Her Zaman Hayat Kurtaran 15 WhatsApp Hilesi ve İpuçları

Bizim için WhatsApp modern aşıklar tepesidir. Bir düşünün… Flörtlerimize burada başlıyoruz, sevdiceğimizden ilk tribi burada yiyoruz, hatta yeri geliyor buradan reddediliyoruz. Çok ilginç ama hayatımızın merkezinde olan insanların bir yabancıya dönüşme süreci bile WhatsApp’da başlayıp, anonim profil fotoğrafıyla sona eriyor.

Yani, WhatsApp biz Türkler için öyle basit ve alelade bir mobil mesajlaşma uygulaması olamaz. O yeri geldiğinde iş konuşmalarının yapıldığı, grup toplantılarının düzenlendiği, arkadaş geyiklerinin yüce ormanı! O halde hayatımızın tam göbeğine oturmuş WhatsApp hakkında fazladan bir şeyler bilmek sanırım işinize yarayacaktır. İşte her zaman olmasa da bir gün mutlaka hayat kurtaran 15 WhatsApp hilesi ve ipuçları;

#1: WhatsApp’da Yazı Biçimini Değiştirmek

Tıpkı Word benzeri bir kelime işlemcide olduğu gibi WhatsApp’da gönderdiğiniz iletilerin biçimini değiştirebilirsiniz. Yazdığınız bir iletideki biçimi kalın, italik veya üstü çizili olarak şekillendirebilirsiniz;

 • Kalın (bold) yazmak için cümle veya kelimenizi *kelime ya da cümle* şeklinde yazın.
 • Eğik (italic) yazmak için cümle veya kelimenizi _kelime ya da cümle_ şeklinde yazın.
 • Üstü çizili (strikethrough) yazmak için cümle veya kelimenizi ~kelime ya da cümle~ şeklinde yazın.

#2: WhatsApp’ı Bilgisayarınızdan Kullanın

WhatsApp indir

WhatsApp’ı bilgisayardan kullanmak için artık bilgisayarınıza ekstra yazılımlar yüklemenize gerek yok. https://web.whatsapp.com internet sitesine gidin, WhatsApp’ın ayarlarından “WhatsApp Web” seçeneğine tıklayıp kameranızla bilgisayarın ekranındaki QR kodu okutun.

WhatsApp MacOS

Eğer kendi bilgisayarınızı kullanıyorsanız buraya dığlatarak, WhatsApp’ı bilgisayarınıza indirebilir ve bilgisayarınızdan WhatsApp’ı kullanmaya başlayabilirsiniz. Şahsen WhatsApp’ım masaüstü sürümü kelime işlemci programlardan sonra gün içinde en aktif kullandığım program diyebilirim.

#3: Bilgisayarınıza Kolayca Dosya Gönderin

WhatsApp geçtiğimiz gün yaptığı yenilikle artık sadece belli dosya uzantılarını değil, tüm kapsamlı uzantıları desteklemeye başladı. Eğer bilgisayarınıza dosya gönderirken veri kablonuzu kullanmak istemiyorsanız, WhatsApp’ın bilgisayar yazılımını kullanarak dosyaları bilgisayarınıza alabilirsiniz. Tabii, bunun için dosyalarınızı bir arkadaşınıza göndermeniz gerekecek ki, ben kardeşimi günah keçisi olarak kullanıyorum 😀

#4: WhatsApp Sohbetlerinizi Mail Atın ya da Facebook’dan Gönderin

Dilediğiniz WhatsApp sohbetini istediğiniz birine mail olarak gönderebilir, Facebook Messenger ile iletebilir ya da not olarak kaydedebilirsiniz. iOS cihazlarda sohbeti aktarmak için;

 • Sohbet penceresindeyken kişinin veya grubun adının üzerine tıklayın.
 • Aşağıdan “Sohbeti Aktar seçeneğine dokunun.
 • Sohbeti nasıl paylaşmak istediğinizi seçin.

Android cihazlarda; sohbet penceresi açıkken, yukardaki 3 nokta işaretine tıkladıktan sonra “Diğer” sekmesine geçtiğinizde sohbeti postalama seçeneğini göreceksinizdir.

Özellikle gizli kapaklı işlerin çevrilmesi durumunda bu özelliğin defalarca kez hayat kurtardığına şahit olduğumu da dip not olarak düşeyim.

#5: WhatsApp Sohbetlerinizi Yedekleyin

Artık sıradan bir WhatsApp kullanıcısı değil bir WhatsApp gurusuysanız muhtemelen kaybedebileceğiniz sayısız sohbet var demektir. Bu sohbetlerin tümünü ister yerel isterseniz de bulut yedekleme servislerini kullanarak yedekleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzun başına bir iş geldiğinde aynı sohbet günlüklerine hemen tekrardan sahip olabilirsiniz.

WhatsApp sohbetlerinizi yedeklemek için;

WhatsApp sohbet yedekleme

 • WhatsApp’dan Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği menüsüne gidin.
 • iPhone kullanıcıları sadece bulut servislere yedekleme yaparken, Android kullanıcıları sohbet yedeklerini kendi cihazına veya bulut servise yedekleyebilirler.
 • Ayrıca tüm sohbet verilerinizin sürekli yedeklenmesini istiyorsanız otomatik yedeklemeyi açtıktan sonra “Günlük” yedekleme seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

#6: WhatsApp’da Mesajınızın Ne Zaman Okunduğunu Öğrenin

Deniz mavisi tik işaretinin mesajınızın okunduğunu anlamına geldiğini biliyorsunuzdur. WhatsApp bunun dışında mesajınızın tam olarak hangi saatte okunduğunu da gösterebiliyor. Mesajınızın tam olarak ne zaman okunduğunu öğrenmek için;

 • Okunma zamanını merak ettiğiniz sohbet baloncuğunu sola doğru kaydırın.
 • Mesaj bilgisini gönderen bir pencere açılacaktır. Bu pencereden mesajınızın ne zaman gönderildiğini ve ne zaman okunduğunu öğrenebilirsiniz.

#7: Sabitlenmiş Sohbetler

 

Çok fazla kişiyle yazışıyorsunuz ama bazı kişilerle sürekli yazışıyorsanız sabitlenmiş sohbetler özelliğiyle istediğiniz kişileri WhatsApp penceresinde sabitleyerek hep üstte tutabilirsiniz. Bir sohbeti sabitlemek için;

 • Sabitlemek istediğiniz kişi veya grubu Sohbetler penceresindeyken sağa doğru kaydırın.
 • Karşınıza çıkan “Sabitle” seçeneğine dokunun.
 • Artık ne kadar yeni mesajınız olursa olsun sabitlediğiniz kişi hep en üstte yer alacaktır.

#8: Gizlilik Ayarlarınızı Yapın

Muhtemelen biliyorsunuzdur ancak eğer bilmiyorsanız, WhatsApp’ın gizlilik ayarlarına göz atmanızda fayda var. Örneğin ben; listemde olmayan kişilerin profil fotoğrafımı, hakkımda ve durum bilgilerini elde etmesini istemiyorum. Aynı şekilde okundu bilgisini de yine bu bölümden açıp kapatabilirsiniz.

Gizlili ayarlarınızı özelleştirmek için; Ayarlar > Hesap > Gizlilik bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

#9: Konuşma veya Kişi Etiketleme

Anlık mesajlaşmalardaki sorunları kökten ortadan kaldırmak için WhatsApp konuşmaları alıntılamanıza ve kişileri etiketlemenize izin veriyor. Bunları nasıl mı kullanacaksınız? Çok basit. Özellikle gruplarda bir mesaj yazarken özellikle bir kullanıcıya yanıt verecekseniz @rehberismi seçeneğiyle kişiyi etiketleyebilirsiniz.

Aynı şekilde bir mesaja yanıt vermek veya mesajı alıntılamak istiyorsanız, alıntılamak istediğiniz mesajı sağa doğru kaydırabilirsiniz.

#10: Bildirim Ekranından Cevaplama

Sanırım bu özellik Android cihazlarda da var ama Android’de nasıl kullanıldığını maalesef bilmiyorum. Ben  iPhone’da bu özelliği sıkça kullanıyorum. Eğer bildirim merkezi ya da tuş kilidiniz kapalıyken, WhatsApp’dan bir mesaj gelirse bildirimi sola kaydırıp “Görüntüle” seçeneğine dokunursanız, WhatsApp’a girmeniz gerek dahi kalmadan mesajın içeriğini görüp, hızlıca yanıtlayabilirsiniz.

#11: WhatsApp’ın Mobil Veri Kullanımını Düşürün

WhatsApp’ın görüntülü ve sesli konuşma özellikleri neredeyse harika çalışıyor. Yüksek kaliteli ses ve görüntü aktarımı da veri paketlerine yansıyor. WhatsApp’ın görüntülü konuşma özelliğini çok sık kullanıyorsanız ve görüşmelerinizi veri paketiniz üzerinden yapıyorsanız, kaliteden biraz ödün vererek veri paketinizden tasarruf edebilirsiniz. Veri tasarrufu modunu açmak için;

 • WhatsApp’ın ayarlarına girin.
 • Veri ve Depolama Kullanımı sekmesine giriş yapın.
 • Arama Ayarları seçeneğinin altında yer alan “Düşük Veri Kullanımı seçeneğini aktif hale getirin.

Ayrıca şahsi tavsiyem eğer veri paketiniz zaten ucu ucuna yetiyorsa bu bölümdeki “Medyayı Otomatik İndir” seçeneklerinden yalnızca Fotoğraf seçeneğini “Wi-Fi ve Hücresel Veri” olacak şekilde ayarlayın. Diğer seçeneklerin tümüne Wi-Fi seçeneğini ayarlayın. Unutmayın ki, video ve diğer medyalar veri paketlerinin en büyük düşmanıdır.

#12: Kilit Ekranında Mesaj İçeriğini Gizleyin

Bunu ipucunu ben hiç kullanmadım ancak yine de bilmeyenler için faydalı olabileceğini düşünüyorum. Eğer telefonunuzun kimin eline geçtiği belli olmuyorsa, kilit ekranında mesaj içeriğinin gösterilmesini engelleyebilirsiniz.

Mesaj içeriğinin gösterilmesini engellemek için WhatsApp’ın ayarlarına girdikten sonra;

 • Bildirimler menüsünden “Ön İzlemeyi Göster” seçeneğini kapalı konuma getirin.

#13: Sohbeti Saklama & Arşivleme Özelliği

Eğer bir sohbeti silmek istemiyor ve ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, yine de sohbetin WhatsApp görüşmeleri arasında yer almasını istemiyorsanız sohbeti arşivleyebilirsiniz. Oldukça temel bir özellik olmasına rağmen hala WhatsApp kullanıcılarının çoğu arşivleme özelliğini bilmiyor.

Bir sohbeti arşivlemek için WhatsApp’a girin, arşivlemek istediğiniz sohbeti sola doğru kaydırın ve “Arşivle” seçeneğine dokunun. Bu ekranı hızlıca aşağıya doğru kaydırarak “Arşivlenmiş Sohbetler” seçeneğini açığa çıkarabilir ve buradan sohbete tekrar erişebilirsiniz.

#14: Grup Sohbetlerini Sessize Almak

Grup sohbetleri bazen inanamayacağınız kadar sinir bozucu olabiliyor. Özellikle çok aktif bir gruptaysanız her yazılanın mesaj bildirimi olarak gelmesi büyük sorunlar oluşturabiliyor. Neyse ki WhatsApp, bu sinir bozucu durumu ortadan kaldırmak için sessize alma özelliğine sahip.

Sessize almak istediğiniz grup konuşmasını sola kaydırın ve “Diğer” sekmesine dokunup çıkan seçeneklerden “Sessiz” e dokunun. Grupları ne yazık ki özel süreyle sessize alamıyoruz. Bir grup 8 saat, 1 hafta ve 1 yıl aralığında sessize alınabiliyor.

#15: Yıldızlı Favori Mesajlar

Eğer bir mesajı saklamak istiyorsanız, Screenshot almak her zaman en kestirme yol olmayabilir. WhatsApp’da bu işi derli toplu halletmenize yardımcı olan “Yıldızlı Mesajlar” özelliği mevcut. Bir sohbet konuşmasına dokunup basılı tutunca çıkan seçeneklerden yıldız simgesine dokunarak mesajı favoriye alabilirsiniz.

Favoriye aldığınız mesaja daha sonradan ulaşmak için Ayarlar > Yıldızlı Mesajlar bölümüne girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!