Bak Bu Tutar!Oyun Dünyası

Sahi Bi’ GTA Liberty City Stories Vardı, O Neydi?

Bir tek dileğim var mutlu ol yeter. Ha bir de çarpık internet kafe popülaritesinin gazabından uzak durun… Yaşıtlarımın çoğu GTA III’den önce Vice City (namı diğer vaysiti) ile tanıştı. Çünkü o zamanlar internet kafedeki bilgisayarlarda o vardı. Dananın kuyruğu kopup internet yayılınca, sonradan hepimiz öz kaynaklarımızın (kotalı internetlerimizin) yüzü suyu hürmetine GTA III ile tanış olma fırsatı yakaladık.

Gerçi bu hadise bir kızla önce buluşup, sonra onu Instagram’dan eklemeye benziyordu. Gördünüz ama yetti mi? Yetmedi… Oturur baştan sona tam 426 fotoğrafına göz atarsanız. İşte öyle bir duygu… Bitti mi? Bitmediii! Sonra biri bize çıkıp dedi ki “Ya baba, Grand Theft Auto: Liberty City diye bir oyun var. O da GTA III’ün şehrinde ve 1998 yılında geçiyor .” İşte bu olay aynı kızın adını soyadını Facebook’dan arayıp bulmaya, oradaki eski fotoğraflarını karıştırmaya benziyor. (Bunları yazarken farkettim de, oğlum biz erkekler ne pislik, ne ilginç, ne anasının gözü yaratıklarız ya 😂)

Biz sonradan öğrendik ki GTA Liberty City Stories oyunu sadece taşınabilir Playstation’lar için çıkmış. O zamanlar para nerede? Evdekilere ha bana PSP alın demişsin, ha şirk koşup ben katolik olacağım demişsin. Evde henüz ıslahatlar yapılmamış ve ben henüz rönesans sanatçısı değilim. Hala annem ve babam tarafından şeriat kanunları uygulanıyor. Kısasa kısas var. Sıkı mı böyle bir şeyi teklif edesin? Teklif edilemez ve teklif edilmesi dahi düşünülemez.

Geçenlerde bayadır uğramadığım App Store’a bakınca GTA Liberty City Stories’i gördüm. İşte o zaman makus kaderimin tersini döndüğünü anladım. Paraya acımadım ve 6.99 dolar (Yaklaşık 26 TL) ödeyerek satın aldım. Hazır almışken benim durumumda olanlar için şu GTA Liberty City Stories’i bir inceleyeyim de millet GTA Liberty City Stories incelemesi görsün, diğer GTA oyunlarıyla farklarını biiir biiir anlasın istedim. (Çünkü satın almadan önce beni yeteri kadar aydınlatacak tek bir adam akıllı incelemenin olmadığını fark ettim)

GTA Liberty City Stories’in Öyküsü

GTA Liberty City Stories, 1998 yılında ve GTA III ile tanıdığımız Liberty City’de geçiyor. Oyun mekanikleri hafif gıdıklanmış ve grafikleri tokatlanmış. Yalnız bu seferki öykümüz bambaşka. GTA Liberty City Stories’de önceki GTA III oyunundan farklı olarak Leone suç ailesinin ayrılmaz yıldızı Toni Cipriani’ye hayat veriyoruz. (Evet Toni’yi aslında GTA III oyunundan bize verdiği lüzumsuz görevlerden tanıyoruz.)

Suç ailesi tarafından bir suikast için görevlendirilen Toni, yakayı ele vermemek için aşrı aşrı memleketlere kaçıyor. Daha sonra tekrar baba ocağı olan, Liberty City’e geri dönüyor. Tabii sen buralar göçtün gittin yiğidim ama düzen eskisi gibi kalmadı. Bir zamanlar dutluk olan Liberty City artık kurtluktu. Leone suç ailesinin patronu Salvatore kendine yeni bir sağ kol edinmiş elini ayağını kirli işlere sokmadan dümenini döndürüyor. Toni de tekrar ailesine hizmet ederek eski popülaritesini yakalamaya ve patronunun gözüne girmeye çalışıyor.

1998’in Liberty City’sinde Bizi Ne Bekliyor?

Liberty City’nin erken zamanları GTA III’den daha farklı resmediliyor. Mesela artık atom bombası atılmış ve herkes yağ yakan otomobillerle geziyormuş gibi kasvetli havası yok. Gayet günlük güneşlik havası var. Bazı mekanlar farklı karakterlere ait. GTA III’den tanıdığımız suç çeteleri bu oyunda değiştirilmiş ve başkalaştırılmış.

GTA III’deki gibi yine 3 yaka var ama ancak görevlerde ilerledikten sonra üçünün açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Hileli kürekli kodlar olmadığından oradan uçayım buradan kaçayım diyerek diğer kıtalara geçiş yapamıyorsunuz. Baştan uyandırayım da boşuna kasmayın. İkinci yaka açıldığında kaçabiliyorsunuz ama polisler uğraşmak sıkıntı.

Liberty City Stories’in Tokatlanmış Grafikleri

Bir iOS oyunu olarak GTA Liberty City Stories’in grafikleri son derece başarılı. Hatta iddia ediyorum GTA III’ün grafiklerinden daha iyi. Yamulmuyorsam oyun zaten PSP için 2005 yılında yelken açmış. Bir zahmet iyi olsun zaten.

Otomobil grafikleri daha başarılı ve her yanda karpuz jantlı spor otomobiller var. Bu jant tasarımını neden GTA III zamanında akıl edememişler diye az hayıflanmadım oynarken. Olm çok güzel ya! Diğer yandan grafikler bir bütün olarak GTA III’den daha iyi. Grafik manyakları için uyarımı yapayım. En nihayetinde şarap misali yıllanmış bir GTA Liberty City Stories oyunun karşınızda durduğunu unutmayın. Beklentiniz ele avuca gelir cinsten olsun.

Motosiklet mi Lan O?

GTA III oynayanların dikkatini çekmiştir. Oyunda bir tane bile motosiklet yok. GTA Liberty City Stories ile bu yanlışı ortadan kaldırıp motosikletleri oyuna dahil etmişler. Hem de baya yakışıklı motosikletler var. Standart olarak oyuna Racing, Cruiser, Enduro ve Scooter tarzı motosikletlerden birer tane serpiştirilmiş.

Motosikletler beni inanılmaz sevindirdi çünkü bir oyunda A noktasından B noktasına hızlıca gidebilmenin iki yolu vardır; ya motosiklet kullanırsınız, ya da Jetpack. Jetpack o zamanlar kahvehane muhabbetine meze olduğu için biz en iyisi motosikletlerden devam edelim ve bir sonraki sayfaya geçelim.

Anaaa! Kıyafetler Değişiyor Olm!

GTA Liberty City Stories beni her yönüyle şaşırtmayı başaran bir oyun oldu. Düşünsenize adamlar bu oyuna kıyafet değiştirmeyi eklemişler. Yalnız sistemi GTA San Andreas gibi düşünmeyin. GTA Vice City’de olduğu gibi bazı görevleri bitirince yeni kıyafetlere erişebiliyorsunuz. Bunları da Vice City’de olduğu gibi tırım tırım aramanıza gerek yok. Güvenli evinizde üstünüzü başınızı değiştirebileceğiniz bir gardırop yerleştirmişler.

Bunca Parayı Ne Y’apcaz? Yok mu Biiişiiiler?

Oyunun bence tek keleği, kazandığımız parayı silahlar dışında yatırabileceğimiz bir şey olmamasıydı. Güvenli evlerin hepsi bize otomatik olarak veriliyor. Böyle olunca milyon dolarlarınız olsa bile parayı harcayacak oyun içi aktivite bulamıyorsunuz. Merak edenler için cevap vereyim; evet, hala bir kadını arabanıza alabiliyorsunuz 😂 (Siz anladınız onu).

Bunun ve silah harcamalarının dışında paranız cebinizde kalıyor. Toni ile çuvalla paranız var ama oyunun başından sonuna kadar pinti pinti dolanıp duruyorsunuz. Olmuş mu, olmamış… cık cık cık…

GTA III ve GTA Liberty City Stories Arasındaki Farklar Neler?

Neredeyse hemen hemen her şey farklı. Yukarda saydıklarım haricinde oyunda daha farkedeceğiniz onlarca minikcik detay var. Harita aynı ama oyun mekanikleri olsun, grafikleri olsun, işleyişi ve senaryosu yönüyle GTA Liberty City Stories bambaşka bir oyun.

GTA Liberty City Stories iOS Performansı Ne Halde?

Oyunun bir yerden sonra kabak tadı verdiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Dokunmatik panel bir süre sonra mantara bağlamanıza neden oluyor. Bilgisayarda olsa şakıya şakıya geçeceğiniz bazı bölümleri defalarca kez tekrarlamanız gerekiyor. Çünkü dokunmatik panel ile kontrol eksikliği oluşuyor. Otomatik nişan alma gibi kolaylıklar var ama tam olarak sağlıklı çalışmıyor. Karşınızdaki elemana sıkmaya çalışırken otomatik nişangahın azizliğiyle masum sivilleri katletmeye başladığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır 😄

Son Söz

GTA Liberty City Stories iOS sürümünü neredeyse bitirdim sayılır. Bugün tekrardan aynı parayı bayılıp satın alır mıydım diye düşünüyorum… Ve galiba alırdım. Kesinlikle farklı ve benzersiz bir tat. Benim gibi GTA serisinin her oyununa ilgi duyuyorsanız artık PSP’ye sahip olma zorunluluğunuz olmadan oynayabileceksiniz. Gerçi adamlar iOS için yıllar önce oyunu çıkarmışlar ama ben anca fark ettim. Android oyuncuları da Google Play üzerinden GTA Liberty City Stories’e erişebilirler.

GTA Liberty City Stories İncelemesi
7.0

GTA serisinin küçük eniştesi ve PSP platformuna çıkan ilk GTA oyunu, o GTA Liberty City Stories! Şimdilerde ise mobil cihazlarımızdan oynayabileceğimiz harika bir nostalji.

  • Senaryo6
  • Grafikler8
  • Oynanış7
  • Mobil Performans7
Ziyaretçilerin Oyu: 0 ( 0 Oylar )

2 Yorum “Sahi Bi’ GTA Liberty City Stories Vardı, O Neydi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!