AppleiPhone

Hangi iPhone Modelini Almalıyım?

Yeni bir iPhone almanın arefesinde kafanızda türlü dilemmalar, Erdal Bakkal vari senaryolar dönüyor olabilir. Doların 5.30’u görmesi ve Apple’ın yıl içinde ürünlerine iki defa bindirim yapması, iPhone tercihini çok bilinmezli bir cebir problemine dönüştürdü. Her zaman söylediğim gibi teknolojik cihalar satın alırken hiç kullanmayacağınız özelliklerin büyüsüne kapılmamaya gayret etmelisiniz. Özellikle dolar dolmuyorken…

Elinde iPhone 8 ile gezen kullanıcıların aslında çoğu o kadar minimal ihtiyaçlara sahip ki! Eline bir iPhone 6s tutuştursak aradaki farkı hissetmeyeceklerine bahse girebilirim. Mevzu hava atmak mı? Ona da okey! Aynı özelliklerini kullandığınız bir iPhone’a fazladan öküz parası bahşetmek yerine o parayı öküz gibi yiyerek havanızı krallar gibi atabilirsiniz.

Mevzumuza geri dönelim ve soruyu hatırlayalım: Hangi iPhone modelini almalıyım? (2018)

Özellikler

Önce olaya iOS işletim sistemi olarak bakalım. Şu an iPhone 6, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X’u seçmeniz işletim sistemi açısından pek bir şeyi değiştirmiyor. Hepsi en güncel iOS sürümünü kullanıyor ve önümüzdeki majör güncelleme olan iOS 12 güncellemesini yine tüm bu cihazların alması bekleniyor.

iPhone 6 ve iPhone 6s gelecek güncellemeyi de alacaklar fakat muhtemelen iOS 13’ü sadece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri alacaktır. Son sürüme sahip olmak sizin için ne kadar önemli bilemiyorum fakat hayatınızda pek bir şey değiştirmemeli. Kimse iOS 13’ü kullanmadığınız için sizi parmağıyla gösterip “Zaaaaah iOS 12 kullanıyormuş lan bu! Asdfjhasf” demeyecektir. Dolayısıyla iPhone 6’nın en az 2021’e kadar (minimal ihtiyacı olan biri için) stabil şekilde çalışacağına inanıyorum.

Tüm iPhone modellerinde pil kapasitesi farklı olmasına rağmen pilin ortalama performans aynı kalır. Çünkü her model farklı güç gereksinimlerine sahiptir. Hangi iPhone’u kullanırsanız kullanın, şarjın bir günden fazla götüreceği ütopyasına kanmayın. Eğer şarjınız bir günden fazla gidiyorsa cihazı zaten sınırlarının çok altında kullanıyorsunuz demektir.

Bu açıdan iPhone modelleri arasında “en iyi” olarak belirtebileceğimiz bir seçenek yok. Hem uzun pil ömrü için size kimse plaket de vermeyecektir. Eğer “Ben feza teknolojiler olmadan yapamam, elim ayağım titrer!” diyorsanız iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X’in kablosuz şarjı destekleyen tek cihazlar olduğunu hatırlatayım.

Her iPhone modeli farklı depolama alanı seçenekleriyle geliyor ve hiçbirinde bir MicroSD kart yuvası yok. Bir iOS cihaz satın aldığınızda sahip olacağınız Apple kimliğiniz için 5 GB’lık iCloud depolaması sunuluyor. Eğer bu yetmez derseniz aylık 4 TL gibi cüzi bir rakama 50 GB bulut depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Daha fazlasına ihtiyacınız varsa daha geniş iCloud paketleri de satın alabilirsiniz. Depolama alanı ihtiyacınızı düşünürken olabildiğince gerçekçi olun. Ben hep en düşük depolama alanı olan iPhone’u + 50 GB iCloud depolamasıyla kullanıyorum. MacBook’da aynı iCloud hesabını kullanmama rağmen depolama alanım fazlasıyla yeterli oluyor.

Depolama tabii ki kişiseldir ancak minimalist olmanızda fayda var. Oto boku depolama alanınıza doldurmanızın, ayda bir kere bile açmadığınız uygulamaları cihazınıza yüklemenizin kimseye bi’ faydası yok.

Tasarım Mevzusu

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, iPhone 7’nin evrimidir. Hatta bu cihazların iPhone 7s olarak çıkış yapmasını bekliyorduk emma Apple ters köşe yaptı. iPhone 8 ve 8 Plus’ın tasarım açısından tek farkı arkadaki kamera lensleri. iPhone 8 arka kapakta tek, iPhone 8 Plus ise iki kamerayla geliyor. iPhone 8 Plus iPhone 8’e oranla 50 gram daha ağır.

iPhone X mevzusu biraz kıtırlı. iPhone X bir yerde, gelecek iPhone modellerinin nasıl görüneceğinin temsilcisidir. Ekran çentiği ve iPhone X’in diğer detaylarını önümüzdeki süreçte çıkan iPhone modellerinde görmeye devam edeceğiz. 174 gram ağırlığındaki iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a yakın ağırlık değerine sahip ve kolayca elde kavranabiliyor. Arka tarafta, çift kameralı objektiflerin dikey olarak yerleştirilmesi endüstri trendinin de başını yine iPhone X çekiyor.

Ekranlar

Ekranlar her iPhone modelinde farklılıklara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Yanınızda sürekli çanta taşımıyorsanız, telefonunuzu cebinizde taşımak istiyorsanız iPhone SE, iPhone 6 veya iPhone 6s, iPhone 7 veya iPhone 8’i değerlendirmeye alabilirsiniz. iPhone 6 Plus, iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus daha Android’imsi ve kocaman cihazlar. iPhone X ise 5.8 inç ile her iki kıyaslamanın ortasında kalıyor. iPhone X, iPhone 8 Plus kadar büyük değil ama önceki seri modeller kadar ufak da değil.

iPhone 8 ve 8 Plus üzerindeki LCD ekranlarla karşılaştırıldığında iPhone X’in OLED ekranı mükemmel görünüyor. Siyah seviyeler çarpıcı ve video performansı harika. LCD iPhone ekranları hala başarı ancak OLED ekran ile yan yana kıyaslama şansınız olduğunda aradaki farkı hissedeceksinizdir.

Evet, iPhone X’in bir nefret sembolü haline gelmiş, nazi nefreti kazanmış ekran çentiği var. Fakat gerçek şu ki, telefonu bir haftalığına kullandıktan sonra çentiğin orada olduğunu unutacaksınız.

Sadece bu da değil, iPhone X’in çentiği Face ID güvenlik sistemini çalıştırıyor. Şu anda en iyi yüz tanıma sistemine sahip olan iPhone X, Face ID ile günlük kullanım için doğal, hızlı ve güvenilir bir koruma mekanizması sunuyor. iPhone 8 ve 8 Plus ve iPhone’un önceki modellerinde (5s’e kadar), parmak izi için güvenlik sistemi, yani Touch ID teknolojisi kullanılıyor.

Eğer ilk defa bir iPhone alacaksanız, ekran boyutu konusunda net fikirli olabilmek için bir teknoloji mağazasını ziyaret edip hepsini elinize alıp kurcalamanızı öneririm.

Kamera

iPhone modellerinin neredeyse hepsi zamanına göre başarılı kameralara sahipti. Güncel olarak baktığımızda ise iPhone 8’in 12 megapiksellik f/1.8 diyafram açıklığındaki tek kameralı lensi günümüz standartlarını belirliyor.

iPhone 8 Plus ve iPhone X aynı çift lensli 12 megapiksel kameraya sahip. Ana kamera f/1.8 ikinci kamera ise f/2.8 diyafram açıklığına sahip. Bu lensler 2x hibrit zoom özelliğine sahip ve portre modunda son derece başarılılar. Tabii yüzeysel bilgiler kamera mevzusu için tek başına yeterli değil. Kamera için aklınızdaki cihaza uygun karşılaştırmaları gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Hangi iPhone Modelini Almalıyım? 2018

Fotoğraf delisiyseniz: iPhone X veya iPhone 8 Plus sizi tatmin edecek, harika fotoğraflar çekebileceğiniz majör cihazlar. Her ikisi de çift kameranın avantajını taşıyor. iPhone X ise Animoji ve Memoji gibi modern teknolojilere sahip.

İş dünyası: Eğer minimal ihtiyaçlara sahip bir işten bahsediyorsak yeni cihazlardan iPhone 8 Plus’ı önerebilirim. Bütçeniz uygun ve iPhone X’e öküz parası vermek sizi etkilemeyecekse alternatif olarak düşünebilirsiniz. Eski cihaz portföyünden iPhone 6s iş kullanımı için oldukça ideal bir cihaz. Ekran boyutunun yetersiz kalması halinde iPhone 6s Plus’ı düşünebilirsiniz.

İlk defa iPhone alacaksanız: İlk defa iPhone kullanıyorsanız en son modelden uzak durun. Android’den iPhone’a ısınma sürecini atlatmazsanız muhtemelen cihazınızı satmak isteyeceksiniz. Zararın neresinden dönerseniz kardır. iPhone 6s veya iPhone 7 nisbeten daha hesaplı (biliyorum kurdan dolayı pek hesaplı görünmüyorlar) ürünlerdir.

Telefon işte abi yaa’cılar için: Fazladan para bağlamamak ama Apple kalitesinden geri kalmamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz 2 cihaz var: iPhone SE veya iPhone 6. Bu cihazlar hala kullanılabilir ve zamanının ötesinde cihazlar. Üstelik gayet makul fiyatlara satın alınabiliyorlar.

Orta direk kullanıcılar: Orta direk kullanıcıların cihazı her daim iPhone 6s ve iPhone 7 olmuştur. Bu cihazlar eski ile yeninin arasında şimdilik köprü vazifesi görüyorlar. Ben de bir iPhone 6s kullanıcısıyım ve cihazımı daha en az 3 yıl sorunsuz kullanacağıma inancım tam.

Parası neyse veririz en iyisi hangisi?: Telefona öküz parası bayılmak sizin için sorun değilse elbette iPhone X. O kadar parayı bir cihaza vermeyi de kendime yediremem diyorsanız, alternatif olarak iPhone 8 Plus’ı düşünebilirsiniz.

Sanırım kafanızdaki “Hangi iPhone’u almalıyım?” sorusuna alternatif açılardan ışık tutmayı başarmışımdır. Yine de yukarıda göremediğiniz ve sormak istediğiniz bir şey varsa veya tavsiye istiyorsanız, hemen aşağıdaki yorum kutusuna çökebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!