Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde
Okuduklarım

Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

Bir çocuğun hayatında Pokemon neyse, benim hayatımda Steve Jobs odur. Bu herif Türkiye’de yaşasa, arkasından mahallecek dedikodusunu yapacağımız bir tip. Ama Elon öyle değil. Kendisi ve amaçları konusunda daha ılımlı ve insancıl. Elon kesinlikle benim için bir Pokemon değil, fakat bu Digimon veya Beyblade olabileceği gerçeğini değiştirmiyor.

İnternetle oturup teknolojiyle yatan birinin, Elon ile kalkması çok doğal. Özellikle benim gibi yemeğe ekmek yerine teknoloji bandırıyorsanız… Artık kafamızı ne yana çevirsek Elon Musk’ı görüyoruz. Kâh Elon gökyüzüne çıktı, kâh Elon yeryüzüne indi derken, medyaya nur topu gibi malzeme çıkıyor. Kimseyi suçlamıyorum. Sonuçta beleş içerik. Ofiste 5-6 kişi oturuyorsunuz ve ne yapacağızını bilmeden oturuyorsunuz. Derken içlerinden biri Elon’un osurabileceğini öne sürüyor. “Elon Musk Osurdu mu?” Alın size bal gibi içerik! Abarttığımı düşünüyorsan çok değil, birkaç gün teknoloji sitelerine bak. Son 5 yıldır teknoloji dediğimiz şey iPhone, Android ve Elon Musk etrafına tezgah kurmuş. Biz daha tırmalayalım, bedavadan geçinip gidiyor herifler.

Elon Musk Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabını okuyana kadar Elon’un hayatına dair detayları bildiğimi söyleyemem. Benim için PayPal ile sofraya oturmuş, SpaceX ile tabağını sünnetlemiş ve tatlı olarak Tesla’ya gömmüştü. Yemek sonrası sigarası olaraksa kulak arkasına attığı SolarCity’yi yakmış bir girişimciydi. Ancak kitabı okuduktan sonra boyundan tutun, herifin hangi kadınlardan hoşlandığına kadar her şeyi öğrendim. Elon Musk çayı kaç şekerli içer, kahvesini nasıl sever hepsini biliyorum.

elon musk tesla

Şüphesiz beni en şaşırtan şey Elon’un hayatının Acıların Çocuğu Emrah modunda geçmesini öğrenmek oldu. İlkokulda, okul kabadayıları tarafından tokat manyağı edilmesi, askere gitmemek için gurbet ele kaçması, millete havalı görüneyim diye üniversiteyi bitirdiğini sallaması gibi hınzır mı hınzır gençliği olmuş.

İş dünyası açısından ZIP2 şirketi hakkında hiçbir şey bilmiyor, bunun Elon ile bağlanı hepten bilmiyordum. Nasıl Afrika kabilelerine yıllar geçmesine rağmen Müslümanlık gelmemişse ZIP2 de bende yoktu. Bana ZIP2 nedir deseler, herhalde Collezione çakması bir giyim markası veya WinZIP’in ücretsiz muadili olduğunu söylerdim. Tüm bu açıdan Elon’u tanıma, iş dünyasındaki huyunu suyunu öğrenme şansım oldu. Ne kadar başarılı iş yapmışsa attım hepsini hafızaya.

Belki ilgilenmiyor olabilirsin ama bence iş dünyasındaki herkesin Elon’dan kapması gereken çok şey var. Ve bunların hepsini Ashlee Vance, kitabında tesbihe taş dizer gibi bir bir anlatmış.

Kitaba Dair Yorum, Elleme ve Elleştirme

Kitabın ilk sayfasında dönen geyiği okuduğumda Elon’un Ashlee Vance’e yürüdüğünü düşündüm. Sonra “Lan bu karı neye benziyor acaba?” Diye Google’a zıplayıp, Ashlee Vance’in erkek olduğunu öğrendim. N’aparsın, ben Türkiye’de Abazalar Birliği liginde deplasman oynamış admım. Böyle düşünmem hayli doğal.

elon musk spacex

Şaka bir yana, Ashlee Vance gibi heriflerin böyle kitaplar yazdığını görünce metin yazarı olduğum için kendimden utanıyorum. Film izliyor gibisiniz ama kitap okuyorsunuz. Hiç üşenmemiş 18 ay boyunca araştırmış ve tam 455 sayfa dolu dolu yazmış. Üstelik adamın sadece iyisini değil, ne mal olduğunu tüm çıplaklığıyla ortaya koymuş. Bir biyografi kitabı okuduğunuzda söz konusu olan kişinin sütten çıkmış ak kaşık olarak resmedilmesine tahammül edemem. Peygamberlerin bile kusuru var olm! Bu biyografi ortaya koymak değil alenen adam kayırmaktır.

Kitap Elon Musk’ın çocukluğundan başlıyor. İlk girişimi ve ZIP2 ile parayı bulmasından sonra tabii Elon’un huyu suyu değişiyor. Derken PayPal’daki çirkeflikler ve başarıları ustaca anlatılmış. Ashlee Vance sanırım kitabı yazarken şirketin çaycısını bile kafalamış. Aksi takdirde bu kadar dedikoduyu toplamasının mümkünatı yok. Hayatta inanmam! PayPal’den sonra Elon’u aynı anda Tesla, SpaceX ve SolarCity ile görüyoruz. Ashlee Vance, nasıl olsa ikisi de şirket diyerekten tatlıyla tuzluyu birbirine karıştırmamış. Her şirketi ayrı başlıklar altında anlatmış. Böylece Elon’un Multitasking’ini ortaya koymuş ve okura nefes alma şansını vermiş.

Son Söz

Elon’u iş dünyasında ve teknoloji dünyasında yer alan herkesin tanımasını isterim. Özellike 3 kuruşa 5 köftenin olmadığını bilmek ve başarının çalışmadan gelmediğini öğrenmek namına Elon ciddi bir örnek. Rekabetçi olma konusunda da iyi huylarını takdir ediyorum herifin.

Elon’u tanımak istiyorsan, gişe hasılatına oynayan bir filmi çekilinceye kadar bu kitaptan faydalanmasını tavsiye edebilirim. Gerçi filmini yapsalar da kitabın tadını vermez yeeeğaaa diyerek 100 yıllık geyikle kitap yorumunu bitiriyorum.

Dip not: Lan malı mülkü geçtim, şu Elon’u sırf Amber Heard’dan ötürü kıskanıyorum. Bu kadını bırakıp uzay sevdasına düşen aklının ipine sapına sokayım Elon!…

Amber heard

2 Yorum “Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

  1. suzan Yanıtla

    teknolojinin gücünden faydalanabilmeyi akıl etmiş olman kadar bu gereksiz eleştiriyi yapabilmiş olman da düşündürücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!