En Popüler İçeriklerİşler Güçler

Evden Çalışma Rüyasının Tahmin Edilemez 5 Dezavantajı

Pijamayla iş bitirmek harika bir rüyaydı.

Şaşılacak bir şey yok.

Evden çalışmak göz ardı edilemeyecek avantajlarıyla geliyordu.

 • Ulaşım maliyetinin sıfırlanması,
 • Zamandan, yolculuk masrafından ve ulaşım maliyetlerinden tasarruf,
 • Kendiniz ve ailenize daha fazla zaman ayırma avantajı,
 • Yüksek verimlilik (en azından başlangıçta diyelim)
 • Daha fazla özgürlük,
 • Esneklik ve çalışma sisteminiz üzerinde kontrole sahip olma hissi…

Bu liste, evden çalışmanın avantajlarıyla uzayıp gidebilir… Home Office çalışmanın avantajları düşünüldüğünde, son 10 yılda evden çalışan insan sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması şaşırtıcı değil.

Evden çalışmak, başlangıçta parıltılı ve altın değerinde görünse de zamanla, abartıldığını fark edeceksiniz.

Neden mi?

“Başlangıçta kazançlı gibi görünen tüm avantajlar, bir süre sonra size musallat olacak.”

Evden çalışmanın daha nice dezavantajı var! Home Office çalışma ve Freelancer çalışma hayatımı geride bırakalı 1 buçuk seneden fazla oluyor. Artık evden çalışmanın neden kötü bir rüya olduğunu size 5 maddeyle açıklayabilirim…

01. Selam! Ben, Mis Gibi Monoton Rutin

Evden çalışmanın rutine dönüşmesi sıkıcıdır. Rutin size mis gibi monoton bir hayat yaratır ve bu laneti evden çalışmayan kişilere anlatmanızla geçirmenizi bekler.

Ofis çalışanları için akşam eve dönüp Netflix’e gömülmek, günün sonuda yapabilecek en iyi aktivitedir. Evde çalışanların ise tek istediği, günün büyük bölümünü evde geçirdiğinden dışarı çıkmaktır.

02. İş-Hayat Dengesi Bir Balondur

İş-hayat dengenizin birbirine boca olması biraz zaman alabilir. Ama bir gün, mutlaka iş-yaşam dengeniz birbirine girecektir.

Çalışma saatlerinin sabit olmasının bir nedeni vardır; bu saatler boyunca eldeki görevlere odaklanmanızı sağlar. Evden çalışma özgürlüğü, ertelemeye yol açabileceğinden çalışma saatlerinizi kolayca kaybedebilirsiniz.

Netflix'e Dalmak

Evden çalışmanın verdiği özgürlük gücü, sizi tembel birine dönüştürebilir. Çalışma saatleri boyunca Netflix’e, kitaplarınıza, filmlere ya da başka uğraşlara girişmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

SPOILER ALERT: Bu alışkanlık bir süre sonra bağımlılığa dönüşecek.

03. Sordum Newton’un Hareket Yasalarına

Home Office çalışırken ofise gider gibi giyinmeniz gerekmez. Pijamalarınızla yaşamak, bir süre sonra norm haline gelir. Evet; yeni kıyafetler almanız gerekmez. Ama moda anlayışınız ve gardırobunuzdaki alternatifleriniz de yavaşça tükenir.

Home ofis çalışmanın dezavantajları

Netwon’un Hareket Yasalarını ve atalet ilkesini sevdiğimizden, aktif kalmak ve egzersiz yapmak bile zorluk haline gelir. Sahi, ne diyordu Newton’un yasası?

“Harici bir kuvvet tarafından yönlendirilmedikçe, Sabit duran bir nesne sabit durmaya devam eder.”

Ben de diyorum ki; Evde kalan bir kişi, evde kalmaya devam eder!

04. Yamulan Siz Değilsiniz; Dikkatiniz!

Evden çalışmak, evde olmanın getirdiği dikkat dağıtıcı unsurlarla üretkenliğinizi değerlendirmeyi zorlaştırabilir. Uzaktan çalışırken, çalışma ve yaşam arasındaki sınırların örtüşmemesi için bir çalışma programına uymalı ve bu programa bağlı kalmalısınız.

Home ofis çalışırken odaklanmak

Aksi halde, dikkatinizle birlikte siz de yamulacaksınız… Evde aileniz, karınız, çoluğunuz, çoğunuz yaşıyorsa dikkatinizin sürekli dış mihraklarca sınanacağını unutmayın.

Güzel bir kulaklık yardımcı olabilir ama sınırı bir yere kadardır…

05. Evden Çalışmak, Yalnızlık ve Depresyonla Gelir

Sosyal hayvanlarız ve etkileşime ihtiyacımız var. Tüm gün evdeyseniz; kaçınılmaz arkadaş etkileşimleri, ekip gezileri ve ofiste gerçekleşen tüm sosyallikten yoksun kalırsınız.

Tüm şirketlerin mutlu bir atmosferi ve pozitif kültürü sürdürmeyi birinci öncelik haline getirmesi boşuna değildir. Home Office meslektaşlarınızla iletişime geçmeye çalıştığınızda, uzak olmanın nasıl bir dezavantaj olduğunu daha iyi fark edeceksiniz.

İletişim, fikirlerinizi paylaşmanıza ve topluluğunuzda olup bitenlerden haberdar olmanıza yardımcı olur. Ofisteki meslektaşlarınızla çalışmak, size daha fazla deneyim katabilir ve çalışma alanınızdaki en son trendlerle donanımlı hale gelmenizi sağlayabilir.

Ofiste çalışan insanlar

Evden çalışırken depresyonla başa çıkmak ve mod düşüklüğü evrelerini ele almak zor olabilir. Depresyon, bir zamanlar keyif aldığınız sosyal etkileşimler ve aktivitelerden kaçınma ihtiyacı doğurur. Bu gibi durumlarda, tek başınıza olduğunuz için izolasyon devam eder.

İPUCU: Sosyal etkileşimleri sürdürmek için çaba göstermek daha da zorlaşır. Kafelerde, ortak çalışma alanlarında çalışmak veya ofisi ziyaret etmek, bazen sosyal etkileşimleri sürdürmeye ve akıl sağlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur.


Gitmeden Önce…

Uzaktan çalışmak istediğiniz bir işe başlamak istiyorsanız, umarım önce bu sert gerçekleri göz önünde bulundurursunuz.

Evden çalışma; home office deneyiminiz mi var?

Yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşarak, onlarca okura ilham olabilirsiniz! 😊

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

21 Yorum “Evden Çalışma Rüyasının Tahmin Edilemez 5 Dezavantajı

 1. Erdi Yanıtla

  Hiçbir zaman homeoffice bir işim olmayacak ancak birgün hasbelkader olursa da tüm bunlaeı göze almaya razıyım 😁

 2. Cansu Demir Yanıtla

  Sanırım biz dışarıda calışanlar için zor olan bir durum ama bence dezavantajları pekte sorun olmaz gibi : )))

 3. Melhuzat Yanıtla

  Her ne kadar dezavantajı olsa da en büyük hayalim evden çalışabilmek. Umarım bir gün hayalime ulaşabilirim. Bu arada sevgili Burak uzun zamandır yazılarını severek takip ediyorum, daha sık yazman dileklerimle…

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Selam Melzuhat, bir gün hayalin gerçekleşirse, ki umarım gerçekleşir, evden çalışmanın dezavantajlarıyla karşılaşacak ve her hayal gibi bunun da kıtırlı bölümleri olduğunu göreceksindir. Çok teşekkürler. Her hafta Perşembe günü yeni bir içerik yayınlıyorum 😊 Yeni bir şey yayınladığımda seni rahatsız edebilmem için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutma lütfen. 👋

 4. Yasin Yanıtla

  Hayatımın bir döneminde home office çalıştım ama pek rahat edemedim açıkçası. Ya da fazla rahat ettim bilemiyorum. Sağlıklı yaşama da kafayı taktığım bir dönemde sitelerimden birini taşırken yemek yapmaya çalışınca bu işi benim beceremiceğimi anladım. 🙂

  Şuan bir ofisim var ancak canım ne isterse onu yapıyorum açıkçası. Canım isterse evden çalışıyorum canım isterse kalkıp ofise geçiyorum.

 5. Onur Yanıtla

  Grupla youtube gibi bir mekanda herkes birbirini görerekte çalışılabilir.
  -Dostum kalemin çok güzelmiş hediye edebilir misin?
  -Yarın kargoya veriyorum.

  -Dostum arkandaki kalpli bez ne?
  -D….

  :)=

 6. canan yürekli Yanıtla

  Yaklaşık 4 yıldan beri evden çalışıyorum. Çocuğum olduğundan beri evdeyim yani. Hem onu büyütüyorum hemde evden çalışıyorum. Kadın olmak zor evet ama çocuklu ve çalışan kadın olmak çok daha zor bu hayatta o nedenle evden çalışmayı keşfettiğimden beri hayat benim için biraz daha çekilir hale geldi diyebilirim. Evet bazı dezavantajları elbette var ama içinde bulunduğumuz çağ artık evde çalışmaya teşvik ediyor.

 7. Ebru Silva Yanıtla

  3 yıldır home ofis çalışıyorum. Anneyim. Virüsden önce çok yoğun bir iş tempom vardı, . Saydığınız dezavantajlar genelde doğru. Ancak Büyük şehirler için. Asosyalleşiyorsunuz. Her şeyi sipariş ediyorsunuz. Kalabalık sizi yoruyor. AVM ler işkence. Zaten bir yere ulaşabilmek aracınız varsa 1 saat, yoksa tıklım tıkış toplu taşıma. Eviniz huzur oluyor. Temponuz yoğunsa düzensiz beslenme ve devamlı aynı pozisyonda kalmaktan kilo alma ve sağlık problemleri oluşabiliyor. ANCAAAAAK son bir yıldır Ege ‘de bir tatil beldesindeyim. Özellikle kışın kalabalık olmadığı için dışarı çıkmak boğucu değil. Hatta bisikletle yada yürüyerek gidiyorum birçok yere. Marketimi eczanemi fırınımı tanıyorum hatta sokaktaki temizlik işçisiyle bile selamlaşıyorum. Evde de dışarıda da huzurluyum. Şehirde AVMler sinemalar barlar kalabalıklar bana çekici gelmediği için neredeyse 7/24 çalışıyordum. Şu anda öğlen tatilimde bisiklete binmek yada yürüyüş yapmak; 18.00 oldu mu markete gitmek yada yemekten sonra sahilde bir kahve içmek rutin oldu…. Ev her yerde ev ama benim deneyimlediğime göre : evin dışı da önemli homeofis çalışanlar için.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Harika bir yorum Ebru Hanım 👏 Söylediğiniz her bir sözcüğe, her bir kelimeye katılıyorum. Sadece, bazen tüm ruhunuzla isteseniz bile büyük şehirlerden ayrılamıyorsunuz. Freelancer çalıştığım dönemde birçok müşterim İstanbul’daydı. Sürekli toplantılar ve durum değerlendirmeleri yapılması gerekiyordu. İstesem de deniz aşrı bir yere kapak atmam mümkün değildi. Freelancer dünyasında birçok değişken var ancak yine de yorumunuzun ben ve diğer birçok freelancer (evden çalışan) için faydalı olacağına inanıyorum. Teşekkürler 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.