Deha - Anthony C. Brown Kitap Yorumu ve İncelemesi - Burak Göç


Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Okudum; “Deha” – Anthony C. Brown

Cabs cabs cabs… Ah sen yok musun Stivın Cabs! Sitivi seversiniz sevmezsiniz, bir şey diyemem. Apple’ı seversiniz veya köppekler gibi taşlarsınız ona da bir şey diyemem. Yalnız Steve Jobs’ın size hiçbir şey katmadığını söylerseniz “Orada dur!” derim. Bilgisayar teknolojileri hakkında bilgi sahibi olan kimseler az çok bilir ki, bilgisayar dünyası son 20 yılda inanılmaz atılımlar yaşadı. Ve yaşanan bu gelişmelerde doğrudan ve dolaylı yollardan Steve Jobs hep etkin kişi oldu.

Bilgisayarları sadece programlama bilen insanların dışında tüm insanlığın kullanabileceğini hayal etti. Kişisel bilgisayarların evlere yolcuğunu başlattı. Fare ve hatta grafik kullanıcı arabiriminin tüm bilgisayarlarda olmasına müsebbip oldu. Akıllı cihaz diye elimizden düşürmediğimiz cihazların gelişmesini sağladı. Belki yazılımcı veya bir mühendis değildi ama o üstün zekaları daha iyilerini yapmaları için kamçıladı. Sonuç olarak işte buradayız; teknoloji çağının tam göbeğinde.

Ünlü bir arkadaşın söylediği gibi dünyayı üç elma değiştirdi;

İlki Adem’in elmasıydı.

İkincisi Newton’un elmasıydı.

Üçüncüsü ise kuşkusuz Steve Jobs’ın elması oldu…

Deha – Anthony C. Brown Kitap Yorumu & İncelemesi

Deha Anthony C Brown

Deha, kafam kadar kitapları okumaktan haz etmeyen, kitabın sürekli aynı tonda gitmesini kaldıramayan bünyeler için yazılmış. Kitabın asıl amacı Steve Jobs’ın iş hayatından ve özel hayatından kesitler sunmak, Apple’ı Apple yapan adamı bizlere tanıtmak. Bu açıdan bakıldığında bence oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Eğer Steve Jobs hakkında bildiklerimin tamamını bilmediğimi varsayarsam, Apple’ı ve Steve Jobs’ı tanımak istediğim ilk kitap kesinlike bu olurdu. Bölümler şeklinde devam eden kitap, sizi Apple’ın ilk adımlarından Steve Jobs’ın son adımlarına kadar götürüyor. Benim kitap içinde dikkatimi çeken tek dezavantaj, aynı şeylerin 20 kere söylenmesi ve tekrar edilmesi oldu. Tez kararlı olmayalım, bu sayede bazı bilgileri ömrümün sonuna kadar unutamayacağım şekilde ezberlemiş oldum.

Steve Jobs’ın kısa tarihi sloganıyla yola çıkan kitap 152 sayfadan meydana geliyor. Yani yarıya böldüğünüzde kürdan kadarlık kitabı kasmadan yormadan 2 günde bitirebilirsiniz. Sayfaların bir çoğu interaktif olduğu için ayrıca birçok sayfayı teğet geçmek zorunda kalıyorsunuz.

Bir günde soluksuz bitirdiğim Deha kitabını Steve Jobs’ın ve dolaylı olarak Apple ve kişisel bilgisayarların kısa tarihine merakı olan herkese önerebilirim.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;