Eşeğin Fikri
Okuduklarım

Eşeğin Fikri – Her Türkün El Kitabı – Ferhan Şensoy

Mevcudiyetimizin osuruktan alameti olarak, “kıskanmak” adında bir şey icat edilmiş. Kimi az yiyip çok düşünen argadaşlara göre kıskanmak; “Sahip olmak istediğiniz ancak olmadığınız şeylerin yokluğuyla helalleşmek” olarak tanımlanıyor. Bana göre kıskançlık Ferhan Şensoy’dur. Dış dünyadan soyut ve müteahhit elinden çıkmış mantolanmış bina gibi olduğumdan, kimi lezzetleri geç yakalama gibi dingildek bir huyum var. Mesela Yüzüklerin Efendisi’ni üniversite çağında, The Godfather üçlemesini ise geçtiğimiz senelerde izlemiş adamım.

Ferhan Şensoy’a dair Ferhangi şeyleri, Selçuk Aydemir’in okuduğum Mahalleden Arkadaşlar kitabının kafamada bıraktığı balyoz etkisinden sonra keşfettim. Ayaküstü bir D&R alışverişimde, her Türkün el kitabı olduğu atfedilen Eşeğin Fikri kitabına sahip olunca, böyle bir adamın eserlerini kaçırdığım için kendimi kınamaya başladım. Eğer siz de kınamak isterseniz haber verin. Ortaya bir yere bir kınama butonu koyarız, ona tıklayınca beni kın kın kınamış olursunuz.

Eşeğin Fikri kitabı ve denememeler

Ferhan Abi’ye dair en büyük sorun kitaplarının çat kapı bulunmuyor olması. D&R ve diğer tüm mağazalarda “Denememeler” kitabını bulamadım. Zaten kitabın kapağında “meme” olduğu için, bugünün Türkiye’sinde kitabın neden tekrar baskıya girmediğini anlamak çok zor değil. Ne diyorduk? Hah evet, eşeğin fikri…

Eşeğin Fikri, Ferhan Şensoy tarafından kaleme alınan beşbenzemez denemelerden oluşuyor. Eğer sayarken arada sektirme yapmadısıysam, kitapta okurken zevkten dört köşe olacağınız 46 tane deneme yer alıyor. Denemelerinde kâh gündelik hayata bir şeylere giydiren Ferhan Abi, kâh yeri geliyor ufuk açıp çakralarınızı tokat manyağı yapıyor. Toplamda 159 sayfa olması sizi yanıltmasın. Ferhan Abi’nin kendisi küçük puntolu yazılara benim gibi kıl oluyormuş. Hatta bu konuya “Orijinalinden Pahalı Korsan ‘Don Kişot’ “ denemesinde uzun uzadıya değiniyor.

Zaten böyle şeyler yazan adamların kitabını, anneniz sevdiğiniz bir şey yapınca komşulara boca ederek bitirme süratinden daha hızlı bitirebilirsiniz. Unutmadan kitabın adı, kitabın son denemesinden geliyor.

Eşeğin fikri kitap eleştirisi ve elleştirmesi

Eşeğin Fikri ile elleştiğim süre boyunca “Ulan dedim, bu adamların değerini biz hep ölünce bileceğiz!”. Allah uzun ömür versin. Böyle kaliteli mizah, böyle güzel edebiyat yapan adam artık çok az. Siz benim dijital dünyada karaladıklarıma bakmayın. Hiçbir yazımla Eşeğin Fikri’ndeki kadar insanları eğlendirecek şeyler yazamayacağımı düşünüyorum. (Belki bu kendi yaptığım işleri dingildekçe yerden yere vurma huyumdan da kaynaklanıyor olabilir.)

Çok beğenmiş olsam da geleneksel giydirmelerimi yapmazsam incilerim dökülür. Birincisi kitabın kapağı. Zübeyde Teyze’nin balkonu gibi pembe ve mordan oluşan kitap yetmezmiş gibi üzerinde alenen eşek barındırması dikkat çekiyor. Otobüste metrobüste elinize kitabı alırsanız anim Allah fellik fellik gözüyle yer millet sizi… Çok pis nazara falan gelebilirsiniz.

İkinci takıldığım nokta ise “Her Türkün El Kitabı” sloganı oldu. Sanırım Türkçülük adı altında her şey sattığından dolayı sloganın yayınevinin işgüzarlığı olduğunu düşünüyorum. Laf aramızda vaktiyle yayınevinde çalıştığımdan ne boklar yiyebileceğimizi gayet iyi biliyorum.

Özüyle sözüyle Eşeğin Fikri kitabı edebiyatı, düşünmeyi ve kaliteli mizahı seven herkese gider bir kitap. Ayrıca Ferhan Şensoy’u tanımak için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Mutlu dingildemeler!


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Kardeşim Yanlış Anlama, Dilenci Değilim Ama...

2 dakikadan uzun süredir buradasın, öyleyse süper renkli bir takibi hakettim 👏👇