Etiketler: Toshiba laptop Windows 7 yükleme

İşletim Sistemi

Windows 10’a Geçtim!

İşletim sistemi konusunda alışkanlıklarını pek hızla değiştirebilen biri değilim. Mesela Windows XP’yi uzun yıllar kullandım ve Windows 8 ilk çıkış yaptığında geçiş yapıp acayip beğenmiştim. Windows 10 ise vahşet ül dehşet olmuş arkadaş!

windows-10

Bir süre önce Windows 8’de sorun yaşayınca mecburen 1 ay kadar Windows 7 kullandım ve itiraf etmek gerekirse bence şimdiye kadar kullandığım abartısız en dandirik işletim sistemiydi. Windows 8’de 20 saniyede hazır hale gelen bilgisayarım, Windows 7’de 30 saniyede anca açılıyor 30 saniye sonra da hazır hale geliyordu. Bir de ne hikmetse 1 ay içerisinde hep güncellemeler ile karşı karşıya geldim ve bu durumdan sıkıldım. Geçtiğimiz gün Windows 10 çıkış yapınca ben de önlerden yerimi aldım ve bugün yorucu bir uğraş sonucunda Windows 8’i kurmayı başardım.

Rezervesiz Windows 10’a Nasıl Geçiş Yapılır?

windows-10-görünüm

Ben rezervasyon yapmamıştım, zira Windows 7 Home Basic sürümü için lisansım varken Ultimate (Pro da olabilir.) sürümünü kullanıyordum. Biraz araştırma yapınca Windows 10 iso dosyası indirsem yer diye düşündüm. Sonuç olarak yemedi! Windows 10’u kurdum fakat kendi lisans anahtarımı kullanabilmem için sadece tek sefere mahsus yükseltme işlemi yapma zorunluluğu varmış.

Derin bir küfür sillesinden sonra Windows 10’u silip, kendi lisans anahtarım ile Windows 7 Home Basic sürümünü kurdum. Bu sürümü kurduktan sonra Windows’un sitesinde yer alan yükseltme Client’ını indirdim ve çalıştırdım.

Bu Client öncelikle 4 saatte Windows 10’u indirdi. Evet, şaka gibi değil mi? Tam 4 saat bekledikten sonra da bir 2 saat Windows’un kurulumu için bekledim. Tamam, internetim biraz yavaş olabilir ama yok Windows indiriliyor, yok güncellemeler indiriliyor, o yükleniyor bu öyle yapılıyor derken tüm çalışma günüm yarıda kaldı.  Nihayetinde kurlum işlemi sonrasında Windows 10’a kavuşanlar arasındaki yerimi aldım.

Windows 10’u Beğendin mi? Biz de yükleyelim mi?

windows-10-masaüstü-değiştirme

Windows 10’u beğenmekten ziyade resmen aşık oldum! Zira bu sefer gerçekten bir şeyleri batırmamış köklü değişiklikler yapmışlar. Hem tasarım olarak hem de kullanım stabilitesi olarak kullanıcıyı anlayan ve beklediğinin fazlasını sunan bir işletim sistemi olmuş. Açıkçası Windows 10’dan ben bu kadar büyük bir performans ve yenilik beklemiyordum.

Özellikle Microsoft Store konusunda yapılan çalışmalar gerçekten takdir edilesi. Mesela telefonumda sıklıkla kullandığım parola saklama yazılımı 1Password’u artık bilgisayarımda da kullanabiliyorum. Böylece şifrelerim neydi diye her seferinde bilgisayar kullanırken telefona yapışmıyorum. Yada Wunderlist sayesinde bilgisayar başındayken de telefonuma elimi uzatmama gerek kalmadan kolayca ajandam üzerinde düzenlemeler meydana getirebiliyorum.

Windows 10 ilk deneyimde benden gayet olumlu bir puan almayı başardı. Eğer yeniliklere kapalı biri değilseniz ve işletim sistemi alışkanlığınızı kolayca değiştirebiliyorsanız hiç düşünmeden geçiş yapın. Bir de benim gibi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 sürümlerinden herhangi birine ait geçerli ürün anahtarınız varsa 1 yıl boyunca lisanslı yazılım kullanmış oluyorsunuz.

Düşünmüyorum da değil haaa!

Microsoft’un Windows 7 ve sonrası işletim sistemlerine ücretsiz olarak 1 yıllık lisans hakkı tanıması ise tamamen bir Pazar tuzağı gibi geliyor. Yani, 1 sene sonra Microsoft işletim sistemi güncellemeleri için 300 TL isterse hoop hepimiz eski sürümlerimize geri döneriz. Tabii, bir de şu var; 1 sene elin ayağın olan işletim sistemini bırakıp eski bir işletim sistemine dönmek sıkar. Bakalım Microsoft bu işin sonunda bize nasıl bir nanik yapacak?

11Şub
Nasıl Yapılır

Windows 7 Kurarken Mavi Ekran Hatası Çözümü

“Hata yapmayan, hiçbir şey keşfedemez.” der, Samuel Smiles peki ya yaptığı hataya tövbe edip tekrardan aynı hatayı yapan adama ne demelidir? En son kız arkadaşımın bilgisayarına...

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!