E-Sigara

Elektronik Sigaralar Neden Patlar? (Yanıyorsun Fuat Ağbii)

Öncelikle buradan tüm haberci arkadaşlara kucak dolusu selam göndererek ve Allah belalarını versin diyerek yazıya başlamak istiyorum 😀 Son günlerde bu konudan dolayı hiç tadım tuzum kalmadı blög. Bakkalı, manavı, şoförü, tesisatçısı, pompacısı, taksicisi, bahçivanı, garsonu meslek ayırt edilmeksizin hepsi örgütlenmiş ve elektronik sigarayı hedef almış. Biri ne zaman elimdeki aleti görse “Aman Ağbbbbbiiii, bak haberlerde böyle böyle gördük. Patlıyormuş bunlar çok fena, bırak sen bunu sigara iç.” diye aynı tas aynı hamam muhabbete girişiyor.

Önceden olsa bildiğiniz elittik, marjinaldik hatta havalıydık! Aynı bu aşağıdaki fotoğraftaki abide olduğu gibi biz de kendi dünyamızın insanlarıydık ve insanların belli belirsiz bizi kesip, “Ne yapıor lan bu deişik” bakışlarına alışmıştık. Hatta bunlar hoşumuza bile gitmeye başlamıştı, sonra birden bire ne olduysa birileri bu aletleri patır kütür patlatmaya başladı ve tüm imajımız bir anda Bombacı Mülayim‘e dönüştü.

Artık öyle, marjinal bir tarafımız kalmadı. Hatta etrafımızdaki insanlar bize canlı bombaymışız gibi bakıyor. AVM’ye gitmeye korkar hale geldik anasını satayım. Eskiden aleti gördüğünde meraklı meraklı bakan güvenlik görevlileri şimdi, sanki üzerimizde C4 taşıyan Deaş militanıymışız gibi muamelesi yapıyor. Soruyorum size, biz bunları hak edecek ne yaptık ha? ne yaptık?

Elektronik sigaralar da tıpkı bildiğiniz otomobiller ve motosikletler gibidir. Karlı havada sürüş yapmanın zorlu olacağını bile bile yazlık lastikle otobana çıkıp 120 yapar mısınız? Eğer yaparsanız merak etmeyin, tıpkı elektronik sigarada olduğu gibi arabada da patlamanız hiç işten bile olmayacaktır. Yani, bütün mevzu dikkat etmek ve işin inceliklerini bilip, temkinli davranmaktan geçiyor.

Sahi, nereden başladık nereye geldik yav 😀 Neden patlıyor ki bu elektronik sigaralar?

Elektronik Sigaralar Neden Patlar?

Elbette kimsenin kimseye kastı yok. Yani, birileri oturduğu yerden “Ulan ben şöyle bir alet yapayım, bunu kullanan ibneler patlasın gitsin!” diyerek ürün hazırlamıyor. Ya da hiç birimiz tehlikeli yaşamayı, uç kenarda sınırlarda dolanmayı sevdiğimiz için e-sigara kullanmıyoruz. Elektronik sigaraların patlamasının birçok nedeni var ancak en önemli faktör kullanıcıların bilgisiz ve ekipmanların kalitesiz olması ilkesine dayanıyor.

#1. Çin Değil, Amerika Ürününe Yönelin

Gerçekten güvenli ve kaliteli ürünler mi kullanmak istiyorsunuz? O halde sıradan Çin cihazlarını bırakıp Amerikan malı cihazlara yönelmeniz ve kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Elektronik sigaların %80’i Çin’de üretiliyor ancak Çin’de bu üretimi kontrol eden yasal bir merci yok. Yani saldım çayıra patlarsa da s*kime mantığıyla üretim yapan markalar var, aman diyeyim.

#2. Markanızı Bilin, Markalar İyidir

Bugüne kadar ne sigara içtiğini bilmeyen tek bir adam gördünüz mü Allah aşkına? Oysa hangi marka elektronik sigara kullandığını bilmeyen, hatta ne kullandığından emin dahi olmayan binlerce kullanıcı var. Sonra “Ya duyuyoruz işte biz de haberlerden, patlıyormuş bunlar.” oluyor, olur efendim olur…

#3. Mekanik Mod Kullanmayın!

Mekanik modlar, sadece ateşleme yapan kara düzen sistem cihazlardır. Bu cihazlarda ne ısı koruması ne aşırı ısınma koruması ne de hayati önem taşıyan ateşelemenin basılı kalma koruması vardır. Dijital ekranlı cihazlar, basit yazılımlara sahiptir. Aleti cebinize koyduğunuzda ateşleme tuşu basılı kalsa bile bu yazılım 10 saniye sonra ateşlemeyi keser. Böylece pil inflak etmez, siz de C4 gibi patlamazsınız.

#4. Kullanım Kılavuzunu Bu Kez Okumanız Şart

Normalde kullanım kılavuzlarının ne kadar sıkıcı şeyler olduğunu biliyorum ve sizin gibi genelde ben de okumuyorum. Lakin bu kadar ciddi bir ürünün kullanım kılavuzunu okumanız şart. Kılavuzu okuyup aleti tanımanız lazım, bakın bakalım bu alet ne için tasarlanmış? Hangi durumlarda dikkat etmeniz gerekiyormuş? Hangi pille hangi ayarlarda kullanmanız gerekiyormuş? Bunları bilmeden kesinlikle alete elinizi bile sürmeyin. Sürmeyin ki, kafanız gözünüz sağlam kalsın.

#5. Doğru Pili Doğru Şekilde Kullanın

Şu konuda anlaşalım, aslında patlayan şey elektronik sigara değil, pildir. Yani g*t altına gidecekseniz eğer kesinlikle pil yüzünden gideceksiniz. Bu nedenle cihazınızda önerilen pili kullanın. Aaa bak bunun amper değeri daha yüksekmiş, ben bundan alayım daha uzun süre gitsin diye fantastik deneyler peşinde koşmayın. Çünkü pil, patlama konusunda en önemli etkendir. Kaliteli ve markalı pilleri kullanın.

Eveet, tüm bunlar bir elektronik sigaranın patlayıp, ortalığı maytaba ve havai fişek gösterisine çevirmesinin en önemli nedenleri. Tavsiye mi? Tabii, bir de güvenli kullanım için önerilen tavsiyeler var;

  •  Elektronik sigarada kalite esastır. Kullandığınız her malzemenin, aletin veya ürünün en kalitelisini kullanın. Ya da bütçenizin el ve imkan verdiği en iyi ekipmanları kullanın.
  • Çokça araştırın, çıkarımlar yaparak kendi başınıza bir şeyleri keşfetmeye çalışmayın.
  • Elektronik sigarayı cebinizde açık bırakmayın, sadece kullanacağınız zamanlarda açık kalsın.
  • Anahtar ve bozuk paralar gibi metallerle elektronik sigarayı aynı yere koymayın.
  • Doğruluğundan emin olmadığınız hiçbir şeye bodoslama atlayıp dalmayın.

Tüm bunlardan sonra hala o aleti patlatabiliyorsanız, bi ara yanıma uğrayın. Size çok özel bir şey söyleyeceğim 😀

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!