Bak Bu Tutar!İş GüçMobil uygulamalar

En Kral Kişisel Bütçe Takibi Uygulaması; Defter

Anneme babama sorarsanız ben Türkçedeki “Har vurup harman savurmak.” deyiminin tam karşılığıyım. Muhtemelen bu yazıyı bitirip “Yayınla” butonuna dokunduktan sonra artık Google için de bu deyimin karşılığı olacağım 😀 Sakın yanlış anlaşılmasın, sorun hiç ailemin parasını oraya buraya attırmam olmadı. Sorun, hesabını kitabını bilen bir insan olamamamdı. Bana küçükken babam hep “Sen bi işe girip çalış ben senin g*tünü göreceğim.” derdi… Çalışmaya başladıktan sonra yine aynı harcamalarım devam edince babam sustu bu sefer annem aynı şeyden şikayet etmeye başladı. Peki benim için dönüm noktası ne oldu?

Küçük hesapların peşinde koşmayı seven biri olamadım ama büyük hesapları hep mantıklı ve tartarak yaptığımı düşünüyordum. Derken, 5-6 ay kadar önce maaşımın 1 aylık sekteye uğraması jetonun makineden aşağıya paldır küldür yuvarlanmasına neden oldu. Dışarı çıksam çıkamıyorum, param yok. Bir şey almak istesem yine alamıyorum, param yok. Yemek yemek istesem yiyemiyorum çünkü yine param yok… O gün ilk kıvılcımlar kafamda patladı ve ulan ben nerede hata yapıyorum? sorunu kendime sorma şansım oldu.

Bitti mi? Bitmedi. Bu olayın üzerinden yalnızca birkaç ay sonra işimden ayrılıp ilk defa tamamen ciddi sorumlulukların altına girdim. Ne mi yaptım? Kendi işimi kurdum! Evet, ben artık patrondum! Artık bana iş verenler patronlarım değil müşterilerimdi. Tabii kendi işimi kurmamın alarmı istediğim saate kurmam ve diğer insanlara hava atmak dışında bana pek bir faydasının dokunduğunu söyleyemeyeceğim.

Mevzu o ki, kendi işimi kurmamla birlikte artık eski düzen harcamalar yapamayacağımın farkına vardım. Kendi işimi kurmak için önce ufak 3-4 bin liralık eskiden ufak ama şimdi gözüme büyük görünen bir borcun altına girdim. Bu borçlarla hesaplaşmam ve aynı zamanda kendime para ayırmam ve tabii bir de aynı dram filminin tekrarını yaşamamak için acil durum fonu kurmam gerekiyordu. Bunların hepsini hafızamda tutamayacağıma göre —kesinlikle tutamazdım— bana yardımcı olacak bir kişisel bütçe takibi ve gelir gider programı lazımdı. Bir de kendi işinizin sahibi olunca 40 farklı ödemeyi takip etmek zorunda kalıyorsunuz. E düzenli olarak gelen maaş da yok, ödemelerin yetişmesi için takip yapmam şarttı.

Hangi Kişisel Bütçe Programlarını Denedim?

Kişisel bütçe takibi

İşe önce Excel ile başladım. Yalnız ilk 10 gün sonra hesap klasöründe 10 farklı Excel tablosu olunca bu işin altından Excel ile kalkamayacağımı öğrendim. Gelenler ayrı, gidenler ayrı, gelecekler ayrı, harcamalar ayrı, iş harcamaları ayrı, proje bazlı ödemeler ayrı, birikimler ayrı ve unutmadan bir de acil durum fonumuz var… Excel tüm bunları karşılamak için çok sıkıntılı. Sadece tek yönlü gelir ve gider hesabı tutsanız belki işinizi görür ama ne fonksiyonları kullanırsanız kullanın bu kadar ayrı hesap söz konusu olunca işler corta bağlıyor.

Sonra birer birer App Store’u aşındırmaya başladım… İlk başta HomeBudget, Wally ve Spendee uygulamalarını denedim. Hepsinin kendine göre bazı dezavantajları vardı ve hiçbiri bana hem istediğim sadeliği hem de beklediğim işlevsellik performansını sunamadı. Bir de affederseniz ama ben biraz hesap kitap işinde sıkıntılıyım. Hal böyle olunca tabii hiçbirinde aradığımı bulamadım. Derken en sonunda Defter adıyla App Store’da öne çıkan bir uygulamada ilacımı buldum.

Neden Defter Uygulamasını Seçtim ve Özellikleri Neler?

Defter uygulaması

 • Baştan söyleyeyim gerçekten 5-10 farklı hesabı kontrol edecekseniz Defter’in ücretli sürümünü kullanmanız lazım. Abartılacak bir şey yok, adamlar senelik 18 lira gibi bir aidat alıyor. Bastırın alın, bir defter parasına tüm senenin hesabını tutun aga. Yeminle büyük nimet!
 • Benim için Defter’in en büyük avantajı verilerin internet üzerinde tutuluyor olması ve elbette çapraz platform desteği sunması olmuştu. Dışardayken harcamalarımı iPhone üzerinden giriyor, çalışırken de geleni gideni defter.net internet sitesinden hallediyorum. Bu da iğneden ipliğe her türlü geliri ve gideri bir bir unutmadan ve kaçırmadan kayıt altına almama yardımcı oluyordu.
 • Birden fazla hesap takibi olayının kolaylığına zaten hiç girmeyeceğim lakin kasa muhabbetinden bahsetmem lazım. Hesapların dışında ana kasalar oluşturarak iş bütçesini ayrı, kişisel bütçemi ayrı kasalardan idare edebiliyorum. Bu sayede kasadaki paranın tümünün benim olmadığının ve giderlerini karşılamam gereken bir işim olduğunun sürekli farkında oluyorum.
 • Son olarak Defter uygulaması, istediğiniz kasa veya hesabı Excel olarak döküm şeklinde sunabiliyor. Bir iki dakikalık düzenlemeyle bu Excel dosyasını tam istediğiniz gibi bir döküm haline getirebiliyorsunuz. Bu özelliği de müşterilere hesap dökümü çıkartma ek yükümü ortadan kaldırmış oldu.

Bütçemi Takip Etmenin Bana Faydaları Ne Oldu?

Kişisel gelir takibi

 • Bi’ kere en önemlisi artık stresli bir insanım, bu yüzden Defter’e kocaman bir teşekkürü borç bilirim. Her gün defalarca kez hesapları kontrol edip, “Ulan bu ay nasıl çıkacak bu ödemeler!” diye strese, krize giriyorum. Bunun iyi yanı kendi işimin patronu olsam da çalışmadığımda kasaya para gelmeyeceğini biliyorum. Eskiden haftanın 2 gününü sallayıp “Emmmeaan bugün çalışmayayım yeeeua. Patronum ben olm amk, ne olacak sanki.” deyip bırakıyordum. Artık bırakamıyorum çünkü 1 gün eksik çalışmamın bana maddi açıdan ne kadar zarar vereceğini biliyorum.
 • Kredi kartı ve diğer tüm giderlerimi her ay sonu istatistik penceresinden inceliyorum. Nereye ne kadar ödeme yapacağımı biliyor ve en sonunda artık ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.
 • Canımın istediği şeyleri hala alıyorum ve hala yaptığım abidik gubidik harcamalarım var ama artık yaptığım harcamalarımı zamana yayarak diğer fonlara aktaracağım parayı hesap ederek yapıyorum.
 • “Elime şu kadar gelecek.” kavramını ilk 2 aydan sonra tamamen terk ettim. Artık elime gelebilecek olan paraları varlık kasasında bulunan paralara eklemiyorum bile. Bu sayede elimdeki paraya göre bütçemi düzenleyip oto kontrolü sağlayabiliyorum.
 • Yaptığım harcamaları gözümle gördüğüm ve hesaplardan düştüğüm için cebimde ne kadar paranın olduğunu ve yaptığım harcamamın kişisel bütçemi nasıl etkileyeceğini biliyorum. Eğer o ay için kendimi dara sokacak bir harcamaysa —mesele bu ay spora başlayamıyorum— o harcamayı erteleyip ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.

Bu uzuuun kişisel finans yazısından sonra Defter’i sizde denemek isterseniz buraya tıklayarak App Store üzerinden erişebilirsiniz. Defter veya kişisel bütçe takibi hakkında ayrıca bir sorunuz varsa da aşağıdaki yorum attırt bölümünden bana yazabilirsiniz. Eğer yazıyı faydalı bulduysanız kenarda köşedeki sosyal paylaşım butonlarından paylaşarak da bana destek olabilirsiniz. Hadi kalın sağlıcakla, bugün Cuma ve ben kendi patronum olduğum için yarın çalışmıyorum. Umarım siz de çalışmak zorunda değilsinizdir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “En Kral Kişisel Bütçe Takibi Uygulaması; Defter

 1. Çağrı Mustafa ALKAN Yanıtla

  Bebeğim, şu reklam alanlarımız var ya; onların takibini yapabilmek için bu uygulama yeterli mi?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Fazla bile abi, sen ne diyorsun 😀 Toplamda çalıştığım 5 müşteri, birikim hesabı tutarları, günlük işlem hacmim vs. derken ben tüm kişisel bütçemi takip ediyorum. Sadece reklam alanları için hayli hayli yeterli. Yalnız eğer tek derdin reklam alanlarının girdisini çıktısını kullanmaksa bir Excel ve iPhone’un Anımsatıcılar özelliğini karıştırarak kullanmanı önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.