Dünyaca Ünlü 15 Yazarın Gerçek Meslekleri - Burak Göç


Dünyaca ünlü yazarların gerçek meslekleri
Dutluk Altıİş Güç

Dünyaca Ünlü 15 Yazarın Gerçek Meslekleri

Şimdilerde yazmanın öyle pek bi’ albenisi yok. Hele bizim ülkemizde hiç yok! Tüm dünyada okuma oranı bu kadar düşük olup, bildiklerinden körü körüne emin olan başka insanlar da var mıdır, merak ediyorum doğrusu. Kaynatmayalım, yazmak diyorduk… Eskiden olduğu gibi yazmanın artık albenisi yok çünkü artık herkes yazıyor. Video çeker, yutıbır olursunuz o başka. Malumunuz kendisi bu aralar çok popüler.

Yazmak artık ortaya bir sanat eseri koymak değil. Geçiyorsunuz bir klavyenin başına veya alıyorsunuz elinize telefonunuzu başlıyorsunuz döktürmeye… Her işte olduğu gibi yazma işinin de kendince zorlukları var. Bunu sadece klavyenin başına geçen biri olarak değil, tüm hayatını dijital metinlerle geçiren biri olarak söylüyorum. Önce kafanıza bir elma düşecek. Sonra o elmadan bir fikir çıkacak. İçinizdeki ataleti kenara itip o fikrin peşine düşeceksiniz ve aylarca uğraşacağınız eseriniz, asırlarca unutulmayan bir başyapıta dönüşecek.

Şimdilerde dijital dünya sağolsun, yazdıklarınızla ömrünüzü idame ettirebiliyorsunuz. Yalnız eski yazarlar için durum böyle değildi. Onlar için yazarlık bir iş değil, bir hobiydi. Tutkuydu ve sanattı… Sahi, bugün hepsinin adını ezbere bildiğimiz dünyaca ünlü yazarların gerçek meslekleri neydi?

#1- Bram Stoker – Tiyatro Müdürü

Bram Stoker

Bir tiyatroda müdür olarak çalışan Bram Stoker, tüm dünyada asırlarca konuşulmaya devam edilecek bir şey yaptı. O, Dracula’yı yazdı. Bugünki vampir yapımları ve gelecek vampir yapımlarının hepsinin hala bu adamın ekmeğini yediğini inkar edemeyiz.

#2- John Grisham – Avukat

John Grisham

John Grisham ülkemizde pek bilinen bir yazar değil. Her gün sabah 5’te kalkarak kaleme aldığı “A Time To Kill” onu ünlü bir yazar haline getirdi. Bir röportajında John Grisham “Asla bir yazar olmanın hayalini kurmadım. Sadece yorgunluğumu atmak için yazıyordum.” demiş. Bu arada Türkçe adıyla “Öldürme Zamanı olarak çıkış yapan A Time to Kill’in kitabı veya filmini mutlaka denemenizi öneririm.

#3- Stephen King – Öğretmen

Stephen King

Korku romanlarıyla insanların ağzını yüreğine getirme başarısıyla bilinen Stephen King, gündelik yaşantısında öğretmenlik yapıyordu. Tüm gününü okulda geçirmek zorunda olan Stephen King, kendisinin söylediğine göre sadece hafta sonları ve akşamları kalemi eline alma fırsatını yakalıyormuş.

#4- JK Rowling – Öğretmen

JK Rowling

Harry Potter ve birçok benzersiz fantastik kurgunun yazarı olan JK Rowling de gündelik yaşantısını tıpkı Stephen King gibi öğretmenlik yaparak geçiriyordu.

#5- George RR Martin – Öğretmen

George RR Martin

Pazartesi günlerimize neşe katan Game of Thrones’un yazarı George RR Martin, en önemli eserlerini öğretmenlik yaparken hazırlamaya başlamış. Bir arkadaşının trajik ölümü üzerine yazmaya odaklanmak için istifa etmiş. Ufak bir bilgi; Game of Thrones’u ortaya çıkarmak için tam 19 yılını vermesi gerekmiş.

#6- Harper Lee – Uçak Bileti Satıcısı

Harper Lee

Bir bilet acentasında satış temsilciği yapan Harper Lee, kaderini kendi elleriyle çizenlerden. Arkadaşı Lee’ye bir miktar para yardımında bulununca, Lee istifa edip sadece yazarlık yapmaya başlamış. İlk ortaya çıkardığı etkileyici eseri hala klasikler arasında gösterilen To Kill Mockingbird (Bülbülü Öldürmek) isimli eseridir.

#7- Joseph Heller – Metin Yazarı

Joseph Heller

Tıpkı benim gibi, Joseph Heller da metin yazarı olarak yaşamını idame ettirmeye çalışmış. Madde 22 (Catch-22) isimli eserini 1953 yılında metin yazarı olarak çalışırken kaleme almaya başlamış.

#8- Nicholas Sparks – İlaç Satıcı

Nicholas Sparks

Nicholas Sparks, The Notebook (Not Defteri) isimli romanını ilaç satıcısı olarak çalışırken 6 ayda yazmış. Kendisinin söylediğine göre hikayeyi oluştururken büyükannesi ve dedesinin hikayelerini esin kaynağı olarak kullanmış.

#9- Dan Brown – Öğretmen

Dan Brown

Dan Brown, öğretmenliği tamamen yazmaya odaklanmak için 1996 yılında bırakmış. Uzun süren çalışmalar sonrası Dan Brown, dünya çapında bilinen dört farklı romanı ortaya çıkarmıştır. Da Vinci’nin Şifresi / The Da Vinci Code ise bunların en çok bilineni ve benim de en sevdiğim romanlardan biridir.

#10- Arthur Conan Doyle –  Pratisyen Hekim

Hayranı olduğum ve 10 numara adam olduğu için 10 numarada yer verdiğim Conan Doyle, kutsal kitaplardan sonra en çok okunan kitap serisinin yani Sherlock Holmes’ün yazarı. O zamanda o nasıl bir hayal gücü ve nasıl bir edebiyattır be adam!

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle’un eserleri o kadar iyidir ki, sadece roman olmakla kalmamış suçların çözümlenmesi konusunda tüm dünyaya yol göstermiştir. Bu harika karekterin oluşturucusu ise gündelik hayatını kazanmak için pratisyen hekimlik yapmaktaydı.

#11- Franz Kafka – Sigortacı

Franz Kafka

Dönüşüm gibi unutulmaz eserleriyle hafızalara kazınan Franz Kafka, kendi deyimiyle “ekmek parasını” kazanmak için sigorta satıcılığı yapıyordu.

#12- Gabriel Garcia Marquez – Gazeteci

Gabriel Garcia Marquez

Gazetecilik her zaman çok kazandıran mesleklerden değildi. Yazma tutkusunu açığa çıkartmak için Marquez arabasını satmış ve borçlarını ödemişti. Kalan parasını bütçe olarak kullanarak yazmaya daha fazla zaman ayırmıştı. Bu sayede One Hundred Years of Solitude (Yüz Yıllık Yalnızlık) isimli eserini ortaya çıkarmayı başarmıştı.

#13- Haruki Murakami – Kafe Sahibi

Haruki Murakami

Kafe sahibi olan Haruki Murakami şüphesiz listemizdeki en şanslı yazarlardan. Evinin mutfağını yazı atölyesi olarak kullanan Murakami, Rüzgârın Şarkısını Dinle (Hear The Wind Sing) isimli eserini yine kendi mutfağında yazmıştır.

#14- Joseph Conrad – Deniz Tüccarı

Joseph Conrad

Joseph Conrad, mesleği sayesinde eserini çıkartan yazarlardan. Eğer deniz tüccarı olarak Kongo’ya seyahat etmeseydi, Karanlığın Yüreği (Heart of Darkness) eserini asla yazamayabilirdi.

#15- JM Coetzee – Üniversite Profesörü

JM Coetzee

Üniversitede profesör olarak görev alan HM Coetzee hobi olarak kalemine sarılıyordu. 1999 yılında kendisini unutulmaz kılan Rezalet (Disgrace) isimli eserini ortaya çıkardı.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;