Etiketler:iki dirhem bir çekirdek özeti

Kitap Yorumları

Okudum; İki dirhem bir çekirdek – İskender Pala

Sözüm meclisten dışarı dostlar bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum, hani dilim dilim doğrasalar beni marmara ege karadeniz ve hatta akdeniz cacık olur diyorum. İşte o kadar dar zamanlar bunlar kafamı kaşıyacak zamanım yok kitap okumadan uyumayan ben artık kitap nedir unutur oldum. Hafiften yoğunluk bitince de iki dirhem bir çekirdek’i okudum bitirdim.

Zaten çok kalın bir kitap değil ve okuması oldukça eğlenceli. Şimdi kitapları temelde hava atmak için okuyanlardansanız bu kitabı sakın kaçırmayın. Kitap türkçemizin içerisine yer etmiş deyimlerin hikayelerini anlatıyor hani bir arkadaşınız konuşurken “oğlüem atı alan Üsküdar’ı geçti” dediğinde ona bu sözün hikayesini anlatarak hava atmak istiyorsanız muhteşem bir eser. Tabii muhakkak karı kız tavlama konusunda da size bazı teorik avantajlar katacaktır. Bana kattı mı derseniz, yok valla katmadı veya katmıştır ama sahada uygulama fırsatım olmamıştır. Elizabeth’i saygıyla analım bu arada sizler için. Ayrı konu ben okumak için değil gerçekten ilgimi çektiği için okudum.

Şayet sizin ilginizi çekmiyorsa mutlaka karıya kıza hava atma potansiyelinizi düşünün mutlaka ilham gelecektir. Yok karı kız ile de ilham gelmiyorsa ya erkek değildinizdir (kız isen bir not hala sevgilim yok :D) ya da erkeklikten uzaklaşıyorsunuz demektir. Güzel bir başlangıcı yine güzel bitirelim.

Övünmek gibi olmasın ama dostlar
kendimi hıyar gibi hissediyorum
hani ince kıyım doğrasalar beni
akdeniz cacık olur diyorum

ve hatta atlas okyanusu
ve hatta hint okyanusu
ve hatta hatta büyük okyanus cacık olur diyorum

Dörtlüğün sahibi Barış Manço’yu saygıyla anıyorum.