Denememeler

Hatalı Dölleme Cezası

Dünya trafiğindeki tüm insanlar, en nihayetinde bilimsel açıdan bir dölleme sonucu oluşuyor. Her zaman oluşamadığı da oluyor. Böyle dramatik durumlarda, çiftler tıbbi yardım olarak “tüp bebek” yöntemine başvuruyor. Tüp bebekler sıradan bebeklerle oranla fazladan gaz kaçırmadıkları gibi, ergenliklerindeki ortalama yakıt tüketimleri arasında herhangi bir farklılık yok. Bu yöntemin adının mizahengiz tavrıysa tamamen isim benzerliğinden öte geliyor. Dölleme işlemi yapılırken, deneysel tüpler yardımıyla dişinin gebe kalması sağlanıyor. Yani, tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadınların veya doğacak çocukların kapalı otoparka girmelerini engelleyen bir mevzuat yok. Hem TÜVTÜRK vari anlayışın aksine doktor muayenesinden önce sızdırmazlık raporu da istenmiyor.

Tüp bebeğe hamile kadınların yanına ateşle yaklaşmakta hiçbir sakınca yok, sonuçta dişi içinde İPRAGAZ piknik tüpü yerine senin benim gibi bir canlı taşıyor. Ve fakat tedbir olarak İstanbul trafiğinde sollama yapar gibi döllemenin yapılmadığına dikkat etmek gerekiyor. Zira EDS’lerin olmadığı, trafik polislerinin çorba parası isteyemediği insan vücudu, hatalı döllemeye gayet müsait. 2016 yılında Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi bunun harika bir örneğini ortaya koyuyor. 26 çiftten alınan sperm hücreleri kazara bir başka 26 çifte dölleniyor.

Yumurtalıklar da doğal olarak yapılan döllemeyi kabul ediyor. Neden etmesin ki? Sonuçta kendisi bu vücuda döllenme mesaisini gerçekleştirmek üzere yerleştirilmiş. Çıkıp da, ben bu adamın hücrelerini tanımıyorum daha önce bir münasebetimiz de olmadı hiç kusura bakmayın, diyerek reddetme yetkisi yok. Her şey emir komuta zincirinde çalışıyor.

İnsan vücuduna diyeceğim yok. Onun olayı bu. Ama “tüp bebek” olayı yeterince mizah elektronlarıyla yüklü değilmiş gibi, kalkıp böyle bir dingildeklik yapanlara ne demeli? İnşallah hatalı döllenen ailerin karşısına geçip, olayın tam teşekküllü hastanede geçmesinin verdiği rahatlıkla işe sevimlilik katmaya kalkmamışlardır. “Sarışın ve beyaz tenli kadın, Hoop çek sağa, hatalı dölleme var!” gibi yapılacak hatalı bir girizgahla hastanenin teşekkülünün kifayetsiz kalacağı aşikar.

Tıbbın, yaşanan emniyet kemersiz olaydan sonra suçlu arkadaşlara sağlam bir ceza kestiği kesin. Ve fakat bana kalırsa mağdur aileler hatalı dölleme olayından ötürü iki kere ceza ödemişler. İlki hatalı döllemeyle dünyaya gelen tıbbi yetkililer olurken, ikincisi hatalı döllemeyle dünyaya getirecekleri olmuş.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.