Nasıl Yapılır

.HEIC Dosyaları Kolayca JPG’e Dönüştürmenin 5 Yolu

Yüksek Verimli Görüntü Biçimi veya HEIC, Apple’ın iOS 11 ile birlikte JPG’in yerine getirdiği yeni nesil görüntü biçimi. JPG ile karşılaştırıldığında, HEIC fotoğraflar daha küçük dosya boyutuna ve yüksek görüntü kalitesine sahip.

HEIC dosya formatı avantajlı olmasına avantajlı fakat hala JPG gibi uzantılar yaygın olarak kullanılıyor. Haliyle fotoğraflarınızı HEIC biçiminde kabul etmeyen programlarda açmak veya paylaşmak için önce bunları JPG’e dönüştürmeniz gerekiyor. Peki ama nasıl?

01- HEICtoJPEG

HEIC fotoğrafları bilgisayarınızda JPEG’e dönüştürmek istiyor ancak elinizi indirmeli mindirmeli işlere bulamak istemiyorsanız, bu web sitesini yer imlerinize ekleyebilirsiniz.

HEICtoJPEG, kayıt olma gibi eforlar gerektirmeden ve doğrudan .HEIC’ten .JPG’e resimlerinizi online olarak dönüştürmenizi sağlıyor.

Kalite takıntılılarına güzel haber: Merak etmeyin, web sitesi dönüştürmeden sonra görüntülerinizin kalitesinin kaybolmamasını sağlıyor. Meraklısına bir dipnot; sitede aynı anda en fazla 50 fotoğrafı dönüştürebilirsiniz.

HEICtoJPEG Sitesine Gitmek için Tıklayın

02- Copytrans’ın HEIC to JPG Converter Yazılımı

Windows kullanıyorsanız ve fotoğraflarınızı sürekli dönüştürmeniz gerekecekse bu programla tek seferde 15 HEIC fotoğrafı dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; programı yüklemek, resimlerinizi seçmek, sağ tıklamak ve “CopyTrans ile JPEG’e Dönüştür” ü seçmek.

Görüntüleri dönüştürmenin yanı sıra, bu program aynı zamanda HEIC görüntülerini görüntülemenizi (açmanızı), yazdırmanızı veya HEIC görüntülerini doğrudan MS Office’e aktarmanızı da sağlar.

Windows için CopyTrans HEIC’i Ücretsiz İndirin

03- iMazing HEIC Converter

Aslında, macOS’de 3. parti yazılımlar kullanmadan ve sadece Automator ile HEIC görüntüleri JPEG’e dönüştürebiliyoruz . Ancak, gerekli komutların ayarlanması gerekiyor ki, birçok macOS kullanıcısının bunlarla uğraşmak istemediğini -kendimden- biliyorum…

Sıkıntısız bir çözüm arıyorsanız, ücretsiz bir uygulama olan iMazing’in HEIC dönüştürücüsü tam sizlik! iMazing HEIC Converter sayesinde herhangi bir şey indirip kurmak zorunda kalmadan veya Automator’u ayarlamanız gerekmeden fotoğraflarınızı dönüştürebilirsiniz.

iMazing HEIC Converter’ı Ücretsiz İndirin

04- iPhone’dan Aktarırken HEIC’in JPG Dönüştürülmesini Sağlayın

HEIC nispeten yeni bir görüntü formatı olduğundan, kullanıcıların bazı zorluklarla karşılaşabileceğinin Apple da farkında. Kullanıcılarının fotoğraflarına diğer cihazlardan erişmesini kolaylaştırmak için otomatik şekilde fotoğraflarınızın HEIC olarak aktarılmasına olanak tanır.

iPhone’unuzdan aktarılırken HEIC’i JPG’ye dönüştürmek için şu basit adımları uygulayın:

  • iOS cihazınızın kilidini açın ve Ayarlar > Kamera> Biçimler’e gidin.
  • Mac veya PC’ye Aktar bölümünün altında, dosya biçimini değiştirme seçeneğini göreceksinizdir.
  • Orijinalleri Sakla yerine Otomatik’ i seçtiğinizden emin olun.

BONUS: E-Posta

Yalnızca bir avuç fotoğraf aktaracaksanız, kendinize e-posta göndermek bonus bir çözüm olabilir. E-postayla gönderilen fotoğraflar otomatik olarak JPG dosya uzantısına dönüştürülür. macOS veya iOS cihazlarınızda e-posta ile HEIC uzantılı fotoğraflarınızı dönüştürmek için:

  1. HEIC fotoğraflarını dönüştürmek için cihazınızda Fotoğraflar’ı açın.
  2. Dönüştürmek istediğiniz HEIC fotoğraflarını seçin ve Paylaş düğmesine dokunun.
  3. Fotoğrafları paylaşmanız için size farklı yollar sunulacaktır. E-posta seçeneğine dokunun.
  4. Varsayılan E-posta uygulaması başlatılacağından seçtiğiniz fotoğraflar otomatik olarak ek şeklinde eklenecektir. Kendi e-posta adresinizi girin ve maili gönderin.

Ayrılmadan Önce…

Yöntemlerin hepsi basit ancak HEIC’i kullanıp kullanmak da sonuçta size kalmış. Bir dahaki sefere hiç bu dertlerle uğraşmama taraftarıysanız ve zaten cihazınızda yeteri kadar depolama alanı varsa aşağıdaki adımları takip ederek iPhone’unuzda HEIC dosya uzantısının kullanımını durdurabilirsiniz:

iPhone’da HEIC’i Kapatmak

  1. Cihazınızdan Ayarlar> Kamera‘ya gidin.
  2. Formatlar seçeneğini ziyaret edin.
  3. Yüksek Verimlilik yerine En Uyumlu seçeneğini seçin.

Artık iOS cihazınızda görüntüler daima JPG dosya uzantısıyla kaydedilecektir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

7 Yorum “.HEIC Dosyaları Kolayca JPG’e Dönüştürmenin 5 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.