Garaj

Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?

Dövizin ebesinin örekesine çıkması, sıfır otomobillere eklenen “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” vergisi ve daha birçok faktör, fiyakalı otomobillere binmemize engel oluyor. Cebinizdeki para hayalinizdeki “otomobilin sınıfına” bile yetmeyince, haliyle top hasar kayıtlı, ağır hasarlı, Pert ya da pırt kayıtlı araçların sahasına düşüyor.

Düzenli binici olarak Babam (48) bugüne kadar yaklaşık 30 farklı otomobilin sahibi olmuş. Bunların yalnızca iki tanesinin sıfır olduğunu göz önüne alacak olursak, kendisinin canı bir hayli yanmış. Yeri gelmiş çamura batan arabalarda, yeri gelmiş makam araçlarında kontak çevirmiş bir adamdan bahsediyoruz…

İki yıl, hatta neredeyse 3 yıl önce babamın altındaki arabasını (şu anki otomobilim) hileyle ve cebren ele geçirdikten sonra, ne alacağı konusunda sıkıntılı bir sürece girmiştik. Evlat yüreği işte! Banene ulan, ben arabamı almışım git bul kendine haaaallah, deyip geçemiyorsunuz işte.

O zamanlar babamın gönlü Linea’nın Multijet Easy kasalarına kayar gibiydi. Fakat piyasası 43-45 bin lira arası olan otomobil için bizim bütçemiz taş mikronlara ayrılsa 30 bin TL’idi. Hasar kayıtlı araba alınır mı muhabbetine ilk defa o zaman girmiştik.

Hangi hasar kayıtlı araba alınır, hasar kaydı ne kadar olmalı, pert arabalar sahiden akordiyon gibi katlandıktan sonra toplanıp tekrar mı piyasaya sürülüyor vb. zilyonlarca soruya yanıt aramak zorunda kalmıştık. O zamanlarda böyle bir blog girdisi yazmamamın nedeni henüz deneyimlememiş olmamızdı.

Ö dönemde aldığımız, 18 bin TL hasar kayıtlı 2012 Multijet Easy 1.3 Linea’yı geçtiğimiz Cuma günü sattık. Haliyle artık başımıza gelenlerden, önerilerden, tavsiyelerden, duyduklarım ve bildiklerimden yola çıkarak; hasar kayıtlı araba alınır mı, alınırsa hasar kayıtlı araba alırken nelere dikkat etmek gerekir? Gibi çoktan seçmeli sorulara kendi yanıtlarımı verebilirim.

Hasar Kayıtlı Araba Alınır mı?

Hasar kayıtlı araba nedir? Bir trafik kazasından sonra aracın onarım görerek orijinaline göre tamir edilmesidir. Bazen trafik kazasına ihtiyaç duyulmayabilir. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda cıgır cıgır bir Clio’nun üzerine gözümün önünde takribi değeri 16 bin liralık öküz çıktı. Sonuç olarak; bir şekilde hasar görmüş ve onarılmış hafif hasarlı araçlara hasar kayıtlı araçlar diyoruz.

Artık kalabalık bir ülkeyiz ve ehliyetler hala süpermarketlerin şarküteri bölümünden temin edilebiliyor. Hasar kaydı oldukça doğal bir durum fakat önemli olan aracın hasarı. Önden, arkadan, yandan veya neresinden olursa olsun; çok sayıda irili ufaklı hasar kaydı binici için sorun değildir. Alıcı için de sorun değildir ancak bu araçlar galeriler ve sürekli al/sat modundaki biniciler için sorun olabilirler.

Bu şartları sağlayan araçlar önce bir güzel ekspertize sokulur, varsa kazadan önce aracın tamir edilmemiş fotoğrafları temin edilir, değişen parçalar gözden geçirildikten sonra karar verilir.

Tabii bazen işler bu kadar kolay olmaz ve bizim Linea gibi yüksek tutarlı hasar kaydı olan ama pert kaydı olmayan araçlar karşınıza çıkar.

Yüksek Hasar Kaydı Olup, Pert Kaydı Olmayan Arabalar Alınır Mı?

Bizim Linea’nın yukarıda belirttiğim gibi 18 bin TL hasar kaydı vardı fakat araçta ağır hasar kaydı yoktu. Bu araç, önden tek bir kaza yapmış ve aracın ön iki çamurluğu, kaputu değişmiş. Ön kapılarıyla ince kaporta işçiliğiyle elden geçirilmiş. Anlayacağınız, alıcısına mis gibi bir fırsat! Airbag açmamış ve motorun yürüyeninde sıkıntı yoktu.

Bu tür araçlar hemen korkulacak türden araçlar değildir. Çünkü artık servis maliyeti çok yüksek ve otomobil parçaları çok pahalı. 2012 üstü araçlarda en basit kazalarda bile 3 bin 4 bin TL tutarında hasarların çıkmasına piyasa alışkın. Şasesinde, direklerinde ve motorunda sıkıntı yoksa; yüksek hasar kaydı olup, pert kaydı olmayan otomobiller değerlendirilebilir.

Ağır Hasar Kayıtlı Araba Alınır Mı?

İşte, çakallığın ve fırıldağın fır döndüğü yer tam olarak burası. Ağır hasar kayıtlı (pert) araçları iki ayrı başlık altında incelememiz gerekiyor:

01 – “Pırt” kayıtlı araçlar

Bugünün “pert” daha doğrusu “pırt” kavramıyla bundan 15 – 20 sene öncenin “pert” kavramı arasında kesinlikle çok ince çizgiler var. Artık işleyiş şu şekilde:

  • Değeri 100 bin TL olan bir otomobil kaza yapıyor, sigorta & kasko şirketi araca ekspertiz yaptırıyor, servis tutarı 45 bin TL çıkıyor.
  • Bu kez şirket “sürekli bu tip araçları alan” malum kişilere arabayı ihaleye açıyor.
  • İhaledeki alıcılar bu araç için 70 ve hatta 75 bin TL ödeme yapmayı kabul ediyorlar.
  • Sigorta şirketi aracı 70 bine satıyor ve müşterisine ödemesi gereken servis tutarı 45 bin TL yerine aracı perte çıkararak kasasından sadece 30 bin TL çıkartıyor.
  • Sonuç olarak; sigorta şirketi kârlı, aracın kullanıcısı kârlı, alan razı, satan razı. Fakat elde artık bir “pırt” kayıtlı aracımız var.

Bu şekilde “ekonomik değer kaybı” nedeniyle perte ayrılan binlerce otomobil var. İyi ama bunlar alınabilir araçlar mı?

KESİNLİKLE HAYIR

Bu tip arabaları satın alan kişilerin amacı para kazanmaktır. Haliyle en ucuz şekilde aracı tamir ettirip kâr oranını arttırarak aracı satmak isteyecekler.

02 – Gerçek Ağır Hasarlı Araçlar

Bu araçlar hakikaten çok ciddi hasarlar almış araçlardır. Bu tip araçları genelde pazarda yapılmış ve satışta bulamazsınız. Çünkü masrafları çok ciddi orandadır ve yapılıp satılması halinde aracıların elde edeceği kâr düşük oranlıdır. Bu tip otomobiller direkt parça olarak veya meraklısı için hasarlı biçimde satılır. Şasesinde sorun vardır ve birçok airbag’i patlamıştır. Yeni otomobillerde 7 – 8 kadar hava yastığı var ve sadece bunların patlaması bile 25 – 30 binlik hasar kayıtları oluşturabilmektedir.

Buraya kadar bahsettiklerimi toplayacak olursak:


  • Hasar kayıtlı araba alınır mı: Evet alınır. Ufak tefek ve çok sayıda hasar kaydı önemli değildir. Özellikle kaporta değişim hasarları işten bile değildir.
  • Yüksek hasar kayıtlı ama pert kaydı olmayan araç alınır mı: Evet, enine boyuna inceledikten sonra gönül rahatlığıyla alınabilir. Aldık ve tam iki seneyi aşkın süre boyunca kullandık.
  • Ağır hasar kayıtlı araba alınır mı: Eğer aracı hasarlıyken alacaksanız ve ardından koşturacak enerjiniz varsa çeşitli matematik problemlerinden sonra evet; alınabilir.
  • Perte çıkmış ağır hasar kayıtlı fakat toplanmış araç alınır mı: İşin içinde ticari kaygılar var. Ben olsam asla yanaşmam. Yanaşılmasını önermem. İnsanımız ve bilhassa ticaret yapan kişiler dürüst değiller. İnsan canına paradan fazla kıymet verildiğini düşünmüyorum. Toplandığını gözünüzle görmediğiniz sürece güvenemezsiniz.

Hasar Kayıtlı Arabamızla 2 Yıl (Neredeyse 3) Boyunca Yaşadıklarımız


Araç sonradan masraf çıkardı mı?

Kesinlikle evet! ABS ile ilgili sorun yaşadık ve tamiri yaklaşık 2 bin liraya çıktı. Ön takımla bazı ufak sorunlarımız oldu ama abartılacak sorunlar değildi. En ilginç sorunu ise arabayı muayeneye götürdüğümde yaşadım. Normalde her araçta olması gereken kaput kilidi bizim araçta yokmuş. Bu yüzden araç muayeneden kaldı. En yakın sanayiye gidip ufak bir işçilikle sorunu hallettik. Yine de bu ciddi bir güvenlik sorunuydu. Hızlı giderken kaput dilinden kurtulup aniden açılabilirdi. Son olarak aracın klimasından yana bazı sorunlar yaşadık. Yine onun da bin TL civarı tuttuğunu anımsıyorum.


Aracı piyasa değerinin ne kadar altına aldınız?

O zamanlar 95 bin kilometrede, aynı modelde, aynı pakete sahip düşük hasarlı veya hasarsız araçların değeri 39 ile 45 bin TL arasında değişiyordu. Biz 28 bin TL’ye satın aldık.


Satarken zorlandınız mı?

İsterse arabanız akordiyon olup toplanmış olsun, hiç fark etmez. Her iyi ve kötü malın bir alıcısı vardır. Bu bizim aracımız kötü demek değil. Sadece, artık internet olduğu için araba almak ve satmak daha kolay. Hasar tutarı yüksek olduğu için arayanlar genelde Münker ve Nekir tarzında kabir azabı soruları soruyor, arabanıza hiç olmayacak fiyatlar teklif ediyor, bazen pazarlık konusunda sizi yıldırabiliyorlar. Yine de ağır hasar kaydı olmadığı için yüksek tutarda hasar kayıtlı araçlar neredeyse normal bir arabayla aynı sürede satılabiliyor.


Satarken değer kaybı yaşanıyor mu?

Aracımız temizdi ve bakımlarını aksatmadan yapmıştık. Satın aldığımız fiyatın üstüne araca yaptığımız 3 – 4 binlik masrafı ve pazarlık payını da düşünerek satılığa çıkardık. Zarar ettik mi? Kesinlikle hayır ama kâr da etmedik. Bu sorunun cevabı almak istediğiniz aracın marka ve modeline göre büyük oranda değişiklik gösterecektir.


Bir kez daha yüksek hasar kayıtlı araç alır mıyım?

Açıkçası sanmıyorum. Nedeni ise acil nakit lazım olduğunda elden çıkarma zorluğu. Aracımız hasar kayıtsız olsaydı bu temizlik ve kondisyonla çoktan alıcı bulmuş ve satılmış olurdu. İnsanların yüksek hasar kayıtlı (pert veya ağır kazalı değil) arabalara tırdan çıkıp toplanmış muamelesi yapması ve onca laf anlatmak sizi biraz yoruyor. Nadiren de olsa aracın hiç olmadık yerinden sürpriz arızalar çıkabiliyor. Lüks bir otomobil düşünmediğim sürece (ki lükse pek yanaşma taraftarı değilim) bir daha yüksek hasar kayıtlı otomobillere bakacağımı sanmıyorum.


Sonuç ve Toparlama

3 yıllık süreçte hasar kayıtlı araba konusunda birçok şey deneyimlemiş oldum. Neredeyse galerici kıvamına geldiğimi söyleyebilirim 😀 Hasar kayıtlı araçlar hakkında merak ettiğiniz ama içerikte cevabına ulaşamadığınız bir şey varsa, hemen aşağıdaki yorum kutusundan sorunuzu bana ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!