DuckDuckGo
SözümSÖZLÜK

Google’ın Tüylü Rakibi: DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo (DDG), kişiselleştirilmiş kullanıcı gizliliğini korumak için tasarlanmış genel maksatlı bir arama motorudur. DuckDuckGo, kullanıcılarını izlemez. Yani; kullanıcı IP adresleri ve diğer bilgiler DuckDuckGo’nun kayıt günlüğe kaydedilmez. Elbette girilen arama terimlerinin kaydı tutulur ancak terimler kimliği belirli kullanıcılarla ilişkilendirilmez.

Eylül 2008’de Gabriell Weinberg tarafından kurulan servis, başlangıçta Weinberg tarafından finanse edildi. 2011 yılında 3 milyon dolarlık risk sermayesi aldı ve şu an anahtar kelime tabanlı reklamlarla destekleniyor. Şirketin genel merkezi Paoli, Pennsylvania’dadır.

DuckDuckGo kullanıcı bilgilerini kaydetmediğinden, herhangi bir üçüncü taraf kuruluşa devredilecek ya da Google gibi satabileceği veriye sahip değildir. Yine Google’dan farklı olarak DuckDuckGo, arama sonuçlarını; konum, tercihler ve geçmiş gibi kullanıcıyla ilgili bilgilere dayanarak gerçekleştirmemektedir.

Kullanıcılar dilerse lokasyona göre arama yapmayı tercih edebilir. Ancak aksi belirtilmedikçe, DuckDuckGo kullanıcıları için varsayılan olarak bu veriden faydalanarak arama yapmıyor. Anlayacağınız baya gizlilik haklarına saygı duyan ve verilerinizin peşinde kuyruk sallamayan bir arama motoru!

 

DuckDuckGo bazen bir hibrit arama motoru olarak adlandırılır. Zira, kendi tarayıcısı olan DuckDuckBotWikipedia, Yandex, Bing ve Yelp gibi diğer arama sağlayıcılarıyla ve  çeşitli kaynaklardan elde edilen sonuçları derlemesidir.

Sonuçlar sayfasının en üstünde görünen anlık yanıtlar, çok çeşitli diğer olasılıklar, uçuş durumları, yemek tarifleri, kafiyeli kelimeler, hesaplamalar ve istatistikler de dahil olmak üzere birçok arama türünü içeren sorgular yapılabilir. Anlık cevaplar ayrıca kronometre ve güçlü bir şifre üreticisi gibi gündelik hayatta faydalı özelliklere sahiptir.

Her arama motorunda olduğu gibi DuckDuckGo da kullanıcıların belirli bir web sitesinde arama yapmalarına olanak tanır. Örneğin, bir arama teriminden önce “! Facebook” yazarak, sadece Facebook’da aranacak bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

DuckDuckGo; Chrome, Firefox ve Safari dahil olmak üzere çoğu tarayıcıda uyum sorunu yaşanmaksızın kullanılabilir.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!