Elektronik Sigara Hava Kanalı Ne İşe Yarar? - Burak Göç

E-Sigara

Elektronik Sigarada Hava Kanalı Nasıl Çalışır?

Araştırdın ettin ve en sonunda kendine bir elektronik sigara aldın. Atmosfere buhar salmaya başladın başlamasına ama, sana kimse elektronik sigara hava kanalı ne işe yarar anlatmadı. Şimdi, bunu neye göre ayarlayacaksın? Eğer hava kanalları amaçsız bir ritüelden ibaret olsaydı, eminim ecnebiler bunu aletlerin üzerine yerleştirmezdi. Adamlar bunu her alete soktuğuna göre bir alametifarikası var. Sadece henüz sen, bu gizli sırrı; elektronik sigarada hava kanalının nasıl çalıştığın çözmüş değilsin.

Elektronik sigaraların geniş bir kitleye hitap etmesinin onlarca nedeni var. Kişiselleştirilebilir içici deneyimi sunması bu nedenlerin en önemlisi. Sigara içtiğiniz zamanları bi’ düşünün. Her sigarayı yadırgamadan, marka ayrımı yapmadan içebilir miydin? Kesinlikle hayır! Çünkü sana uyan farklı bir içim sıkılığı, sıcak soğuk oranı ve bunun gibi onlarca kriter vardı. Elektronik sigarada hava kanalı ne işe yarar sorusunun cevabı burada karşımıza çıkıyor. İçim sıkılığı, aroma, buharın sıcak ve soğukluğunu ayarlamak.

Elektronik Sigara Hava Kanalı Ne İşe Yarar?

Atomizer’ın üstünde gördüğün hava kanalları derin bir mevzuya hitap ediyor. Bu kanallar sayesinde, buharlama sırasında hava akışının ne kadar olacağını ayarlıyoruz. Ama dur tahmin edeyim bunu zaten sen de biliyorsun. Bilmediğin şey; hava akışının bize neler sunup sunamayacağı. Elektronik sigara hava kanalı ne işe yarar sorumuzun cevabı tam da burada saklı.

elektronik-sigara hava ayarı ne ise yarar

Hava akışı mantığını anlamak gayet basit. Ayarladığımız boşluğa göre, coil’den ağzımıza dolacak olan hava miktarına hava akışı (airflow) deniyor. Atomizer’ınızın üstündeki hava ayar yüzüğünü kullanarak ayarı düşük, orta veya tam açıkta tutabilirsiniz. Her atomizer’ın hava ayarı oranı farklı olabileceği için ben genel mantık üzerinden bıdı bıdı anlatmaya devam edeceğim.

Daha Yüksek Hava Akışı Kullanmak

Atomizer’ınızı daha yüksek hava akışı için ayarladığınızda, hava akşını maksimum düzeye çıkarmış olursunuz. Hava kanallarınız tümüyle açık olduğunda, buharınız daha soğuk olur ve hafif çekimli bir içim sunar. Atomizer ile ağzınız arasındaki hava akışı yüksek oranda olacağı için, çıkaracağınız buhar fazla olur. Ancak yüksek hava akışı aromayı bir parça daha az hissetmenize neden olur.

Coil ateşlendiği anda likit buharlaşır. Hava akışını açık tuttuğunuzda, siz buharı çekene kadar, buharınız havayala buluştuğu için soğur ve bu olay saliseler içinde gerçekleşir. Yüksek hava akışı kullandığınızda çekim yapmak daha rahattır çünkü aromanız coil’de kalır ve havayla girilen tepkime sonucu, aromanın tamamı size ulaşmaz.

Daha Az Hava Akışı Kullanmak

Daha az hava akışı kullandığınızda, elektronik sigaradan maksimum aroma performansı elde edersiniz. Hava kanallarını kıstığınız için coil’e ulaşan hava akışı minimum düzeydedir. Düşük hava akışı buharınızın daha sıcak olmasını sağlar. Minimum havayla tepkimeye giren coil ise aromayı daha yoğun hissetmenize yardımcı olur. Çekim ise geleneksel sigaraya benzer şekilde daha sıkı olacaktır. Coil’den çıktıktan sonra minimum havayla karışan buhar, daha yoğun aromaya sahiptir ve size onu sıcakken tadımlamanıza yetecek zamanı tanır.

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Her ikisinin de kendince farklı avantaj ve dezavantajları var. Yüksek hava akışıyla buharladığınızda, buharınız daha soğuk ve boğaza vurum hissiyatı yüksek olur. Lakin, havayla buluşan buharlaşmış sıvı nedeniyle aromanın bir bölümünden feragat etmiş olursun.

Dar hava kanallarını kullandığındaysa yüksek aroma hissiyatının yanı sıra buhar sıcak olacaktır. Hava kanallarımız kısıtlı oranda açık olacağı için, dar hava kanallarında çekim yapmak daha zorlayıcı olabilir.

Eğer bizim için önceliğimiz aromayı yoğun şekilde hissetmekse o zaman sıkı bir içim için hava akışını düşüren kanalları kullanmalıyız. Etrafımıza lokomotif gibi buhar salmak ve daha hafif buhar istediğimizde ise hava akışını yüksek, yani daha açık hava kanallarını tercih etmeliyiz.

Bazı Atomizer’lar size orta içim şansı da sunabilirler. Bu atomizer’larda hava kanallarını orta düzeyde açık tutabilirsiniz. Böylece her ikisinin de ortasında bir içim zevkin varsa aradığını ortadaki hava kanallarında bulabilirsin.

Ben daha sıkı bir içim istediğim ve aroma birinci önceliğim olduğundan dolayı daima kapalı hava akışlarını tercih ediyorum. Taifun GT II atomizer’ımda 5 hava deliği var. Bunların üçünü kapalı olacak şekilde ayarlıyorum. Böylece sıkı bir içim, daha yoğun aroma ve sıcak buhar keyfini yakalamış oluyorum.

Önemli olan elektronik sigara hava kanalı ne işe yarar, nedir ve ne değildir bilmeniz. Geri kalanı zaten tamamen kişiselleştirilebilir zevkten ibaret. Sizin bekledikleriniz tam tersi olabilir, benimle aynı olabilir, ya da ortası olabilir. Neyi sevdiğinize göre hava kanalı ayarınızın nasıl olması gerektiği sorusunun cevabı farklılık gösterebilir.

Şuraya bir de dip not iliştireyim: hava kanalını asla tamamen kapalı, yani tüm delikleri kapatacak şekilde kullanmayın. Buharlaşmanın gerçekleşmesi için en düşük düzeyde bile olsa hava kanalına ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla minimum 1 hava deliği açık kalacak şekilde içim yapmalısınız.


Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Bölüyorum ama... 🙂

Neredeyse 2 dakikadır buradasın. Facebook sayfama bir Like atarak bana destek olabilirsin. Teşekkürler! 👏👇