Bilgisayar

En İyi Yazar Bilgisayarı, Editör ve Bloggerların Tercihi: Macbook Air 13”

Birkaç gün sonra boru gibi bir taksitini daha ödeyip, sona bir adım kalacağına göre MacBook’umu alalı tam 4. ay doluyor. MacBook’u ilk aldığımda önce bir ay kadar kullanmış ve hem bilgisayar hem de işletim sistemini tümüyle tartabilmek için bir ay kadar beklemiştim.

Bu bir aylık süre sona erdiğinde de kafamda üç beş bir şeyler şekillendiği için Şahin Parasına Kıyıp Aldığım Bilgisayarım; MacBook Air 13″ İncelemesi blogu altında Mac’e, Apple’a, marka düşkünlüğüne ve macOS’e dair düşüncelerimi ve ilk deneyimlerimi yazmıştım. Bu yazıyı kaleme almamın üzerinden çok sular aktı ve artık hem OS X platformuna hem de MacBook’a tam anlamıyla hakim hale geldim.

Bir MacBook’u kim ne için tercih eder veya hangi meslek grubu hangi nedenlerle tercih etmek ister bilemiyorum. Yalnız bana sorarsanız şu dört aylık kullanım gözlemlerime göre MacBook Air 13” bence şu an için piyasada satın alınabilecek en üst seviye editör, blogger ve yazar bilgisayarı olma şerefine sahip. Bu bağlamda verdiğim Şahin ve hatta öküz parasını da Mac’in son kuruşuna kadar fazlasıyla hak ettiğini hatta en iyi yazar bilgisayarı olduğunu düşünüyorum.

Peki, neden mi MacBook en iyi yazar bilgisayarıdır? Hadi birlikte bakalım.

İnanılmaz Esneklik Avantajı

Yıllarca Windows kullanan ve daha sonrasında Linux’a geçiş yapan birinin macOS’e geçtiğinde ne kadar rahat ettiğini ancak yaşayan biri bilir diyorum. Windows’da sürekli stabilite, yazılım ve güvenlik sorunları nedeniyle tümüyle paranoyak bir karaktere bürünmüştüm. Hatta dur bi saniye lan, belki benim şu an paranoyak olmamın en büyük sebebi bile Windows olabilir.

Linux’a geçtiğimdeyse kendimi tamamen bambaşka bir dünyada bulmuştum. Kısa sürede ince detaylarına kadar bu platformu çözdüm lakin ne var ki, Linux işletim sistemi dağıtımları açık kaynaklı olarak geliştiriliyor. Arkasında sabit bir ekip olmadığı için mutlaka bir şeyler hep yarım kalıyor. Bir sorununuz varsa bazen oturup saatlerce onu düzeltmek için uğraşmanız gerekiyor. Hayır, işimiz gücümüz olmasa tamam oturalım uğraşalım ama işimiz var mına koyayım!

macOS’e geçtiğinizdeyse tüm bunları arkanızda bıraktığınızı görüp kocaman ve derin bir ohhhhhh çekmeye başlıyorsunuz. Çünkü sisteminiz artık fazlasıyla stabil, kesinlikle bir kere bile donmuyor, açmak istediğiniz şey açmak istediğiniz anda açılıyor, çalıştığınız yazılımlar asla ve asla olur olmadık şekilde kapanmıyor.

Kaydetmeden dosyayı kapatmak

Metin yazarları, reklamcılar, yazılımcılar ve daha bilgisayarla çalışan bilimum arkadaşların işini garantiye almak için kullandığı CTRL + S kısayolu vardır. Bu kısayolu olur olmadık zamanlarda kullanmaya beynimiz kendini alıştırmıştır çünkü bilgisayarın ne yapıp ne yapmayacağını hiçbir zaman kestiremezsiniz.

MacBook ile işimi yaparken tümüyle işime odaklanıyorum ve acaba bu siktimin bilgisayarı ya da programı çat diye kapanır da ebemin amını görüp tekrardan aynı işi yapmak zorunda kalır mıyım diye düşünmüyorum. Bunun rahatlığı başka hiçbir şeyde yok dostlar.

İşinizi Kısaltıyor Hem de Ciddi Ciddi

macOS ile elde ettiğim bir diğer avantaj işlerimin pratikliği oldu. Çalışırken her şeye o kadar rahat paldır küldür girişiyorsunuz ki! Patır patır tek bir hareketle pencereler veya açık yazılımlar arasında geçiş yapabilmek, üç parmağınızla İngilizce bir kelimeye dokunarak hemen sözlük karşılığını görmek, bir linki veya dosyayı açmadan ön izleme sayfasından içeriğin ne olduğu görmek, sayfada ne var ne yok diye bakmak…

MacOS link önizleme özelliği

Bunlar elde ettiğim ancak aklıma gelen avantajların sadece ufacık bir kısmı. Normal bir bilgisayarda 5 harekette tamamlayabileceğim bir işi MacBook’da iki hareketle hallediyorum. Bu da size ister istemez inanılmaz hızlı çalışma ve işinizi olduğundan daha kısa sürede bitirme avantajı sunuyor.

Özellikle Mac’in kısayollarına kendinizi bir kere adapte eder ve alıştırırsanız işin gücün nasıl bittiğini siz bile anlamayabiliyorsunuz. Kısayollarla kullanmasanız da hızlı olacağınızı garanti edebilirim ancak Mac’de kısayollarla çalıştığınız anda maksimum verimi elde ediyorsunuz.

Bir de işin uygulama boyutu var. Mac’de çalışma hızınızı Nirvana’ya ulaştıracak uygulamalar var. Örneğin Linux’da sıkça kullandığım kopyalama geçmişi uygulaması burada da var. Yaptığım son 20 kopyalamaya bir kısayol yardımıyla kolayca ulaşabiliyorum.

macOS kopyalama geçmişi

Mac’in kısaltma sistemi sayesinde mail adresimi yazmak yerine mailim yazarak Mac’in onu istediğim hale getirmesi harika bir olay. Bu sayede artık ne kendi sitelerime ait adresleri, mail adreslerim, banka hesap bilgilerim, adresim gibi birçok şeyi sadece birkaç karakter tuşlayarak yazıyorum.

macOS metin kestirmeleri

Bataryanın Sunduğu Çalışma Özgürlüğü

Bugüne kadar dizimdeki laptopların şarjının 2 en fazla 3 saatte bitmesine alışmış biriyim. Haliyle şimdi MacBook’un bataryası bana inanılmaz büyük bir avantaj sunuyor. Sabah kalkıp dizime aldığım bilgisayar akşam mesai saati son bulana kadar dizimde duruyor ve yok abi benim pilim bitti diyerek sizi yarı yolda bırakmıyor.

Birçok metin yazarına göre daha aktif işlemlerle uğraşıyor olmama rağmen Mac’de %100 olan batarya süresini akşam mesaisi bitene kadar kullanabiliyorum. Zaten tut ki şarjı bitti, 1 ile 2 saat arasında bataryanızı tekrardan tam dolum noktasına ulaştırabiliyorsunuz. Daha bu bilgisayar ne yapsın arkadaşlar?

Yanmayan Bacak ve Duymayı Unuttuğum Fan Sesi

Daha önceki bilgisayarlarım biraz performansı yüksek makineler olduğu için sürekli yaz kış bacağımın yanmasına ve kulaklarımda müzikle birlikte fanın uğuldamasına alışmıştım. Ne oldu ne bittiyse Mac’den sonra bacağım yanmaz kulaklarım fan sesi duymaz oldu. Arka planda Photoshop dahil onlarca yazılım çalışıyor ama bilgisayar buna rağmen sanki içinde hiçbir şey çalışmıyormuş gibi stabil.

MacBook Air

Kaç milyarlık bir bilgisayar toplarsanız toplayın, ne kadar kaliteli bir bilgisayar satın alırsanız alın bu stabiliteyi OS X işletim sistemine sahip olmayan hiçbir bilgisayarda elde edemeyeceğinize artık adım kadar eminim.

Ergonomik Avantajlar

Belki bir yazılımcı için bilgisayarının ergonomisi çok önemli olmayabilir ama bir metin yazarı için ergonomi oldukça önemli. MacBook’un klavyesi resmen beni kendimden geçiriyor. MacBook’da daha önce kullandığım geleneksel klavye mekanizmasına sahip laptop bilgisayarlardan daha farklı bir mühendislik kullanılıyor.

Hala dikkat ediyorum da, eski bilgisayarlarda tuşlara dokunmuyor resmen tokat atıyormuşuz flap flap diye. MacBook’da tuşlar dokunmamla birlikte zaten kendiliğinden yerini buluyor. Benim ekstradan kuvvet harcamama gerek kalmıyor. Eğer her gün binlerce kelimelik metinler hazırlıyorsanız bu sizin için büyük bir rahatlık anlamına geliyor.

Klavyenin ergonomisi başlı başına bir unsur peki ya ağırlığına ne demeli? MacBook Air’i sabah akşam dizimin üzerinden indirmesem bile varlığını ve yokluğunu fark etmiyorum. Oysa diğer bilgisayar öyle mi? Gün boyu çalışıp işin başından kalktıktan sonra bacağım bütün gece uyuşuyordu resmen mına koyayım 😀

Ergonomi konusunda Apple gerçekten işinin erbabı ve yapabileceğinin sanırım en iyisini yapmış. Bundan daha hafif bir bilgisayarı da pek düşünemiyorum zaten açıkçası.

Sonuç;

en iyi yazar bilgisayarı

MacBook Air belki işi gücü olmayan ve sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayan arkadaşlar için fazlalık olabilir ancak tüm gününüzü bilgisayarda geçiriyorsanız, üstüne üstlük bir de metin yazarı, yazar, editör veya blogger gibi kalem erbabı kişilerdenseniz bence MacBook Air saydığım ve saymadığım daha nice nedenden ötürü tercih etmeniz gereken bir numaralı en iyi yazar bilgisayarı olmalı.

3 Yorum “En İyi Yazar Bilgisayarı, Editör ve Bloggerların Tercihi: Macbook Air 13”

 1. Live Yanıtla

  "MacBook ile işimi yaparken tümüyle işime odaklanıyorum ve acaba bu siktimin bilgisayarı ya da programı çat diye kapanır da ebemin amını görüp tekrardan aynı işi yapmak zorunda kalır mıyım diye düşünmüyorum. Bunun rahatlığı başka hiçbir şeyde yok dostlar." Tam burada haykırmaya başladım 😀 Noktasına kadar katılmakla beraber bir Macbook edinmeyi düşünmeye başladım.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Eğer işiniz gücünüz bilgisayarla ilgiliyse kesinlikle ömrü hayatınızda işiniz ve kendiniz için yaptığınız en mantıklı, en makul harcama olacağını düşünüyorum.

 2. oğulcan Yanıtla

  ilk yazıda pek kafama yatmamıştı, linuxtan vazgeçmezdim ama bu yazı çok iyi ya apple bukadar iyi tanıtamazdı 😀

  en kısa zamanda almaya çalışacağım çok teşekkür ederim yazı için being bey. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!