İçerik Editörü ve Metin Yazarı Necidir? Ne İş Yaparlar?

İnsanlar ne iş yaptığınızı sormayı sever. Ananız babanız, mahalledeki dedikoducu teyzeler, yeni tanıştığınız insanlar, kız istemeye gittiğinizde hatun kişinin babası ve yeri geldiğinde yıllardır hayatınızda olan insanlar, size ne iş yaptığınızı sormayı severler. Eğer bir kulüp kuracak olsaydım, bu kulüp “Ne İş Yaptığını Açıklarken Bin dereden Su Getirenler” temalı olurdu. Adı belki Fight Club kadar havalı olmazdı ama konusu itibariyle aynı ayarda olurdu. İnternet yürüyüp gidiyor, teknoloji sürükleniyor derken insan hayatına yön veren bazı yeni dönem meslekleri ortaya çıktı. İçerik editörü ve metin yazarı gibi Türkçede ve İngilizcede okunduğunda havalı görünen meslekler de bunlardan bazıları. Henüz yeni yeni filizlenen bu meslekler sektörde 10 senelik geçmişlerine rağmen kendine geniş bir yer bulmayı başardı.

İnsanlar farkında değiller ama metin yazarı veya içerik editörlerinin oluşturdukları içerikler, yeni modern dünyada uzun süredir at koşturuyor. Sosyal medyada sizi gülmekten kırıp geçiren o markanın paylaşımları, bi dikişte dibini gördüğünüz liste içerikleri, mobil cihazınıza indirirken dikkatinizi çekmeyi başaran uygulamanın çarpıcı açıklaması, adamlar yapmış yiiiiaaaağ dediğiniz pazarlama kampanyaları ve daha nicesi internet dünyasını çepeçevre sarmış durumda. Tabii, Gastronomi bölümünün gök bilimleri ile ilişkilendirildiği — aslında kendisi gök bilimiyle uzaktan yakından alakalı değildir — bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla bu yeni mesleklerin insanların hiç mi hiç dikkatinizi çekmemiş olmasına şaşırmamamız lazım. Hadi, işi biraz dallandırıp budaklandıralım ve her iki mesleği de ayrı ayrı kısa kısa ele alalım.

Web İçerik Editörü Nedir?

Yaptığım işi sektörden birine tanımlarken, “Metin yazarı ve içerik editörüyüm.” derim. Oysa bunlar düşündüğünüz gibi birbirinin aynısı olan iki eş anlamlı sözcük değil, her ikisi de farklı sözcükler. İkisinin kapsamı da haliyle farklı.

Web İçerik Editörü (kısaca içerik editörü): İnternet sitelerinin içerik ihtiyacını karşılamak için çalışan editörlerdir. Bunlar bir fikir bulur ya da bir ihtiyacı konu edinen fikir üzerinden içerikler oluştururlar. Bu içeriklerin internet dünyasına ayak uydurması ve bazı anahtar kelime cambazlığına uyum sağlaması gerekir. Ecnebiler bu işe Copywriting bu işi yapan arkadaşlara da Copywriter diyorlar. Bizde de bu işin tek adı içerik editörlüğü olarak kalmamış. Kim yaptı bilmiyorum ama vaktiyle birileri bu işe makale yazarı / makale yazarlığı adını da vermiş.

İçerik editörleri her zaman bir içeriği sıfırdan ortaya çıkartma çabasına düşmezler. Atıyorum, konumuz otomobil lastikleriyse doğrudan bu konuda içerik yayınlamış internet sitesini bulup, bunu okuyup üzerine farklı kaynaklardan da bir şeyler ekleyerek içerikleri oluşturabilirler. Bugün muhtemelen herkesin yakından takip ettiği Onedio gibi popüler platformlarda içerikleri üreten kişiler tam olarak bunlar. Yani Web içerik editörü dediğimiz kişiler oluyor.

Web İçerik Editörü Ne İş Yapar?

Web içerik editörü, ihtiyaca yönelik ve kitlenin diline uygun internet içerikleri oluşturan editörlerdir. Bu içerikler blog içerikleri olabileceği gibi listeler veya video içerikler olabilir. Önemli olan kitleye uyum sağlayan ve arama motoru üzerinden hit kovalayabilecek içerikler oluşturmaktır. Bu işi yapacak olan kişilerin hayal gücünü kullanmanın dışında klavye şövalyeliği sanatında kendini yetiştirmiş olması gerekir. Eğer sosyal alanlardaki başarısını aynı şekilde klavye üzerinde göstermeyi başarabilirse alın size misler gibi bir web içerik editörü.

Web İçerik Editörü Olmak için Neler Gerekli?

 • Çelik gibi sinirler & Peygamber sabrı
 • Etkili edebi yetenekler ve klavye şövalyeliği
 • Dil bilgisi Naziliği
 • Survivor şartlarında ayakta kalabilecek dirayet
 • Yaptığı her işi ciddiye alma zorunluluğu (söz konusu olan Neskafe 3ün1i içilen bardak modelleri olduğunda bile)
 • Araştırma yapabilme şevki, arzusu hatta vıcık vıcık olabilme kabiliyeti
 • Bonus olarak; üst seviye tüy dikme, sıvama ve yorumlara kapak cevap verebilme yetenekleri olursa hiç fena olmaz.

Web içerik editörü olmak için gerekliliklere sahipseniz, hadi bir de yeterliliklerinize göz atalım!

Tasarımcılık? – Eh işte çat pat.

Yazılımcılık? – O ne ki lan?

Geniş hayal dünyası? – Ayıpsın, bende o iş.

Kitap okuma? – Kurduyumdur.

Kültür & bilgi – Kim 500 Bin İster’e gitmeyi düşünüyorum.

En önemlisi yazma yeteneği – Heh işte orada dur hemşerim, o iş benden sorulur!

Hayırlı olsun. Yarın gelip aç kalmaya başlayabilirsiniz.

Metin Yazarı Nedir?

metin yazarlığı

Metin yazarı, bir projede kullanılması gereken metinleri kreatif veya doğrudan etkili şekilde hazırlayabilen kimsedir. Bu metinler, bazen bir pazarlama sloganı olurken bazen bir markanın ağzından yapılacak sosyal medya paylaşımları olabilir. Bazen bir internet sitesinin hakkımızda sayfası olurken bazen bir tanıtım yazısı olabilir. Aklınıza gelebilecek her türlü metni bu alana dahil edebiliriz.

İçerik editörleri sadece internet alanında çalışabilecek deneyime sahipken, metin yazarları basılı yayın ve reklamcılık gibi daha birçok alanda çalışmalar yürütebilirler. Örneğin ben bir metin yazarı olarak pekala dijital pazarlama kampanyalarında da rol üstlenebilirim. Oysa tek başına içerik editörlüğü vasfına sahip olan biri bu denli kreatif çalışmaların altından kalkmakta güçlük çekebilir. Şöyle düşünelim; Marmara Deniz’i bir deniz Karadeniz de ancak her ikisi farklı şartlara sahip. Bu şartlara uyum sağlamak ve gerekli adaptasyonu sağlamak da vakit isteyen bir iştir.

Metin Yazarı Ne İş Yapar?

Bir gün modern tıbbın temelleri hakkında bir yazı yazman beklenirken, ertesi gün kadın iç çamaşırı satışı yapan bir e-ticaret sitesinin tanıtım yazısını hazırlamak zorunda kalabilirsiniz. Basit bir örnekle açıklayayım, henüz tazecik tazecik piyasaya açıldığım zamanlarda organik yumurta girişimi olan bir firma bana ulaştı ve içerik ihtiyaçlarından bahsetti. İnternet sitelerinde tavuk yumurtadan, yumurta tavuktan çıkarcasına bir metin hazırlanmasını istiyorlardı. İşte o an metin yazarlığı işinin dışarıdan göründüğü kadar kıyak bir iş olmadığını anladım. O yumurtayı öyle bir anlatmak zorunda kaldım ki, sanki dünya çok b*ktan bir yer ama sırf o organik yumurtaların hatrına dönmeye devam ediyordu. Sokakta kötülük kol mu geziyordu? Boşver koy g*tüne gitsin, organik yumurta var, organik! Dünyada bundan daha önemli ne olabilirdi ki?

Yani metin yazarı olacak kişinin yazma çizme ve karalama yeteneklerinin yanı sıra bence pazarlamacı vasfına da sahip olması lazım. Aksi halde Ağrı dağının eteğindeki kurbağaların beğenisini kazanacak içerikler üretmeyi başarsanız bile sektörde para etmeyecek.

Metin Yazarı Olmak için Ne Gerekli?

 • En önemlisi Roller coaster ruh haliniz olmalı. Bugün biranın tarihçesi hakkında çalışırken yarın erkek olmanıza rağmen sütyen kopçası hakkında tamamlamanız gereken metni aynı hevesle kucaklayabilmelisiniz.
 • Biraz önceki yumurta örneğinde olduğu gibi abartma ve söz sanatlarına hakim olmalısınız.
 • Bir ucu İstanbul’da diğer ucu Kars’ta olan hayal gücünüz olmalı.
 • Kreatif çalışabilmeli, gözünüzü karartıp “Ben bu işi yaparım aga!” diyebilmelisiniz.
 • En önemlisi yazacağınız şeylerle insanları etkileyebileceğinden emin olmalısınız.
 • Bunların dışında bir üst başlığa dönüp, bir web içerik editörünün sahip olduğu tüm gereklilik ve yeterliliklere sahip olmalısınız.

Son Söz:

Çocuklukta hobi olarak başladığım ve üniversitede ciddi ciddi üzerine eğildiğim metin yazarlığı ve web içerik editörlüğü artık benim işim. Tüm hayatımı bundan kazanıyorum ve bir değişiklik olmazsa ölene kadar da bundan kazanacağım gibi duruyor. Her işte olduğu gibi bu işin de avantajları ve dezavantajları var ama ne olursa olsun, işimi seviyorum ve severek yapmaya yıllarca devam edeceğimi düşünüyorum.

Metin yazarlığı ve içerik editörlüğü hakkında kafanızda oturmayan taşlar mı var? Hadi yoruma yazın birlikte cevabı bulalım!

Bu içerik ilk defa 13 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmış ve 11 Temmuz 2017’de güncellenmiştir.

4 Yorum “İçerik Editörü ve Metin Yazarı Necidir? Ne İş Yaparlar?

 1. nilay Yanıtla

  sanırım mesleğine aşık oldum. Yani ben klavye şövalyeliğinin bu denli işe yarar olduğunu bilseydim paravan arkası dişi şövalye olurdum ki olmamak gibi bir düşüncemde yok. Bir klavye leydisi olur muyum bilmiyorum umarım olabilirim… tavsiyesi olan varsa beklerim… bu arada yazın tarafımca harika işe yarar bulundu 🙂

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Beyaz klavyeli şövalye olunduğuna göre, pekala kadınların da beyaz klavyeli leydiler olabileceğini düşünüyorum. Kadınlarımız artık potansiyellerinin farkındalar ve potansiyellerini ciddi şekilde kullanabiliyorlar. Hem ejderhaların da nesli tükendi. Bir şövalye beklemek yerine hevesi merakı olan tüm leydiler kendi klavyesine sarılıp kendi masallarını yazmalı.

 2. SmG Yanıtla

  Dezavantajları merak ettim doğrusu. Ben de uzun yıllardır yazıyorum, yazmayı seviyorum ancak amatör olarak yapıyorum. Artık profesyonel anlamda bu alana girmek istedim ve diploma da cepte bulunsun dedim. Şimdi sıra alana giriş yapmaya geldi. İş ararken yazınıza denk geldim, “işte tam aradığım şey” demekten kendimi alamadım. Ama dediğim gibi dezavantajları da merak ediyorum.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Simge dezavantajlara detaylı değinemedim çünkü dezavantajlar her çalışanın içinde bulunduğu şartlara göre değişiyor. Örneğin; bir şirket bünyesinde çalışan arkadaş kendini kişisel anlamda tatmin edemediğinden yakınırken, Freelancer bir çalışan ödemelerin yetersizliği ve düzensizliğinden, müşterilerin verdiği paranın karşılığından fazlasını beklemekten şikayetçi olabiliyor. Tamamen nerede bulunduğunuz ve ne şekilde çalıştığınıza göre dezavantajlar da şekillenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!