Bilgisayar

İşte Bunlar Hep Detay: HDMI ve DisplayPort Arasındaki Farklar Nedir?

Donanımlar konusunda biraz angut olduğumu senden gizleyecek değilim. Yazılımsal boyutun aksine, donanımlarda kendimi kara cahil gibi hissettiğime farklı içeriklerde değinmiştim. Ayıptır söylemesi uzun süredir kesiştiğim bir monitör vardı. LG 34UC98-W, 3440×1440 mıııhdeşem çözünürlüklü monitörümü sağsalim geçtiğimiz hafta kucakladım. Kucakladım kucaklamasına ama HDMI ve DisplayPort arasındaki farkları bilmediğimden kucağım eve geldiğimde bomboş kaldı.

Monitörü satın almaya niyet edip niyet eylemeden önce, MacBook Air’in 4K desteği konusunda Apple’ın sayfalarını kurcalamıştım. Buradan edindiğim bilgiler ışında MacBook Air 2015 Early modellerinin 4K ile ilgili bir sorun yaşamadığını okumuştum. Gelgelelim, Apple’ın sayfanın altına karınca duası olarak eklediği bölümü gözden kaçırmışım. İşte o satırlarda aynen şöyle yazıyor:

Ben sayfanın başını inceleyip sorun olmadığını (ve monitörü araştırırken incelemelerde birçok kullanıcının Mac ile kullandığını) gördüğümden, monitörü sırtlandım geldim. Fakat eski düzen HDMI kullandığımda monitörümün 30 Hz görüntü yenileme hızı vereceği kısmını atlamış oldum. 30 Hz ve neredeyse 4K çözünürlüklü bir monitör kullanmaktan mütevellit bünyemde meydana gelen duygularımı sana aktarmak isterdim. Neyse ki henüz bu duygularıma tercüman olabilecek bir dil yok.

HDMI ve Displayport Arasındaki Fark Nedir?

HDMI’ın eski ve Displayport’un yeni bir giriş çözümü olduğunu biliyordum. Benim bilmediğim tarafı ikisinin arasındaki aktarım hızı oldu. DisplayPort’un 1.2 versiyonu 4K (3840 x 21600) çözünürlüğe kadar 60Hz yenileme hızı sunuyormuş. Üstelik bu veledin veri aktarım genişliğinin 17.28 Gbps’e kadar çıktığını öğrendim.

HDMI’da ise iş bu standartlar kuru fasülye pilav iklim kuşağına dönüyor. HDMI ile yüksek çözünürlüklerde yalnızca 30Hz yenileme hızı elde ediyormuşuz ki, bu aletin veri aktarım genişliği 10,2 Gbps ile sınırlıymış. E haliyle Displayport zıkkımı HDMI’dan neredeyse 2 kat daha hızlı.

Yalnız HDMI 2.0 standardını destekleyen bir aktarma kablosu kullandığımda Apple, yenileme hızı olarak 60Hz’yi yakalayabileceğimi rivayet ediyor. Biraz araştırdım ettim, ülkemizde HDMI 2.0 destekli aktarım kablosu bulmak ülkede adalet bulmaktan daha zor olunca bu sevdadan vazgeçtim. Destekli kablo sattığını iddia eden arkadaşlarınkinin de olmadığına sunduğu yenileme hızı ve çözünürlük bilgilerinden kanaat getirdim.

HDMI ve DisplayPort arasındaki farktan kaynaklanan hüznüm ve yenik savaşım burada sona ermedi. Balya balya para saydığım monitörümü kullanmam için elbette bir çözüm yolu bulmam gerekiyordu. Bu sırada Monitörümün DisplayPort çıkışını Apple’daki Thunderbolt’a dönüştüren ve ecnebilerin ”Displayport to Mini Displayport” adını verdikleri bir adaptör olduğunu keşfettim. Tahmin ettiğim gibi zaten kürsel çapta bu sorundan bir tek ben muzdarip değilmişim. Aynı sorunu yaşayan ve yüksek yenileme hızı isteyen arkadaşlar olayı böyle çözüyormuş.

Monitörü hafta sonu satın almış olmam nedeniyle kablonun siparişini hemen versem de kargo süreci nedeniyle bu hafta içine sarktı. Anlayacağın, bir süreliğine 30Hz yenileme hızına karşın sabrımın sınırını yüksek tutmam ve gelecek kablomu beklemem gerekecek.

Son Söz

Benim gibi tulumbaya gelenlerdensen ve özellikle yenileme sorunu yaşıyorsan monitöründe DisplayPort çıkışı olup olmadığını kontrol edebilirsin. Ecnebi arkadaşların “High-end” olarak adlandırdığı öküz parası ödediğimiz monitörlerin çoğunun bu çıkışa sahip olduğunu söyleyebilirim.

Monitörü satın almış olduğum arkadaş da Windows bilgisayarıyla monitörünü DisplayPort üzerinden kullanıyormuş. Mac yerine Windows kullansan bile bu donanımsal zırvayı aşmak için DisplayPort’un kucağına düşeceksin. Bu arada satın aldığım kabloya ayaküstü 66,27 TL ödediğimi de unutma derim.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.