Nasıl Yapılır

Facebook Silinen Mesajları Geri Getirme

Yeri geldiğinde modern teknolojiyi saçından tutup yerlerde sürüklesek de, benim gibi çorabını koyduğu yeri bulamayan adamlar için nimetleri saymakla bitmiyor 😀 Geçtiğimiz gün eski bir müşterimin telefon numarasına ulaşmam gerekti. Aksilik bu ya, adamın numarasını ne rehberde ne de notlarımın arasında bulamadım. Sonra bir takipçimin sorununa derman ararken Facebook silinen mesajları geri getirme yöntemiyle bu müşterimin numarasına erişebilme fikrini düşündüm.

Sonuç olarak evet, aradığında çorabını bulamayan adamlardan biri olarak yine modern teknolojinin nimetlerinden neticemi kurtardı. Bilmeyenler görmeyenler için de Facebook’da sildiği mesajları nasıl geri getirebileceklerini bir rehber olarak yayınlamanın faydalı olacağını düşündüm. Buyrunzzz;

  • Facebook hesabınızla oturum açtıktan sonra sağ köşedeki naham da şu ufacık tike tıklayın.

  • Açılan pencereden “Ayarlar” menüsüne geçiş yapın.

  • Ayarlar menüsü açıldığında Genel sekmesinin hemen altında yer alan “Facebook verilerinin kopyasını indir” linkine tıklayın.

  • Karşınıza gelen sayfadan “Arşivimi Başlat” butonuna tıklayın ve Facebook şifrenizi girin.

  • İndirme talebiniz oluşturulduğunda karşınıza böyle bir ekran gelecek ve Facebook sizin için arşiv dosyanızı oluşturmaya başlayacak. Arşivin hazırlanması hesaba göre farklılık gösteriyor. Yine de en fazla birkaç dakika sürecektir. Arşiviniz hazırlandığında mailinize arşivinizin hazır olduğunu belirten bir mail gönderilecek.

  • Mailiniz geldiğinde, size ulaşan mailin altında yer alan bağlantıyı tıklayarak indirme sayfasını açabilirsiniz.

  • Link açıldığında tıpkı aşağıdaki gibi bir indirme sayfası karşınıza gelecek. “Arşivi İndir” butonuna tıklayalım.

  • Facebook bu dosyanın içerisinde tüm hesap verilerinizin yer alıyor olması nedeniyle sizden bir kez daha şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayın.

  • Şimdi inen sıkıştırılmış arşiv dosyasını klasöre çıkarmamız gerekecek. Eğer bilgisayarınızda yoksa WinRAR veya WinZIP benzeri bir arşiv programını kurarak dosyayı klasöre çıkartabilirsiniz.

Dosyayı klasöre çıkardığınızda tıpkı aşağıdaki gibi farklı klasör ve dosyaların olduğunu göreceksiniz.

Videos: Hesabınızdaki video yedeklerinizi içeren klasördür.

Photos: Klasörler halinde Facebook’da paylaştığınız tüm fotoğrafların yedeğinin yer aldığı klasördür.

HTML: Facebook’daki silinen mesajlar ve çok daha fazlasına erişeceğimiz arşiv klasördür.

HTML klasöründe yer alan dosyaların tümü Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera veya Safari gibi internet tarayıcısı yardımıyla açabilirsiniz. Silinmiş Facebook mesajlarımıza ulaşmak için “messages.htm” isimli dosyayı açmamız gerekiyor.

Mesajlaşma geçmişimizin boyutuna göre bu dosyanın açılması ve görüntülenmesi biraz zaman alabilir hatta bu süreçte bilgisayarınız donabilir. Sabırla bekleyelim efenim.

Dosya açıldıktan sonra aşağıda olduğu gibi tüm mesajlarımızın birer arşiv kopyası bizi burada bekliyor olacak. Eğer CTRL ve F tuşlarına basarsanız bu sayfa içerisinde arama yapabilir ve ihtiyacınız olan mesajlara daha çabuk ulaşabilirsiniz. Örneğin ben, firmanın adını yazarak müşterime hızlıca ulaşabildim.

Halledemediğin veya işin içinden çıkamadığın bir adım mı oldu? Korma, yarı zamanlı süpermen’in cevapları seni aşağıdaki yorum kutusunda bekliyor olacak 🙂

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.