Denememeler

Erkekler Neden Evlenmekten Korkar?

Asırlar önce anonim birileri ortaya atılmış ve “Bekarlık sultanlıktır aga.” demiş. Yapma yauv olur mu öyle şey efendim’cilerden biri de buna cevaben “Madem bekarlık sultanlıktır, hangi sultan kendini donunu yıkar?” savunmasını yapmış. Benim anladığım kadarıyla ağız dalaşı burada bitmiş çünkü farklı bir anonim abi/abla çıkıp devam savunması yapmamış.

Yalnız bu laf ortaya atıldığına göre bize cevap hakkı doğmuş. Ben cevaben; “Yavrum o işler artık öyle olmuyor. Kimse kimsenin donunu görmüyor makine diye bir şey var.” savunmasını yaparak işe başlamak istiyorum.

Objektif olmak gerekirse çevremdeki Allah’sızların hepsi çatır çutur evlenmeye başladılar.

Evlenme aşamasını geçip çoluğunu çocuğunu kucağına alan mı ararsın, ardı ardına davetiye yağmuruna tutulmanız mı dersiniz, ne dersiniz deyin. Tüm bu olan bitenleri hayretle izlerken kendimi tam evlilik yaşında evliliğe o kadar uzak hissediyorum ki anlatamam.

Sanki hayat ikiye ayrılıyor; evlenmeden önce ve öldükten sonra… (Tamam lan, biraz abartmış olabilirim.)

Annem’in baskısı deseniz ayrı bir mevzu.

 • Yauv benim telefonum nerede anne gördün mü?
 • Sen evlenmiyon mu daha guzuuuum? Bak falanca da evleniyormuş.

Kadına artık mee’liye mee’liye gözümün içine bakıyor.

Tamam biliyorum valideciğim, torun tombalak sevmek istiyorsun ama sen çocuk seveceksin diye neden bu başımı zamansız yakma çabası?

Buraya kadar evliliğe elimden geldiği kadar giydirdim, hörseledim ve ötekileştirdim. Şimdi bu eylemlerin arkasında yatan nedenlere kısacası “Erkekler Neden Evlilikten Korkar?” klişe sorusunun cevabını klavyemin tuşu bastığınca açıklamaya çalışacağım.

Yalnız şu konuda helalleşelim. Bir elinizin parmakları bile bir değilken, insanların bir olmadığının bilincinde olun.

Benim için evlilikten korkmak namına geçerli sayılan bir nedene başka bir erkek hiiiiç mi hiiiç takılmıyor olabilir. Sonra yorumda bana giydirmeye çalışmayın lütfen.

Sorun Bugün Değil Yarın için Güvenemiyoruz

“Hadi yavrum evlenin de bir yastıkta gocayın” lafını bence artık literatürden kaldırmamız vakti geldi, geçiyor. Etrafımda o kadar çok boşanmışlar kulubü üyesi var ki apışıp kalıyoruz oğlum!

Ya diyorsun tamam bu kızla olur bu iş. Sonra o kızın ters ve sizin fikirlerinize tamamen zıt hareketlerini görüyorsunuz. (Bu evreye özellikle ilişkinin ilk yılında sonra geçiliyor)

Bunu sakın diş macununu ortasından veya dibinden sıkma muhabbetiyle karıştırmayalım.

Mesela ben diyorum ki, şehrin gürültüsünden bıktım. Kaçıp gitmem lazım benim buralardan. Kız diyor ki “Yiiiııığğğk ben İstanbul’dan başka yerde yaşayamam.”

Psikopat mısınız lan?

Oğlum bunun bize üç gün sonra kocaman bir sorun olarak döneceğini göremiyor musun?

Haberiniz olsun kızlar, bu kadar uyumsuz olursanız biz evlilikten götün götün kaçarız. Saman alevi gibisiniz mınna koyim! Lan biraz ele yola gelin, neden hep bu bana tripleri? Uyumlu olun azıcık…

Düzenli Giderler Çeşmesine Ağzınızı Dayayıp Kana Kana İçmek

Babalar, babalaaaar! Heey size diyorum. N’aptınız oğlum siz? Ha n’aptınız yani?

Lan kızın bir dediğini iki etmemişiniz de iyi halt etmişsiniz. İstediği gelinlik parasına Beşiktaş’da işlek caddeden tükkan tutuyoruz. Buna çok da güzel bir kılıf hazırlanmış herkes onu kullanıyor.

“Aaa ama ben bir kere evleneceğim?” E iyi o zaman kolay gelsin mınna koyim. Kendi başına evlenmediğinin farkındasın değil mi? Ha, tamam o zaman.

Kanaatkar olmak ve bu zamanda gerçekten kanaatkar kadınları tanımak çok zor. Her şeyin en iyisi olsun, her şeyin en güzeli olsun. Olsun da yavrum para yok lan, para…

Ben o gelinlik parası için hayatımın tam 8 ayını neden veriyorum? Neden veriyoruz? Mal mıyız biz?

Maksat Gönüller Değil, Kafalar Bir Olsun…

Gönüllerin bir olduğu işlere girdik çıktık, gördük, geçirdik, geçirildik. Şu yaşımda öğrendiğim bir şey varsa o da yalnızca gönüllerin bir olmasının bir boka yaramadığı oldu.

Zevklerinizin bazı noktalar uyuşması hatta karakterlerinizin tamamlayıcı özelliklere sahip olması gerekiyor.

Yoksa hep kafalar yakamoz.

Rollar Coster ruh haline sahip bir kadın inanın bize hiç çekici gelmiyor.

Düğünler, Dernekler. Bir de Kır Düğünü Siki var Başımızda!

Yakın zamanda çok sevdiğim bir abim evlendi. Adamın tüm evlilik masrafı 30 bin küsür TL. Neden mi? Çünkü eşi gerçekten mantıklı bir kadın.

Bir kere kadınlar evlilik hakkında karşımıza “Aaağaaayht ben bir kere evleneceğim” modeliyle çıkınca bize bir darlar geliyor, afakanlar basıyor. Bu açıklamayı icat eden kişi her kimse onunda buradan sülalesine kaydırayım. Arkadaşlar tamam olsun, olmasın demiyorum. Fakat az biraz mantık. Çok değil amına koyayım valla, birazcık yeter.

Sırf insanlara gösteriş yapmak için havaya saçılan paralarla çiftlerin boynuna yıllarca devam edecek borçlar yükleniyor. Hayır ne gereği var?

Ben o kır düğünü saçmalığı furyasına katılamam arkadaş. Kır düğünü parasına gider Roma’da balayı yaparız. Hatta aynı parayla ayak üstü geçerken Paris oradan Berlin oradan Viyana’ya geçip bakkala gitmiş gibi ülke ülke gezer geri döneriz.

Hani önemli olan bizdik? Neden bu kır düğünü inadı laağn?

Özgürlüğü Kaybetmek

Bugüne kadar bu konuda hatayı kabul eden tek bir kadın görmedim, tanımadım, bilmiyorum. Evlenmek aynı hayatı paylaşmaktır. Zehir etmek değildir.

Evli arkadaşlara bakıyorum adam akşam dışarı çıkamıyor. Utanmasa kadın adamı akşam ezanıyla birlikte eve sokacak, sepetten su salacak, salçalı ekmek de tutuştur eline hooop tam oldu.

Nedense toplumsal olarak kadın erkeği kontrolü altında tutacak gibi bir algı hastalığı var. Bu hastalıktan muzdarip kızlarımız evlenince hayatımızın büyük bir bölümünü değiştirmemizi istiyor.

Yemezler yavrum, yemezler…

Bonus: İş Güç Durumları

Evde kalacak erkek adayı olmamın önde gelen nedeni işim. İşim, günümün büyük bir bölümünü tüketiyor ve yalnızca hafta sonu 1 gün (bazen hafta sonu dahil) güpür güpür çalışmam gerekiyor.

Kızlarımız ilgi istiyor!

İnsan sevdiği insanla zaten ilgilenir. Evlenme gibi bir geyik ortada dönüyorsa erkek buna hazır demektir. Benim gibi çalışma temposu çok yüksek olan, gecesini gündüzüne katıp çalışan erkekler kendilerine bile ilgi göstermiyor haberiniz olsun. O ev kolay geçinmiyor, kredi kartları ve krediler kolaydan ödenmiyor bilin istedim. Daha dur hele 320 bin borç kitleyip ev alacağız bir de değil mi?

Son Söz:

Henüz benim için gelin aday adayı adayı (yani aday adayı olabilecek aday) bile ortada yok. Evlilik işleri kritere kağıda küreğe bakmaz farkındayım ama insanın hayatının sonuna kadar sürecek birlikteliğe adım atması inanın kolay değil. Zaman tanıyın, anlayışlı olun.

Dip not; bir gün evlenecek olursam (yakın gelecek için umudum yok) mutlaka bu yazıya geri dönüp bir tez çürütme yazısı hazırlayabilirim. Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

9 Yorum “Erkekler Neden Evlenmekten Korkar?

 1. Ali Çömez Yanıtla

  İşte budur yeaaah 🙂 yani aga yıllardır içimde tuttuklarımı yazmışsın, böyle bir kaynak olamazdı tenkyularımı sunuyor, abe bu yazıyı da konuyu iletmek istediklerime paslayrım :))
  Şu anda üşenmesem 10 kez okurduk harbi çok güzel yazı 😀

 2. esra k. Yanıtla

  :):) yazıyı gülümseme ile okudum. ya ne kadar korkutmuşlar seni evlilik hakkında. 🙂 ama yazının çoğuna katılıyorum. Buradan hemcinslerime seslenmek istiyorum. bir gelinliğe o kadar para verilmez bir düğün mekanına o kadar para harcanmaz. Siz kendinizi mutlu etmeye çalışın başkalarına nasıl gösteriş yaparım peşine düşmeyin. Emin olun kimse gelinliğe ne kadar para verdiğinizi tam olarak bilmeyecek bilse bile lan bu gelinliğe bu kadar para vermiş salak güzel de olsa bari diyecek 🙂 o yüzden gerek yok böyle fuzuli para harcamalarına. İnan evlendikten sonra evinin içinde eşinle tek muhabbetin şu borcu sen öde şunu ben ödeyeceğim olur. Sonra da bu sıkıntıları atlatamaz boşanırsınız:) bak ben 9 bin tl ev dizdim ve içinde gayet mutluyum 🙂
  vay be kocam beni baya ucuza kapatmış 🙂 not: (burak göç beye ) beyni olan bir kız bulman umudu ile 🙂

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Esra Hanım, Enişte sizi çok ucuza ikna etmiş 😂 Günümüz şartlarında kızlarımızın hepsi “sonuçta bir defa evleniyorum” kafasındalar. Bakalım sonumuz ne olacak. Çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.