Dot-com Balonu Nedir?

İnternet Balonu ve .com balonu olarak da adlandırılan dot-com balonu, 1995 ile 2000 yılları arasında yatırımcıların internet tabanlı girişimlere para pompaladıkları dönemi anlatıyor. Dot-com’lardaki spekülatif yatırımlar (internette iş yapan şirketler tarafından kullanılan “.com” alan adı için adlandırılmıştır) hisse senedi piyasalarını arttırdı. 1.000’den az olan teknoloji merkezli NASDAQ Kompozit Endeksi, 1995 yılında 10 Mart 2000’de 5.408.60 puana yükseldi.

İnternet patlamasında nakit para çekmek için birçok yatırımcı, şirketin mevcut hisse fiyatının hisse başına kazancıyla karşılaştırıldığında (P / E oranı) geleneksel yatırım ölçütlerini göz ardı etti. Bunun yerine, indirimli fiyatlar veya ücretsiz olarak sunulan hizmetler veya ürünler sunsa bile, marka bilinirliği ve pazar payını hızlı bir şekilde inşa etmeyi tercih eden bir iş modeline abone oldular.

1998’deki düşük faiz oranları, dot-com’lara yatırılan sermaye miktarını artırmaya yardımcı oldu. Teknoloji altyapısındaki ilerlemeler ve İnternetin gittikçe daha iyi anlaşılması, gelişmiş ülkelerdeki insanların kolayca çevrimiçi olmalarını sağladı. Bu faktörler, şirketlerinin halka açıldığı başlangıç ​​kurucularının bazıları tarafından yapılan geceleme gibi bir araya gelerek, coşkunluğu körükledi. (Bazı teknoloji endüstrisi analistleri, balonun aslında bir “bilgi otoyolu”nun popüler hale getirildiği 1990’ların başlarında başladığı görüşündeler.)

Dot-com balonu 1999 yılında çökmeye başladı. 2000 yılında, Pets.com gibi şirketler iflas ilan etti ve 2001 yılına gelindiğinde, yatırımcıları birçok dot-com’lar ya da “dot-bombalar” alarak patladı. – Bununla birlikte. Piyasa değerinin trilyonlarca dolar olan -2000 ile 2002 yılları arasında borsada meydana gelen çöküş sırasında- 11 Eylül terörist saldırılarının getirdiği maddi zararla birleşince, teknoloji alanında yaygın işten çıkarmalar yaşanmasına neden oldu.

İnternet patlamasının tanımladığı “yeni ekonomi” de bazı önemli başarılar da üretildi. 2004 yılında hayatta kalan dot-com şirketlerinden bazıları bugünün internet devleri Amazon, eBay ve Google’dır.

Bazı iş tarihçileri, Facebook’un 19 Şubat’taki WhatsApp’ın 19 milyar dolarlık mesajlaşma hizmetini satın almasını ve Google gibi teknoloji devlerinin diğer yüksek fiyatlı satın almalarını öne sürmesinin bir başka teknoloji balonu olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!