Etiketler: Otomobil

Otomobilin yağını değiştiren adam
Garaj

Motor Yağı Kaç Binde (Kilometre) Değiştirilir?

Gulyabanilere inanır mısınız? Bence inanın. Çünkü; motor yağı hakkında duyabileceğiniz hurafelerin, gulyabani hurafelerinden az olduğunu düşünmüyorum. İlk otomobilinizi aldınız, “yağ bakımı” veya “sıvı bakımı”nın motor için elzem olduğunu da biliyorsunuz, iyi de arabanın yağı kaç km’de değişir bildiğinize emin misiniz?


Tavsiye içerik: İlk Defa Araba Alacak Arkadaşlarım için 7 Tavsiye


Dahası: motor yağı değişimi gecikirse başınıza ne işler açabilir? Benzinli araçlarda yağ değişimi kaç km kullanımdan sonra yapılmalıdır? Ve motor daha sağlıklı çalışsın diye vaktinden önce yağ değiştirmenin israf olduğunu biliyor muydunuz?

Motor Yağı Kaç Binde Değiştirilir?

Her 5 bin kilometrede bir yağ değiştirmeyi gerektiren motorlar 1970’li yılların nostaljik büyüsüydü. Yağ teknolojisinin henüz başını alıp gitmediği bu yıllarda, yağın viskozite değerini şimdiki gibi çeşit çeşit ayarlama imkanımız yoktu. Bir de motorların üzerindeki mühendislik teknolojileri bugünki kadar kusursuz değildi.

Motor yağı taneleri

Eski motorlarda yağ, sürtünen parçalara karşı daha katı bir savaşmak vermek zorunda kalıyordu. Neyseki bunlar geride kaldı ve artık otomobilinizin yağını değiştirmeniz için gereken km ve zaman aralığı maksimum seviyelere ulaştı.

Şimdilerde modern otomobiller için konuşmak gerekirse yağ değişimi için menzilimiz en az 5 bin ila 10 bin km civarında oluyor. Bazı yeni otomobillerdeyse 20 bin km gibi uzun menzili bir yağ değişimi aralığı takip edilebiliyor.

Peki, siz otomobilinizin yağını ne zaman değiştirmelisiniz?

Elbette asıl ve şaşmayan kaynak -muhtemelen- daha önce bakmadan, torpido veya bagaja salladığımız kullanım kılavuzu ve servis kitapçığıdır. Bizim bazı ustalara göre, bu kılavuzları baz almak pek akıllıca değildir. Ustalarımız: “Yau adamlar öyle yazmış ama Türkiye’de bu şartlar yok ki! Onlar Amerigaya göre hazırlanıyor!” derler.

Eğer kullandığınız bir otomobilin kitapçığı Türkçe diline çevrilmişse, o otomobil ülkemizde satılmış demektir. Ülkemizde satılan bir otomobilin ise kullanım kılavuzunun kuru kuruya çevrilmiş olmasının imkanı yoktur. Bu kitapçıklar Türkiye şartları göz önüne alınarak belirlenmiş bakım standartlarını içerir. Buna göre bazı otomobiller 5 bin kilometrede bir yağ değişimi (6 ay içinde) veya 10 bin kilometrede bir (12 ay içinde) gibi size net ve otomobilinize uygun yanıtlar sunabilir. Kitapçığınız, otomobilinizde ne çeşit yağ kullanmanız gerektiği hakkında da size fikir verebilir.

Bu arada, benzinli araçlarda yağ değişimi kaç km menzilden sonra yapılmalı veya dizelde ne zaman yapılmalı gibi ikilemlerle uğraşmak pek sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Önemli olan motorun yapısıdır ve kitapçığınız size varsayım yerine en doğru cevabı verecektir.

Vaktinden önce motor yağı değiştirmek israftır!

Vooow haram! Nasıl ki vaktinden sonra otomobilinizin yağını değiştirmek motora iyi gelmeyecekse vaktinden önce motor yağı değiştirmek de cebinize iyi gelmez. Bazen hepimiz motor yağının, motorun sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğunu düşünür ve 2 bin 3 bin kilometre önce yağın değiştirilmesine özen gösteririz. Böylece kaba taslak bir hesapla; her 3 yağ değişiminde ortalama 1 yağ değişimi zarar ederiz.

motor silindir ve pistonları

Oysa yağ değişimi için doğru kilometre ve kullanım şartlarını biliyorsak, nokta atışı yapabilir, tam vaktinde aracımızın yağını değiştirerek gerektiği kadar harcama yapabiliriz. Yağı geç değiştirmenin tasarruf olmadığı gibi erken değiştirmek de sanıldığı kadar faydalı değildir.

Normal bakım vaktinden 2-3 bin kilometre önce otomobilinizin yağ bakımınızı yapmanıza neden olabilecek bazı durumlar da vardır. Bunlar:

  • Sürekli kısa mesafeleri, yoğun trafikte, aşırı sıcakta veya soğukta gitmek.
  • 80 KM/H’nin altında çok uzun süre yol almış olmak.
  • Aşırı çamurlu, tozlu ve tuzlu yollarda seyretmiş olmak.

Motor yağı değişimi gecikirse ne olur?

Motor yağı değişiminin gecikmesi, motorunuzun sigara içmeye başlaması gibidir. Hemen öldürmez, önce süründürür ve sonunda öldürür. Motor yağı aracınızda tavsiye edilenden uzun süre kullanıldığında viskozite değerini kaybeder. Bunun akabinde:

  • Motorunuzda yağ filtresi adında bir parçanın olduğunu biliyorsunuzdur. Bu parça bir süre boyunca motorunuzu temiz tutmaya yardımcı olur fakat yağ değişiminizi doğru zaman aralığında yapmadığınızda, ufak parçacıklar motorun içine yayılabilir.
  • Motor yağlarının içeriğinde sürtünmeyi engelleyen önemli bileşenler vardır. Bu bileşenler zamanla geçerliliğini yitirirler. Motor yağını olması gerekenden uzun süre kullandığınızdaysa motor yağı artık aşınmaları tolere edemeyecek hale gelir. Motorunuzda aşınmalar başlar ve motorunuzun ömrü kısalır.
  • Motordaki parçalar arasında daha az sürtünmenin olması, motorunuzun sessiz çalışmasına yardımcı olur. Yağınızı belli aralıklarla değiştirmediğinizde ve kirli yağı kullandığınızda motorunuzun daha gürültülü çalıştığını fark edeceksinizdir. Bu gürültü bir nevi siz ve aracınızın motorunun ayrılacağı yakın geleceği müjdeleyen hüzünlü bir şarkıdır.

Otomobilinizin yağ değişimi hakkında hala aklınıza takılan bir şey varsa, hemen aşağıdan yorum yaparak; sormak veya paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz.

LPG İşletmek
27Oca
Garaj

Bi’ Üşengeç Mevzular: LPG Ruhsata Nasıl İşlenir?

LPG’nin litre fiyatı dağı bayarı aştı düz etti. Benzini sopayla kovalayan LPG fiyatlarına rağmen benimki gibi fındık kadar motoru olan bir otomobil kullanıyorsanız LPG hala yakıt...

kilitli araba kapısı
21Haz
Bak Bu Tutar!BurakTubeGaraj

Anahtarsız Araba Kapısı Nasıl Açılır?

Anahtarsız araba kapısı nasıl açılır? Hiç düşünmüş müydünüz? Hepimizin en büyük kabusu ve bazen kurtarıcısı anahtarlar… Bu hınzırlar bazen bir anda cebinizden düşüyor ya da...

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!