Elektronik Sigaraya Başladım! - Burak Göç

elektronik sigara
İnceleme Atöylesi

Elektronik Sigaraya Başladım!

Muhabbete nereden başlasam konuya nereden girsem bilemiyorum. Sigaraya çok küçük hatta çocuk sayılabilecek bir yaşta başladım. Yanlış hatırlamıyorsam 14. yaşımın bitişi ve 15. yaşımın başlangıcı aşamasında bildiğiniz püfür püfür sigara içiyor hatta sigara paketlerimi ailem yakalamasın diye ayakkabımın içinde saklıyordum. (Ayaklarım kokmaz bir kere tamam mı?) Ne var ki; kendisiyle geçen bu uzun yolcuğumuz süresince bana pek faydası dokunduğunu göremedim.

Sağlığını sürekli olarak derinden baltalaması olsun, her ay verdiğin sigara parası olsun, kokusu ve dişlere olan negatif etkileri olsun rezalet bir şey efendim kendileri. Lakin ne bok varsa biz sigara içmeye başlayanlar bir kere tutulduğumuz zaman onun o aurasına kendimizi bir türlü alıkoyamıyoruz. Şimdi seni de yemeyeyim, sigaranın tüm zararlarını bilmeme karşın ona deliler gibi aşığım ve bugüne kadar bir kere bile aklımdan “Bırakayım lan şu ibineyi” diye geçirmişliğim yoktur.

Aslında adını bile hatırlamadığım (Muhtemelen kitabın adı Sigarayı Bırakmak’tı) sadece sigarayı bırakmak üzerine bir kitabı yıllar evvel okumuştum. Kitabı yazan adamın sigarayı bırakma stratejisi son derece mantıklıydı ve tam bir hafta sigarayı bırakmaya başardım. Adamın stratejisi şuydu ki; “Sigarayı bırakmak zor değil, kolaydır. Sadece etrafınızdaki bu zor bahanesini çok sık duyduğunuz için bırakmıyorsunuz”.  Deneyip başarılı olduktan sonra “İyi lan işte, demek isteyince bırakılıyormuş.” deyip bir haftalık sigarasızlık sürecime bir son verdim ve en yakın büfeden bir sigara alıp yoluma devam ettim.

Merak eden arkadaşlar için üşenmedim ve baktım, kitap buydu. Türkçesi ne alemdedir bilmiyorum, ben İngilizcesini okumuştum.

Merak eden arkadaşlar için üşenmedim ve baktım, kitap buydu. Türkçesi ne alemdedir bilmiyorum, ben İngilizcesini okumuştum.

Çokta uzatmadan ve çok değerli vaktini almadan istersen asıl konumuz olan elektronik sigaraya inceden bir geçiş yapalım, ne dersin?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigaradır… Bunun neresini anlayamadın oğlum 😀 ? Hee, sen detay kısmı diyorsun, tamam şimdi oldu. Elektronik sigara normal sigaraların aksine ateşleme mantığıyla çalışıyor ve likit adını verdiğimiz hazne içerisindeki sıvıyı buharlaştırarak sana sunuyor. Tabii, burada asıl kilit olay likitin içerisinde neyin yer aldığı.

Muhtemelen biliyorsundur ki, sigaranın içerisinde sadece tütün yok. Onun yanı sıra binbir türlü adını işitmediğin kimyasal yer alıyor. Hatta bi’ ara “Lan bu sigara neden hiç sönmüyor?” diye merak edip bir araştırma yapmış akabinde de sigaralar neden içmesekte sönmez isimli bir blog yazısı yazmıştım.

Elektronik sigarada likitin içerisine tabiri caizse ne dayarsan onu içiyorsun. Ben henüz başlangıç aşamasında olduğum üçün çok ufak miktarlı nikotini olan (içtiğim sigaranın yarısından daha az) nane aroması tüttürüyorum. Likitin içerisinde ayrıca doğal gliserinin de olması lazım ama şimdi tam emin olamadım. En nihayetinde bu likitin içerisinde yalnızca 2-3 sıvı karışımı yer alıyor.

Tabii, elektronik sigara konusunda merak edilen sorular oldukça fazla dilersen ben aklıma gelenlerden başlayayım, senin de ekstradan kafana takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak bana göndertebilirsin.

Elektronik sigara sağlığa zararlı diyorlar hafız, nasıl şeapcaz? 

Doğrudur, elektronik sigaranın vücudunuza zararları olduğu bir gerçek. İyi de be amk sigaranın sanki şifası mı var? Tamam bu da zararlı fakat kıyas yapmak durumunda kalırsak benim kullandığım şartlarda en fazla normal sigaranın %15’i kadar zararlıdır. Arada yüzde kaçlık dilim oynuyor umarım farkındasındır.

Masrafları ne bu aletlerin?

Benim kullandığım gibi amatör kardeşler için tasarlanan iş yapacak ve ciddi olarak günlük ihtiyacınızı karşılayacak cihazlar Türkiye’de ortalama 350 – 450 bandında satılıyor. Evet, şöyle ilk aşamada hesaba vurunca sikerler ben sigara içeceğim demiyor insan desem yalan olur ama asıl olay likit kısmında başlıyor. Şayet likiti kendiniz yaparsanız (bu mevzu uzun araştırmanız gerekiyor.)  100 TL’ye hemen hemen senelik masrafınızı çıkarabiliyorsunuz. Yok hazır alacak olursanız senelik maliyeti hemen hemen 250-350 arasına kadar çıkacaktır. Bir de envai çeşit likit var. Yok Marlboro’lu, yok Parliament’li yok hindistan cevizli, ahu dudulu aklınıza ne gelirse var. Ben nane, vanilya ve karamel-kahve aromaları ekleyerek zevke zevk katıyorum.

Şşşşindıııı, sen bunu içince sigara içmiyor musun? Acı var mı acı?

Elektronik sigara gerçekten apayrı bir dünyaymış dostum. İlk üç günlük dönemin çok hafif sancılı geçebiliyor çünkü sigarada yalnızca nikotine değil, diğer bileşenlere de bağımlı hale geliyoruz. Yani ilk üç gün bende denemek için birer ikişer iftardan sonra sigara içtim. Üçüncü gün dolduğundaysa tamamen normal sigaradan uzaklaştım gibi bir şey oldu. Şuan 15 günü doldurdum ve artık hayatımda sigaraya kolay kolay yer vereceğimi sanmıyorum.

Elektronik sigaranın avantajları neler?

Elbette böyle bir ürüne geçiş yapınca gerçekten mantıklı yanlarının olması lazım. Aklıma gelenler listesiyse tam olarak şöyle;

 • Sağlığını çok daha az baltalıyorsun ve ilk 15 gün içerisinde bunu ciddi ciddi fark ediyorsun. Nefes alış verişin düzeliyor ve koşmak, yürümek gibi faaliyetlerinde kısa sürede etkiyi hissedebiliyorsun.
 • Cebine uzun vadede ciddi anlamda kar bırakıyorsun. 15 gündür sigara masrafı düşünmüyorum ve en az 6 ay kadar sigaraya masraf yapmayacak olmak paha biçilemez bir duygu.
 • Aslında su buharı içiyorsunuz, bu nedenle hafif aroması dışında elektronik sigaranın kokusu yok. Gözünüzü yakmıyor ve etrafınızda sigaraya karşı duyarlı olanlar kesinlikle anlamıyor. Su buharı olmasından ve kokusuz olmasından mütevellit her ortamda içilebiliyor ve kimsede size içme şunu diyemiyor. Çünkü etrafınızdaki insanlar birkaç saniye görünen su buharı dumanı olsa sigara içtiğinizi bile anlayamıyor.
 • Üstünüz leş gibi kokmuyor ve sigara kokusuna duyarlı hale geliyorsunuz. Ben benim arabamın içinin bu kadar kötü koktuğunu hayatta tahmin edemezdim. Ne pis kokuyormuş ya laaa.
 • Dişleriniz sararmıyor. Sigaraya oranla bu aletin dişlerini sarartma payı o kadar minimize ki görsen gözlerin yerinden fırlar. Artık zenci dişleriyle ortada dolanabilirim beyler.
 • Her şeyden önemlisi sizi gerçekten ve ciddi anlamda sigaradan uzaklaştrıyor. 6 aylık süreç boyunca likitlerimin nikotin oranını her geçen ayla birlikte bir parça daha düşüreceğim. Sonuç olarak sadece mentole dönüş yapacak ve kafama eserse onu bile bırakabileceğim.

Gelelim dezavantajlarına, dezavantajı yok sanıyorsanız elbette yanılıyorsunuz 😀 ;

 • Acayip lezzetli bir şey ki, elinizden bırakasınız pek gelmiyor. Yani normal sigara gibi oturup 3 dakika çekmiyorsunuz da bunu zamana yayıyorsunuz veya her aklınıza geldiğinde çekiyorsunuz. Babam üç aydır kullanıyor, o benim gibi işin bokunu çıkartmıyor. Hatırladığım kadarıyla ilk zamanlar o da öyleydi. Sonradan yavaş yavaş dozu düştü.
 • Sigara içerken yaptığınız gibi ağzınızdan duman çıkartırken konuşamıyorsunuz. Su buharı hemen ses tellerinize etki ediyor ve sesiniz sanki esneyerek konuşuyormuşsunuz gibi çıkıyor. Çözüm basit; içeriken konuşma arkadaşım 😀
 • Etrafınızda sigara kullanan kullanmayan arkadaşlarınız merak edip “Ve bakam şunu bi tur atayım.” diyebiliyor. Bu durum pek hijyenik değil haliyle.
 • Şarjı bitiyor amk ya 😀 Sigarada böyle bir şey yok. Bu durum aslında o kadar büyük sıkıntı değil. Yedek pilim var, onun haricinde benim kullandığım sigara micro USB (Samsung ve diğer birçok telefonda kullanılan uç) ile şarj edilebiliyor.

Şimdilik aklıma gelen ve değinebileceğim tüm detaylar bunlar. Yine de merak ettiğin bir şeyler olursa bana yaz, halimi hatrımı sor emi?


12 Yorum “Elektronik Sigaraya Başladım!

 1. MEHMET BARUN Yanıtla

  bende senin gibi “sikerler ben sigara içeceğim ” diye düşündüm ve vazgeçtim çünkü ben sigarayı severek içiyorum acaba denesem mi bilemedim şimdi. 🙂

 2. Emre Demir Yanıtla

  Belirli bir süre geçtikten sonra elektronik sigara bağımlısı oluyosun. Tabi ki sigaradan daha iyi bir bağımlılık fakat biz ne zaman hiç bir şeye bağımlı olmadığımız günleri göreceğiz :/

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Çok da uğraşıp kasmamak lazım. Seni ne mutlu ediyorsa onu yaşamaya devam et, hayat zaten sandığımızdan çok daha kısa sürüyor en azından içimizde kalmasın 🙂

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Valla son bir aydır, Heisenberg likitlerinden şaşmıyorum. Natura’yı ağzım tutmuyor artık. Bunun da masrafı sigaranın yarı masrafına denk geliyor 😀

 3. nazende Yanıtla

  hocam bende 4 aydır elektronik sigara kullanmaktayım kuzenin tavsiyesi üzerine almıştım likit olarak one hit wonder (milkman 6mg nikotinli) arda (muffin man) kullanıyordum 3mg düşürdürm sigara içmeme gerek kalmıyor tavsiye ederim.

 4. elektronik sigara Yanıtla

  Elektronik sigaraya başladıktan sonra birçok kullanıcı tadını aldıktan sonra iyi ki elektronik sigaraya geçmişim diyecek. Çünkü pis kokusu yok külü yok diş sarartması yok vs vs. Olay sadeceye iyi makine ve kaliteli likit kullanmakta bitiyor

 5. Astsubay Yanıtla

  Hocam kolay gelsin. Başlangıç için önerebileceginiz bir set var mi? Alacağım şeyler neler? Link verebilir misiniz sadece su linkte ki likit ve cihazı al vs. Mail olarak gönderebilirsiniz link vermek istemiyorsanız. Şu an günde 2 paket sigara iciyorum mentollü o da. Tavsiyenizi bekliyorum.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Aslında benim tavsiyem; bu işe başlamadan önce enine boyuna araştırmanız olur. Fakat detaylı araştırma yapacak vaktiniz yoksa bir Pico başlangıç kiti alın. Fiyatı 240 – 300 TL arasında değişiyor. 2 paket sigara içtiğinizi düşünürsek, en az 18 mg nikotinli likitler edinin ve olabildiğince kaliteli/pahalı likitler almaya çalışın. 3 yıllık içici olarak, bu işin yüzde 70’inin likit olduğunu söyleyebilirim. Bir süre bu seti sigarayla birlikte kullanın. Kendinizi “hemen sigarayı bırakacağım!” diye şartlamayın. Bakın bakalım, sigaradan sizi kurtarabiliyor mu… Eğer size uygun olduğuna karar verirseniz, birkaç ay sonra ihtiyacınız uygun orta bütçeli bir atomizer ve mod alır, sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarırsınız 🙂

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇