Kitap Yorumları

Ne Zaman Vazgeçmeniz Gerektiğini Öğreten Kitap: Dip – Seth Godin

“Çoğu zaman engelleri sabrederek göğüsleriz. Kimi zaman ise cesaretimiz kırılır ve Vince Lombardi’nin yazdığı gibi şöyle şeyler hissetmemize sebep olur: ‘Pes edenler asla kazanamaz ve kazananlar da asla pes etmez.’ Kötü bir öğüt.

Kazananlar hep pes ederler, yani vazgeçerler. Sadece doğru şeyden doğru zamanda vazgeçerler.”

Hayatın bir okey masasından farklı olduğunu düşünmüyorum. Sürekli taş geliyor, taş gidiyor, birileri çalıyor ve birileri daima okeye dönüyor. Her gün almak zorunda olduğumuz irili ufaklı kararlar, kimin önce biteceğini ve elin kimde kalacağını belirliyor.

Hayatın aksine, okey oynamayı sevmiyorum. Ne tesadüftür ki, köklü kararlar almayı da…

Ben, yeri geldiğinde öğle yemeğini seçerken bile en iyi ihtimalle dörtlemler ve beşlemler arasında kalan bi’ adamım. Tabiatım kıtırlı olduğundan bana zarar veren şeylerden vazgeçme konusunda sınıfta kalıyorum.

Bir pazarlama gurusu olan ve değişik gözlükleriyle tanınan Seth Godin, bu kitabında benim gibilere sesleniyor. Neden vazgeçmemiz gerektiğini ve bu vazgeçişin nerede olması gerektiğini anlatıyor. Bunu da el rehberi gibi 90 sayfalık bir kitapla başarıyor!

“Bırakmanın ahlaki olarak başarısızlık olduğuna inanarak büyürsünüz. Bırakma, sizde aşağı-doğru çöküş anı gibi bir his yaratır, sanki kendi gözlerinizin içine bir an için bakıp gözünüzü kapamışsınız gibi gelir.

Elbette elinizden geleni denersiniz ama bir türlü olmaz. Tam bir Vince Lombardi meselesi… Eğer daha iyi bir insan olsaydınız bırakmazdınız düşüncesi aklınıza gelir.

Ben ise bırakma meselesine (ya da bırakmamaya) bir yükselme fırsatı olarak bakmanızı istiyorum. Bu başarısızlığın utancından kaçmakla alakalı bir şey olmadığını görmenizi istiyorum.”

Seth Godin, Dip’i kitapta 3 şekilde tanımlıyor:

Dip'lerin gerçekleşme grafiği

  • Dip (eğri): Daha yüksek bir noktaya çıkmadan önce takılıp kaldığımız yer.
  • Uçurum: Aşağıya düşüş noktası.
  • Cul-de-Sac: Fransızcada çıkmaz sokak anlamına gelen; elimizdekiyle yetinme, sabitlik ve durağanlık aşaması.

Godin, her sıçramalı başarıdan önce Dip’in doğasına takılıp kaldığımızı vurguluyor. Yukarıdaki 3 farklı Dip ise vazgeçmediğimiz veya ilerlemek için yeteri kadar efor sarfetmediğimizde takılıp kalacağımız noktaların kısa birer özeti. Tabii başarılı olmak için de bu Dip’lerden en hafif savaş yaralarıyla ayrılmak gerekiyor.

Godin’e göre Dip’lerin en tehlikelisi birçoğumuzun farkında olmadan içinde sıkışıp kaldığı Cul-de-Sac. Eğer Cul-de-Sac’a takılıp kaldığınızda vazgeçmezseniz, Dip’in doğasına yenik düşüyor ve olduğunuz yerde sayıp duruyorsunuz.

Olayı sadece iş temelli düşünmeyin. Godin’in tavsiyeleri gündelik hayat ve ilişkiler için de geçerli.

“Sabırlı insanlar diğerleri görmezken tünelin sonundaki ışığı gözlerinde canlandırabilirler. Aynı zamanda en zeki olanlar, ortada bir ışık yoksa onun olduğu hayalini kuramayacak kadar gerçekçi olanlardır.”

Dip – Seth Godin Kitap Yorumu

Dip’in okuduğum baskısı Profil Kitap adında leş bir yayınevinden çıkmış. Acımasız olmak istemiyorum ama -de’ler -da’lar kurallı değil. Ki’ler “Ya biz buraya olmadık galiba, acaba ayrı mı dursaydık?” Düşüncesiyle serpiştirilmiş.

Noktalama işaretleri “Abijim arkalara doğru ilerleyelim, boşlukları dolduralım.” diye böğüren minibüs şoförü edasıyla, Marmara Denizi’nin ritmik dalgalarını anımsatıyor.

Belki aceleye geldi. Belki harika bir çalışma, editörün uykusuzluğu veya akşamdan kalmalığının kurbanı oldu… Ne oldu bitti bilemiyorum ama yeni baskıda kitabı baştan aşağıya elden geçirmeleri şart.

Kitap şu an okunabilir olmaktan en az Zincirlikuyu Metrobüs durağı kadar uzak. Bu arada, ben Sefaköy’de oturuyorum…

Yayınevinin örtbas etmeye çalıştığı edebi cinayetini görmezden gelirsek, Seth Godin’in bu kitabına gerçekten bayıldım. Kısa fakat etkili bir kitaptı. Zaten bu kadarla anlatılabilen bir kitabın daha uzun olmasına da gerek yoktu.

“Bir dahaki sefere gıcık bir müşteri, ajans ya da arama motoru hakkında ileri geri konuşmaya başlamadan önce, aranızda geçen başarısız diyaloğun gün boyunca başınıza gelmiş en iyi şey olduğunu düşünün. Bu olmasa, sizin yerinizi kolaylıkla bir başkası doldurabilirdi. Dip sizin en yakın dostunuzdur.”

Son Söz

Vazgeçme konusunda takıntılıysanız; ikilemler yerine üçlemler ve dörtlemlerle arkadaş olduysanız, Seth Godin’in bu kitabı size de iyi gelecektir.

Ufuk açan, oturunca tek nefeste okunan ancak etkisi uzun süre hayatınız üstünde hissedilen bir kitap.

Dip - Seth Godin - Kitap İncelemesi
7.0

Bir pazarlama gurusu olan ve değişik gözlükleriyle tanınan Seth Godin, bu kitabında benim gibilere sesleniyor. Neden vazgeçmemiz gerektiğini ve bu vazgeçişin nerede olması gerektiğini anlatıyor.

  • Kitabı bir arkadaşıma okuması için önerir miydim?8
  • Kitabı bir arkadaşıma satın alması için önerir miydim?3
  • Okuma süresi10
  • Kitabın “Bence” puanı:7
Kullanıcı Puanlaması: 3.8 ( 2 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Ne Zaman Vazgeçmeniz Gerektiğini Öğreten Kitap: Dip – Seth Godin

  1. Mehmet Kayıkçı Yanıtla

    Yazınızı okuduktan sonra kitabı alıp, bir solukta bitirdim. Seth Godin hakikaten bir başyapıt yaratmış. Bu kitaba kuru kuruya kişisel gelişim kitabı dersek çarpılırız valla. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.