Tamamen Kişisel

Hacklenmeyen Bizden Değildir!

Eveeet, blog yazarlığı ve metin yazarlığını bir kenara bırakacak olursak sivilcelerimin tavan yaptığı zamanlarda sunucu güvenliği konusuna baya bir ilgi göstermiştim. Yani, uzak sunucudaki herhangi bir siteye çoğu zaman rahatlıkla giriş yapıp istediğim zararı verebiliyordum. Elbette, ben hiç bir zaman zarar verme kaygısı gütmemiştim. Zira, benimkisi sadece ego tatmin etmeye yönelik bir şeydi. Ayrıca web sektörü ile de ilgili olduğum için insanların bir bloga ne kadar emek harcadığını biliyordum.

hacklendiniz

Geçtiğimiz gün yani 07 Temmuz Salı günü bir vurgun yedik. Nereden anlaşılamadığı bir şekilde birileri benim Reseller Hosting hesabıma sızmış. Bu birileri Türk olaydı bari yine canım yanmazdı. Server’a giriş yapan kişiler Rus ve yetişkin içeriğe sahip sitesi olan birileriydi. Öyle ki, benim sitelerimin tamamı (7 Sitem var) bir anda yetişkin içerikleri ile doldurulup link çıkışı elde edilmeye çalışılmış. Olayı fark etmemiz ile birlikte her türlü şeyi denemiş olsak dahi nasıl sadece benim reseller’a girdiklerini anlayamadık.

Sonuç olarak tüm şifrelerimi değiştirdim ve ekstradan bazı önlemler aldım. Ha birde bilgisayarımı formatlayıp, temiz bir kurulum yaptım. Bir de antivirüs programı kurdum, bu iş şimdilik tamamdır gibi görünüyor. Şayet siz de bir blog yazarıysanız günün birinde mutlaka er yada geç siz de böyle bir durumlar karşılaşabilirsiniz. İyisi mi, şimdiden önlemlerini alın ve mutlaka sitelerinizin yedeklerini bulundurun.

Çalışmalarımda yardımcı olan Barış Ay‘a da ayrıca teşekkür ederim. Her seferinde bu adam kurtarmayı başarıyor beni valla 😀

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum “Hacklenmeyen Bizden Değildir!

 1. Mustafa Yanıtla

  Çok değil, yaklaşık 5 ay kadar önce bende sağlam bir vurgun yemiştim. Hiç unutmuyorum. Blogumu wordpress’e taşıdım ve iki hafta sonra hacklen’dim. Kötü bir deneyim olsada o an sunucuda sadece blog sitem vardı. Zararın neresinden dönsen kardır. Temadaki bir açıktan faydalanan lamer bozuntusu, dikkatsizligimden fayfalanarak bana büyük darbe indirmişti. Görüyorumki sende tema değiştirmişsin. Bu pekte dogru bir şey değil bende. Bir artçı sarsıntısı yaşama 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Temayı değiştirmemin o olayla alakası yok yav 😀 Bu daha minimalist bir tasarım ve diğer bloglarımda kullanıp memnun kaldığım bir tema olduğu için değiştirdim. Sana da büyük geçmişler olsun hocam. 1 tane blog olsa evet uğraşması kolay olabilir fakat 7 tane olunca gerçekten de zorluyor 😀

 2. black-shroud Yanıtla

  Öncelikle geçmiş olsun. rus dediniz ya pek sanmam %90 proxy adresini değiştiren biri dadanmıştır.
  ve açıktan çok genelde acemilerin kullandığı brute-force yöntemiyle kırmış olabilirler genelde hiç kırılmaz denilen
  şifreler kırılıyor son olarak tavsiyem şifrelerin içinde bu karakterleri kullan fayda göreceksin (İçğş)

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Teşekkürler, Rus oldukları kanaatine IP adresinden bakarak yola çıkmadık. Hacklink çalmak için yaptıkları girişimlerin tamamı Rusçaydı. Brute-Force’dan ziyade ben Server’ıma bir şekilde giriş yaptıkları kanaatindeyim. Bu olaydan sonra kesinlikle süperpower şifreler kullanmaya başladım zaten. Öneriniz için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.