sorun şu: iCloud’umu kontrol ettiğimde bu harcamayı yapmaya gerek olmadığını gördüm.

iCloud üzerinde kullandığım depolama alanına baktığımda;

 • Fotoğraflar ve videolarım
 • iCloud’a kendini otomatik yedekleyen yazılımlarım
 • iCloud Drive’daki önemli yedek dosyalarım

için sadece 5.56 GB depolama alanı kullandığımı fark ettim.

iCloud’u yeni kullanmaya başlayan biri için belki bu anormal olabilir. Ama ben zaten 1 yıldır iCloud kullanıyordum.

Yani, iCloud için her yıl 48 TL’lik ödeme tamamen havaya -dolayısıyla bulutlara- giden paraydı.

Bir şey yapmam gerektiğini biliyordum. En mantıklı çözüm iCloud’un alternatifi üzerine yoğunlaşmaktı. iCloud’un alternatifini zaten siz de biliyorsunuz: Google Fotoğraflar.

Google Fotoğraflar’a Geçerek Nasıl Yıllık 48 TL Kazandım?

Yukarıdaki israf senaryosuna göre gerçekten iCloud kullanmama gerek yoktu. Üstelik iCloud’daki yedekleme kapasitesinin 4.5 GB’ını fotoğraf ve videolarım kaplıyordu.

Google Fotoğraflar, hafif kayıplı sıkıştırma ile fotoğraf ve videolarımı bedavaya sınırsız depolamamı sağlayacaktı. Fotoğraf ve videolarım 16 MP’in altında bir kamerayla çekildiğinden sıkıştırma kaybının gözle fark edilmesi neredeyse imkansızdı.

Hepsinden öte, her yıl yapacağım 48 TL’lik iCloud ödemesi cebime kalacaktı!

iCloud’dan Google Fotoğraflar’a Nasıl Geçilir?

 1. Hali hazırda bir Google hesabınız yoksa Google hesabı (Gmail) edinmeniz gerekiyor.
 2. App Store’dan Google Fotoğraflar uygulamasını cihazınıza indirip, kurun.
 3. En üstteki yüksek kaliteli sıkıştırma seçeneğiyle uygulamaya giriş yapın.
 4. Yedeklemenin sadece Wi-Fi ile mi yapılacağını, yoksa Hücresel Veri’yi de kullanmak isteyip istemediğinizi seçin.
 5. Tüm fotoğraflarınızın Google Fotoğraflar’a aktarılmasını bekleyin.

Fotoğraflarınızın yedeklenmesi bittiğinde fotoğrafların üstünde “dönen ok işaretini” görmüyor olmalısınız. Eğer uygulamanın en üst köşesinde tıpkı aşağıdaki gibi bir tik işaretli bulut simgesi görüyorsanız, yedekleme tamamlanmış demektir.

Yukarıdaki simgeyi göremiyorsanız, aşağıdaki gibi rakam ve yükleme ikonunun olduğunu göreceksiniz. Bu ikon, size kaç dosyanızın o an Google Fotoğraflar’a yedeklendiğini gösterecektir.

Google Fotoğraflar uygulamasını ekranda açık bırakırsanız fotoğraflarınızın daha hızlı yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Fotoğraf ve videoların boyutu büyük olduğu için cihazınızdaki dosya sayısına göre yedekleme işlemi biraz uzun sürebilir. Fotoğrafların yedeklenmesi bitince bilgisayarınızdan Google Fotoğraflar’a giriş yapın.

 

Tüm fotoğraflarınızın yedeklendiğinden emin oluncaya kadar iCloud’daki fotoğraflarınızı silmeyin. Bir şeylerin ters gitme ihtimaline karşı fotoğraflarınızın bir kopyasını da bilgisayarınızda tutmak isteyebilirsiniz. Malum, anılar kolay birikmiyor…

Mac’de Google’dan Yedekleme ve Senkronizasyon yazılımını kullanarak tek tıkla Google Fotoğraflar veya Google Drive’a erişebiliyorum. Haliyle her yıl fazladan ödediğim 48 TL’den tasarruf etmem dışında hayatımda hiçbir değişiklik olmadı.

Fotoğraflarım hala bulutta saklanıyor ve istediğim zaman tüm mobil cihazlarımdan ve MacBook’umdan tek tıkla erişebiliyorum.

Devir tasarruf devri! iCloud’dan Google Fotoğraflar’a geçerek, tüm fotoğraflarınızı güvenle saklamak ve yıllık 48 TL’nin cebinizde kalmasını istemez misiniz?

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

5 Yorum “Sadece Google Fotoğraflar’ı Kullanarak, Nasıl 48 TL Kazandım?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Tutarın büyüklüğünden ziyade: “Neden ihtiyacımız olmayan bir şey için para veriyoruz?” şeklinde düşünmek daha mantıklı. Üstelik Apple’ın para ile sunduğu bir şeye tamamen ücretsiz sahip olmak varken… İşte tüm mesele bu.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Farklı hesaplardan fotoğraflarıma ulaşınca bir elim kesilmiş gibi hissediyorum. Amaç yedeklemek ancak aradığımda tüm resim ve fotoğraflarımı tek platformda bulmam gerekiyor. iCloud günümüz şartlarında gereksiz pahalı olduğundan Google Fotoğraflar şimdilik bu açığı çok iyi kapatıyor. İpucunuzu paylaştığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.