Freelancer Arzunuzu Kamçılayacak Film: Office Space (Ofis Çılgınlığı) - Burak Göç
İzlediklerim

Freelancer Arzunuzu Kamçılayacak Film: Office Space (Ofis Çılgınlığı)

Okulu şutlayıp iş hayatına atıldığımda her şey çok renkliydi. Neticemi yan devirip istediğim saate kadar yatıyor, istediğim saatte kalkıp ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar çalışıyordum. Sonra bir şey oldu. Her şey Murtaza Harikalar Kahvehanesinde tadındayken bir anda bir şeyler ters gitmeye başladı. Etrafımdaki insalar yaptığım işi, kazandığınız parayı ciddiye almamaya başladılar. Çünkü onlara göre gerçek bir iş bu olamazdı.

İşçi dediğin sabahın köründe kalkar, haftalık toplanan çöp kovası gibi ıkış tıkış trafiğin içine dalardı. Sonra o havasız ve konfordan uzak yerde patronlarınızın daha iyi hedeflere ulaşması için çalışmanız gerekirdi. Bu gerçek manada bir işti ve Freelancer olmak sadece öğrenciliğinizde yapabileceğiniz tarzda bir şeydi.

Biraz takıntılı ve biraz gururlu kişiliğim nedeniyle çalıştığım her ajans ve her ofiste işe patronumun işi değil de kendi işimmiş gibi değer verdim. Hem zaten bana ödenen para da bunun için vardı değil mi? Gel, git, git gel (!) derken bir gün harika bir film karşıma çıktı; Office Space.

Bir filme kafayı takıp hayatınıza yön vermenin ne kadar budalaca göründüğünün farkındayım. Ne yapmak istediğimizi biliyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Bazen de kendimiz için güçlü nedenler bulma konusunda zorlanıyoruz. Office Space filmi benim karşıma öyle bir zamanda çıkmıştı ki derdime derman olmuştu. Çoğu izleyicinin “Emmmmeeean skindirik bi’ film işte” diyerek kenara itip kakanlayacağı o film, benim düşmeyen jetonlarımdan birini yerinden oynatmayı başarmıştı.

İşte o gün tüm ofis hayatına veda etmenin ilk adımını atıp, her şeyin kendi kafama göre olacağı bir hayata başlamıştım. Bugün o başlangıç 5. ayını doldurdu. Şimdi ne istiyorsam onu yapıyor, istediğim saatte yatıp istediğim saatte kalkıyorum. Daha fazla çalışmamın sonucu olarak kuru bir “teşekkür ederim” samimiyetsizliğinden fazlası geçiyor elime. Uzun lafın kısası Office Space çok kral bir filmdir ve düşmesi gereken jetonları tetikleme yeteneği vardır.

Office Space / Ofis Çılgınlığı (1999)

Hayatının şaftı kaymış esas oğlanımız Peter Gibbons (Ron Livingston), Houston’da Initech şirketinde yazılımcı olarak çalışmaktadır. Her gün yazılımcı arkadaşları Samir (Ajay Naidu) ve Michael Bolton (David Herman) ile birlikte ruhsuz ofis ortamına katlanmak zorunda kalan Peter için işler hiç iyi gitmez. Derken bir cuma akşamı ilerde eski kız arkadaşı olacak sevgilisi Peter’ı verimlilik uzmanıyla görüşmesi için bir randevu ayarlar. Randevu sırasında verimlilik uzmanı ansınızın nalları dikince Peter’ın kafasındaki taşlar tekrar geri yerine oturmayacak kadar sarsılır.

7.8’lik IMBD puanının sahibi olan Office Space bence bu hafta sonunu değerlendirmek isteyeceğiniz bir film olabilir. Olur da izlerseniz mutlaka sonradan bu sayfaya geri dönüp film hakkındaki düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın 🙂 İyi seyirler.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;