BilgisayarNasıl Yapılır

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Nasıl Kaldırılır?

Teknoloji gelişmesine gelişti ama bu gelişim “işimize karışan teknoloji” ürünlerini dünyaya getirdi. USB bellek sizin hafıza kartı sizin hatta bilgisayar bile sizin! Yalnız içine dosya atmaya çalıştığınız zaman daaaat! “Disk yazmaya karşı korumalı!” ulan her şey benim zaten, kimi kimden koruyoruz değil mi ama?

Esasen bu teknolojinin geliştirilmesinin amacı; bilgisayar kullanıcılarının sinirlerini zoplatmaktan daha kutsal bir amaca hizmet etmesi için tasarlandı. Elin gavuru ded ki, “Bu adamlar olur da dalgınlıkla USB bellek içindeki verileri silerlerse ne olacak? Biz iyisi mi, disk yazma korumalı diye bir hata çıkartalım. Böylece olur olmadık zamanlarda veri kaybına neden olacak doğal olmayan afetlerin önüne geçmiş oluruz.”

Teoride harika pratikte biraz cırt olan bu yöntemi hayata geçirmek isteyen ecnebiler hem donanımsal hem de yazılımsal iki farklı çare üretmiş. Yazma korumalı USB bellek ve hafıza kartlarında, diskin donanımsal olarak yazma korumalı olup olmadığını öğrenmek için diskin üzerini incelememiz yeterli olacaktır. Mühendisler diske dosya atmayı, dosyalarda değişiklik yapmayı ve silmeyi engellemek için çoğu zaman ufak bir pin koyarlar. Bu pin bir taraftayken disk yazmaya karşı korumalı hale gelir ve içine dosya atmanız ya da dosyalar üzerinde işlem yapmanız imkansız hale gelir.

Disk yazma korumalı SD kartlar

İlk adımda yazılımsal tufanın içine dalmadan el yordamıyla USB flash bellek veya hafıza kartınızı bir yoklayın. Tıpkı aşağıdaki / ya da yukarıdaki gibi bir yazma koruması olabilir. Hatta USB belleğinizin, hafıza kartınızın markası falan belliyse, markası üzerinden de arama yaparak böyle bir pin’i olup olmadığını keşfedebilirsiniz;

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasını Kaldırma (Yazılımsal Olarak)

Eğer ilk başta anlattıklarımızla bir yere varamadıysak cihazınızın üstünde donanım olarak bir pin yer almıyor olabilir. Demiştik ya gavurlar bunun iki farklı yolunu geliştirdi diye. İşte diğeri de bu. Yazılımsal olarak diski yazma korumalı hale getirmek…

Diskin yazmaya karşı koruma hatasını kaldırmak için; Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 sürümlerinin tümünde başlat menüsüne gidip, “Çalıştır” a erişmeniz ve ardından “Regedit” yazarak sistem kayı defterine ulaşmanız gerekiyor.

Sistem kayıt defterine ulaştığımızda sol menüde klasörlerin olduğu bir klasör ağacı göreceğiz. Şimdi;

Bilgisayar > HKEY_LOCAL_MACHINE >SYSTEM > CurrentControlSet > Control > StorageDevicePolicies şeklinde bu ağaçta ilerleyin.  StorageDevicePolicies klasörüne eriştiğinizde sağ tarafta yer alan “WriteProtect” verisine çift tıklayın.  “Value Data” değerinin “1” olduğunu göreceksinizdir. Bu değeri “0” olarak değiştirip tamam diyerek çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve disk yazma korumalı hatasını ebediyete uğurlayın!

StorageDevicePolicies’i Bulamadınız mı?

Bazen teknoloji size ihanet edebilir ve bu tür rehberlerde anlatılan yerler sizin bilgisayarınızda olmayabilir. StorageDevicePolicies klasörü de bunlardan biri. Eğer böyle bir klasör yoksa bu klasörü kendinizin oluşturması gerekir. Yukarıdaki anlatımı baz alarak “Control” klasörüne kadar devam edin. Sonra Control klasörüne tıklayıp sağ menüye sağ tıklayın.

Yeni > Anahtar değerini takip etin. İsim olarak StorageDevicePolicies yazın ve kaydedin. Şimdi aynı alana tekrar sağ tıklayın ve bu sefer Yeni > DWORD seçeneğini seçin. Değere 0 yazın ve isim bölümüne WriteProtect yazın. Tamam diyerek çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu basit rehberi takip ederek, disk yazma korumalı hatalarının tümünü bertaraf edebilirsiniz. Ha, bir de sakın disk yazma korumasını kaldırma programlarını kullanmayın. Bu tür sistem dosyalarını otomatikleştirilmiş yazılımlara bırakmak yerine ellerinizi değdire değdire tedavi etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!