Çok İlginç Ya

“Dalyarak” Sözcüğünün Küfür Olmadığını Biliyor Muydunuz?

Önüne baksana lan dalyarak!”, “Eee, bu böyle mi sorulur dalyarak?”, “Dalyarak dalyarak konuşup adamın canını sıkma!” ve daha nicelerini eminim farklı ortamlarda duydunuz. Asıl duymamış olduğunuz kısmı; dalyarak sözcüğünün özünde bir küfür anlamını taşımıyor olması olabilir. Dalyarak küfür mü, yoksa ortada büyük bir yanlış kullanım mı var dersiniz?

Geçtiğimiz gün kaybettiğimiz Barkın Bayoğlu’nun acısı hala çok taze. Sabah çalışmaktan içip bunalınca, rahmetlinin videolarını bi’ tekrar gözden geçireyim istedim. Hani eğer izlemediklerim varsa izleyeyim de, yeni gibi olmuş olsun. Daha önce hiç izlemediğim bir videosunu yakaladığımda, üstadın şakayla karışık “dalyarak” kelimesini kullandığını gördüm. Hemen ardından da şakayla karışık şekilde dalyarak sözcüğünün bir küfür olmadığını söylemiş.

En nihayetinde, işim kelime cambazlığı olduğu için bu bilgiyi alır almaz benim kafadaki çarklar bi’ dönmeye başladı. Ulan dedim, ben bu bilgiyi biraz palavralarla süsler hem Google’da hem de ortamlarda on numara satarım. “Yeeağ bırak asabımı bozma benim, Dalyarak diyorsun da o ne demek sen biliyor musun oğlum? Ha biliyor musun? hayır söyle hadi biliyor musun?” E baktım fikir kafama yatıyor, dedim ben bu işe bir el atayım.

TDK’ya Göre Dalyarak küfür mü?

Dalyarak, TDK’ya göre tıpkı Barkın Abi’nin söylediği gibi küfrün dışında ve farklı bir anlama geliyor. Hakaret yollu bir sıfat olarak açıklanan sözcük; budalalığı yüzünden her zaman densizlik, küstahlık eden (kimse) olarak açıklanmış.

Dalyarak TDK

Evet, dalyarak gerçekten bir küfür değil ama dalyarak sözcüğünün ardında yatan hikaye nedir? Koyu kahveyle birlikte geçirdiğim koyu bir araştırmaya rağmen bu sözcüğün tam olarak nasıl türediğini açıklayan bir kaynak bulamadım. Sözcüğün nasıl var olduğu hakkında çıkarımlar yapmak için de araştırmalar yaptım ama aldığım sonuçlar beni tatmin etmediği için araştırma işini ve yazıyı burada bırakmamın daha iyi olacağını düşündüm.

Kendinize çok iyi bakın, dalyarak olmamaya da dikkat edin :)

Önemli Güncelleme: 2 farklı avukattan öğrendiğim kadarıyla “hakaret yollu bir sıfat” olması dalyarak sözcüğünü küfür olmasa bile hakarete dönüştürebiliyor. Bu yüzden gündelik yaşantınızda veya internet ortamında kimseye açık açık dalyarak demeyin. Çünkü kullandığınız itham karşı tarafa hakaret davası açma hakkı tanıyormuş. Sadece belirsiz durumlarda dalyarak sözcüğünü kullanmaya çalışın. Mesela “Ne dalyaraklar var bu ülkede arkadaş” gibi. Ya da “İşte bazı dalyaraklar yüzünden oluyor bunlar” şeklinde kullanabilirsiniz. Fakat dolaylı olarak birini kastederek kullanacağınız dalyarak sözcüğü de hakaret sınıfında değerlendirilebiliyormuş. Söz konusu kişinin sıfatının belli olmaması gerekiyormuş. Uyandırayım. 

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum ““Dalyarak” Sözcüğünün Küfür Olmadığını Biliyor Muydunuz?

 1. İsmail Yanıtla

  Şimdi yazacaklar içkiliydi bilmem ne :)

  Sitede 1-2 js dosyası http ile çağırıldığından hata veriyor ve “güvenilir olmayan ve engellenen içerik” filtresine takılıyor.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Siteyi SSL’e taşıdım İsmail. SSL kullanan sitelerde bir tane JS dosyasını bırak tek bir link bile http yapısına sahip olura SSL sertifikası doğru şekilde çalışmayacak ve bahsettiğin filtreye takılacaktır. Sen manuel olarak mı böyle bir şeyi denedin, yoksa girdiğin sayfalardan birinde kendiliğinden mi JS dosyaları http ile çağrıldı?

   1. İsmail Yanıtla

    Opera beslemelerim kısmından direkt bu linke tıkladım. Girer girmez filtre oldu. Belki adblock yüzünden oluyordur dedim, kapatıp denediğimde de hala hata vardı. Şimdi öğeyi denetleye baktım. Fotoğraf atmaya üşeniyorum :) dont-go.js ve faviconAlt.ico dosyaları sıkıntılı galiba. Dün daha çoktu bunlar.

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

     SSL’e geçiş yaparken maalesef o iki dosyayı gözden kaçırmışım İsmail, eğer bu diyarlara tekrar gelip yoruma bakarsan bi’ yeniden kontrol etmeni rica edebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.