Sağlık

Kimya Dersinden Kalan Bilge: El Dezenfektanı Yanıcı mıdır?

Merdiven altı sağlık köşemi unutmuş olabilirsiniz. Yoo, hayır. Ben unutmadım!

Havadan, sudan, dezenfektandan bu girdiyle, buradaki sessizliği bozmak ve COVID-19’dan korunurken, görünmez sıkıntıya düşmenizi engellemek için bunu yazıyorum…

Anlayacağınız, yarı zamanlı süpermenlik mesleğimi icra ederek yine feci şekilde hayatları kurtarıyor olabilirim. Olmayabilirim de.

COVID-19 ve yeni normalden sonra, daha önce hiç tanışmadığımız bazı nesnelerle sağlam ilişkiler kurduk. Sosyal mesafe, maske ve el dezenfektanı bu tematik hayalın başı.

El dezenfektanı burada diğer iki elementten daha kilit ve aslında toplumumuz için bi’ çeşit klasik sınav olma görevini omuzluyor:

  • Nasıl kullanmalı?
  • Ne zaman kullanmalı?
  • Kullanırken nelere dikkat edilmeli?
  • Hangisi ve nereden alınmalı?

Gibi sağlam sorularımız var.

Tabii bi’ de, kendime verdiğim eğitmenlik yetkisine dayanarak sınava eklediğim 20 puan değerindeki “El dezenfektanı yanıcı mıdır?” sorusu var…

El dezenfektanı

Bu girdinin de temel felsefesi, zaten bu soru üzerine konumlandırıldı.

El Dezenfektanı Yanıcı mı?

Kimya derslerini asmaya başlamamdan çok önce, alkol bazlı sıvıların yanıcı olabileceğini, evi kolonyayla ateşe verme dersimde öğrenmiştim. (Evet, orada da kendime verdiğim yetkiye dayanarak eğitmen bendim. Korkmayın kimse ölmedi.)

Bu olaydan sonra alkolün içilebilir ve içilemez tüm karışımlarına mesafe koyma kararı aldım. Gerçi lisede kimya dersinden kalınca, içtiğim birayla yeminimi yine bozmuştum.

Kimya dersinden kalmak, bana iki şey öğretti:

  1. Alkol dostunuz değildir.
  2. Alkol yanıcıdır.

El dezenfektanları; içinde alkol veya alkol bazlı kimyasalları barındırdıklarında yanıcıdır.

Dolayısıyla, bu tip dezenfektanları kullandıktan sonra ellerinizi güzelce ovuşturarak; dezenfektanın elinize karışmasını sağlamanız ve sıvı halde elinizdeyken ateşle temasından kaçınmalısınız.

🦠  COVID-19’a karşı en etkili korunma yöntemlerinden biri de dezenfektanlar. Dolayısıyla, evinizde veya ofisinizde daima, bütçeniz dahilinde bir tane bulundurmayı çalışmalısınız.

Sınava dahil bir başka soruyu daha yanıtlayarak, bu dersten geçmenizi istiyorum. Deniz aşrı fiyatlar ödemeden, ücretsiz kargo avantajıyla, tek tıkta alışveriş yapmak için bu siteyi kullanabilirsin: 👉  🛒  El Dezenfektanı

Kısa, küçük ama önemli; hatta atlanan bir konuydu. Umarım, arama motorları aracılığıyla buraya gelen veya halihazırdaki okurlara güzel bir noktayı hatırlatmayı ve biraz da güldürmeyi başarmışımdır 😊

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Kimya Dersinden Kalan Bilge: El Dezenfektanı Yanıcı mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.